İngiliz basınında dikkat çeken manşet: Zelenski’nin lejyoner asker davetine Türkiye’den de olumlu dönüşler var

accur

New member
Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski’nin “lejyoner askerler” davetine epey sayıda karşılık geldiği ortaya çıktı. İngiltere’nin saygın gazetelerinden Sunday Times, farklı ülkelerden Ukrayna ismine savaşmak isteyen gönüllülerin epeyce sayıda müracaat yaptığını yazarken, Ukrayna’da yalnızca bu lejyonerlere karşılık vermek için yaklaşık 100 gönüllünün bir bağlantı ağı oluşturduğunu aktardı.

YABANCI GÖNÜLLÜLER İÇİN BAĞLANTI AĞI KURULDU

Gazeteye konuşan 22 yaşındaki İngilizce öğretmeni Anton Bondarenko, savaşın başlamasıyla bir arada fazlaca sayıda yabancı gönüllünün Ukrayna ismine savaşmak istediğini ve kendisi üzere yaklaşık 100 kişinin bir irtibat ağı oluşturduğunu söylemiş oldu.

“BİZİMLE EN ÇOK BAĞLANTIYA GEÇENLER ABD’LİLER”

Kiev
‘de annesiyle yaşadığı meskende “sanal call-center” kuran ve farklı ülkelerdeki potansiyel gönüllülerin sorularını yanıtlayan Bondarenko, “Dünyanın her yerinden beşerler bizimle bağlantıya geçiyor. Muhtemelen bