Jackie Joyner-Kersee ve diğerleri Paris Olimpiyatlarını kadın sporlarının vitrini olarak övüyorlar

semaver

New member
Bir Olimpiyat yarışmasını kazanan ilk Amerikalı kadın olan Margaret Abbott, öncü başarısını öğrenemeden 76 yaşında öldü.

Kadınların yarışmasına izin verilen ilk oyun Paris'teki 1900 Oyunlarıydı. Ancak o kadar genç ve dağınıklardı ki Abbott hayatının geri kalanında yalnızca yerel bir golf turnuvasını kazandığını düşündü. Ödülünün altın madalya değil de altın kaplamalı porselen bir kase olması ona yardımcı olmadı.

Şu anda Florida Üniversitesi'nde fahri profesör olan Paula Welch, Abbott'un dönüm noktasını onlarca yıl sonra keşfetti. Bu açıklama Abbott'un oğlu Philip Dunne'ı bile şaşırttı.

Dunne, Golf Digest'teki 1984 tarihli bir makalesinde, “80 yıl sonra annenizin Olimpiyat şampiyonu olduğunu her gün öğrenemezsiniz” diye yazmıştı.

2024 Paris Olimpiyatları'ndaki kadın yarışmacılar için bu tür destansı anlar unutulmaz olacak. Tarihin en başarılı jimnastikçisi Simone Biles yeniden zafer kazandığında, karizmatik sprinter Sha'Carri Richardson sahadan çekildiğinde, dünya rekoru sahibi Katie Ledecky yüzmede yedi altın madalya koleksiyonuna eklediğinde, şafak vakti yeniden ortaya çıkacaklar. uluslararası medya duyumları olarak.

Bu dönüşüm, 997 sporcudan yalnızca 22'sinin kadın olduğu 1900'deki yeni başlayan yarışmadan bu yana kadınların Olimpiyatları ne kadar yeniden şekillendirdiğinin altını çiziyor. Uzun zaman önce Kış ve Yaz Oyunları, erkekler kadar kadınların da tanındığı platformlara dönüştü. Paris'te yapılacak 2024 Oyunları'nda ilk kez erkek sporcuların yanı sıra kadın sporcuların da yarışması bekleniyor.

1980'lerde ve 1990'larda Amerika Birleşik Devletleri'nde çok az sporcu Jackie Joyner-Kersee kadar ünlüydü. ABD atletizm sporunun şık ve yakışıklı yıldızı çok sayıda dünya rekoru kırdı ve üçü altın olmak üzere altı Olimpiyat madalyası kazandı.

Kadın sporları tarihindeki bu dönüm noktasının önemini anlıyor. Ve meşaleyi büyük Olimpiyat tarzında devretmeye hazır.

62 yaşındaki Joyner-Kersee, “Bu nesilden gördüğüm saygıyı seviyorum” dedi. Atlet“Ama aynı zamanda onların da kendi anlarını yaşamalarını istiyorsunuz. Bence bu çok önemli. Benim dönemim benim dönemimdi. Yaptığımı yaptım ama size yardımcı olabilecek ne paylaşabilirim?

“Olimpiyatlara çok az kaldı, Sha'Carri Richardson dünya şampiyonu olmayı başardı ve Sydney (McLaughlin-Levrone) 400 metre engelini 51 saniyenin altında koşmayı başardı. Kadın sporlarına ilgi artıyor” dedi.

Jimnastikte Olimpiyatlar ve Dünya Şampiyonası'nda 37 madalya kazanan Biles, Paris'e giden etkileyici bir grup Amerikalı sporcuya liderlik ediyor. Yarışmaya Richardson, Ledecky ve jimnastik yıldızı Suni Lee'nin yanı sıra ABD kadın basketbol, sutopu ve futbol takımları da katılıyor.

Joyner-Kersee Olimpiyat şöhretinin hayatı nasıl değiştirebileceğini biliyor.

“Ne zaman podyumda dursam,” dedi, “Doğu St. Louis'deki (Ill.) topluluğumu ve ayrıca ben kendime inanmazken bana inanan koçları düşündüm.”

Jackie Joyner-Kersee, 1980'lerde ve 1990'larda Olimpiyat heptatlonuna hakim oldu. (H. Darr Beiser / Imagn Content Services, LLC, USA Today aracılığıyla)

Minnettarlıkları aynı zamanda daha da erken bir Olimpiyat sansasyonuna da gidiyor. Wilma Rudolph, Roma'daki 1960 Yaz Olimpiyatları'nın yıldızıydı ve burada tek bir Olimpiyatta atletizm dalında (100 metre, 200 metre ve 400 metre bayrak yarışı) üç altın madalya kazanan ilk Amerikalı kadın oldu. Boksör Muhammad Ali (daha sonra Cassius Clay), basketbol yıldızı Oscar Robertson ve dekatloncu Rafer Johnson gibi diğer erkek ABD Olimpiyat yıldızlarının yanı sıra İtalya'da tanınan bir isim haline geldi.

Rudolph çok sayıda televizyon programında yer aldı ve 1960 ve 1961'de Associated Press Yılın Kadın Sporcusu Ödülü de dahil olmak üzere çok sayıda ödül aldı. 1962'de rekabetçi sporlardan emekli oldu ve öğretmen, antrenör ve toplum merkezi yöneticisi olarak çalışmaya başladı. diğer roller. Ancak pistteki Olimpiyat başarıları en iyi bilinenidir.

Şöhreti onu yıllar sonra Joyner-Kersee'ye tavsiye verecek konuma getirdi. Bu konuşma, Los Angeles'taki 1984 Yaz Olimpiyatları'ndan sonra, Joyner-Kersee'nin heptatlonda gümüş madalya ve biraz da hayal kırıklığıyla evine dönmesinin ardından gerçekleşti. Daha sonra eşitleneceği altını kıl payı kaçırdı.

1984 Oyunları'nda spor muhabiri olarak çalışan Rudolph, Joyner-Kersee'yi kanatları altına aldı ve ilerleyen yıllarda ikili yakın arkadaş oldu. Joyner-Kersee, Rudolph'un atletizm dışındaki fırsatlarla nasıl başa çıkılacağına dair tavsiyelerinin, o zamanlar bunu tam olarak anlamasa bile, pistte ve pist dışında bir lider haline gelmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Joyner-Kersee, “Bu tavsiyeyi dinleyip kendime 'Neden bahsediyor?' diye soruyorum” dedi. “Ama artık bunu kendin yaşadığına göre, onun beni olacağını düşündüğü şeye hazırladığını anlıyorum.”

Yaklaşık 30 yıl sonra Joyner-Kersee, gelecek vadeden bir Olimpiyat sporcusu için mentorluk rolünü üstlenebildi. Anna Hall, 2020 Oyunlarından önce Olimpiyat elemelerinde başarısız olduktan sonra heptatlonda ABD takımına katılmaya hak kazanamadığı için, 2024 Oyunlarına hazırlanırken Joyner-Kersee'den düzenli olarak teşvik edici çağrılar aldı. Hall kısa süre önce Paris Oyunları'na katılmaya hak kazandı ve Joyner-Kersee'nin birinci sınıf yarışmasında altın madalyayı kazanmanın favorisi oldu.

Joyner-Kersee, Bonnie-Jill Laflin'in kadın sporlarında bu çığır açıcı çağın yolunu açan trend belirleyiciler hakkındaki yakın tarihli kitabında profili çizilen öncü isimler arasında yer alıyor. “Kendine Ait Bir Ligde: Sporda Kadınların İlklerini Kutlamak”, tenis yıldızı Billie Jean King, basketbolun mucidi Nancy Lieberman, jimnastikçi Mary Lou Retton, yarış pilotu Danica Patrick ve eski Oakland Raiders CEO'su Amy Trask ile yapılan röportajlara dayanan bölümler içeriyor. sporda kadınların önündeki engelleri aşan diğerlerine. Yıldızlardan bazıları geriye dönüp baktıklarında aldıkları ilhamlara bakıyor ve Rudolph ve çoklu spor sporcusu Babe Didrikson Zaharias gibi kadınların etkisine dikkat çekiyor.

1984 yılında tarihte bireysel genel dalda Olimpiyat altını kazanan ilk Amerikalı jimnastikçi olan Retton için Nadia Comăneci onun rol modeliydi. Retton, Olimpiyat tarihinde mükemmel 10.0'a ulaşan ilk kişi olan 1976 altın madalyasını övdü.

Retton kitapta “Elbette Nadia'ydı” diyor. “İşte o zaman benim için tıkladı. Televizyonun karşısında öylece oturdum ve diğer ülkeden, Romanya'dan Nadia adındaki küçük kızı gördüm. Vücuduyla inanılmaz şeyler yapıyordu ve ben de 'İşte bu' dedim. Yapmak istediğim şey bu ve bunun bir adı var; buna jimnastik deniyor.'”

Mary Lou Retton, 1984'te Los Angeles'taki bireysel genel yarışmada Olimpiyat altınını kazanan ilk Amerikalı jimnastikçiydi. (Jerry Cooked/Getty Images aracılığıyla Sports Illustrated)

San Francisco yerlisi olan Laflin, bu kitabı, gelecek nesillerin bugünün ön sayfalarının ve TV reytinglerinin çok uzun zaman alacağını anlamasını sağlamak için yazdı. “Keşke benim de böyle bir kitabım olsaydı, bunun kolay olmayacağını anlasaydım” dedi Atlet“Kavgalar olacak ve kabul edilmeyeceksin. Bunların artık kadınların tanıyabileceği ve onlara yön bulma konusunda küçük bir rehberlik sağlayabilecek şeyler olduğunu düşünüyorum.

Joyner-Kersee'nin eşsiz yetenek karışımı nedeniyle, kadın sporlarına olan ilgideki mevcut patlamayı muhtemelen bundan daha iyi kimse takdir edemez: Kolej basketbolu ulusal manşetlere her zamankinden daha fazla hakim oluyor, WNBA'nın popülaritesi artıyor, kolej voleybolu maçları düzenleniyor katılım rekorları kırıldı ve ABD takımı, 2020 Oyunlarının COVID-19 salgınından sert bir şekilde etkilenmesinin ardından on yıl içinde en çok izlenen Olimpiyatlara hazırlanıyor.

daha derine git

DAHA DERİNE GİT

Şöhret, popülerlik ve yıldızlar. Üniversite softbolu bir atılımın eşiğinde mi?

Melissa Stockwell, zamanının en büyük yıldızı Retton'dan ilham alarak çocukluğunda Olimpiyat jimnastikçisi olmak istiyordu. o söyledi Atlet gençlik jimnastiği yarışmalarında 10.0 gibi mükemmel bir puan aldıktan sonra kendini yerde durup milli marşı dinlerken hayal ediyor.

Laflin'in kitabında da bir bölüm bulunan Stockwell, ülkesini podyumda temsil etme şansına sahip oldu, ancak eski bir ABD Ordusu subayı olan Stockwell, aktif olarak bir uzvunu kaybeden ilk Amerikan askeri olduktan sonra Paralimpik triatlet olarak zafere ulaştı. mücadele kaybedildi. Stockwell'in aracına 2004 yılında Irak'ta yol kenarına yerleştirilen bir bomba isabet etmişti.

Maryland'deki Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi'nde göreve başladıktan altı ay sonra, duvarda Paralimpik Oyunlar hakkında bir bilgilendirme toplantısının tanıtımını yapan bir broşür fark etti. Körfez Savaşı gazisi ve iki kez ABD Paralimpik sporcusu olan ve 1994 yılında bacak amputasyonunun ardından kendini rekabetçi bir atlet olarak yeniden keşfeden John Register'ın ev sahipliği yaptığı etkinliğe katıldı.

Stockwell, “Odada birkaç kişiydik ama sanki doğrudan benimle konuşuyormuş gibi hissettim” dedi. “Bir şekilde Paralimpik sporcu olmak ve ülkemizi temsil etmek istediğimi bilerek odadan çıktım.”

2008 yılında Stockwell, yüzmede Paralimpik Oyunlarına katılmaya hak kazanan ilk Irak Savaşı gazisi oldu. 2016 Oyunlarında triatlet olarak bronz madalya kazandı ve 11 Eylül gibi önemli bir tarihte diğer iki Amerikalıyla birlikte podyuma çıktı.

Stockwell, “Bu, hayatımın en güzel anlarından biri olarak anılacak” dedi. “Tabii ki 11 Eylül ve ben ABD takımının formasını giyiyorum. … O podyumda durmak asla ama asla unutamayacağım bir an.”

Joyner-Kersee'nin podyumda geçirdiği süreye ilişkin düşünceleri, Olimpiyat zaferine giden yolda onu destekleyenler üzerinde yoğunlaştı. Rekabetçi sporları bıraktığından beri, hayatını Jackie Joyner-Kersee Vakfı aracılığıyla gelecek nesil sporcuları ve liderleri yetiştirmeye adayarak, hayallerine ulaşmasına yardımcı olanlara bu iyiliğin karşılığını vermeye çalıştı. Ayrıca kocası, efsanevi atletizm antrenörü Bob Kersee'nin çalıştırdığı sporcuları da destekliyor.

“Spor aracılığıyla liderlik, takım çalışması ve tüm bu becerilerin sporun diğer alanlarına nasıl aktarılabileceği hakkında çok şey öğreniyorsunuz” dedi. “Birbirinizi takdir etmeyi öğreniyorsunuz ama aynı zamanda kendi başınıza ne yapmak istediğiniz hakkında da çok şey öğreniyorsunuz. Kendi özgüveninizin yanı sıra bir başkasının da aynı şekilde hissetmesini nasıl sağlayabileceğinizi öğrenirsiniz.

Londra'daki 2012 Yaz Olimpiyatları, kadınların programdaki tüm spor dallarında yarıştığı ilk oyun oldu. 1991'den bu yana, Olimpiyat programına dahil edilmek istenen her yeni sporun, kadınlara yönelik rekabeti de içermesi gerekiyor.

Pek çok Olimpiyat şampiyonu bu ivmeyi sürdürme sorumluluğunu hissediyor. Joyner-Kersee, kadınların sporda artan öneminin oyun alanının çok ötesinde etkileri olduğuna inanıyor.

“Spordaki kadınlara liderlik perspektifinden bakıyorsunuz; onlar artık sadece oyuncu değiller” dedi. “Onlara üniversite liderleri, atletik direktörler ve masada fikir geliştirebilecek kişiler olarak bakıyorsunuz.”

“Diğer insanları dahil ettiğinizde, birinin en iyi sporcu olmayabileceğini, ancak bir şirketin büyük başarıya ulaşmasına yardımcı olacak çok somut bir katkıda bulunduğunu gerçekten anlıyorsunuz.”

(İllüstrasyon: Eamonn Dalton / Atlet; Fotoğraflar: Jamie Squire ve David Madison/Getty Images)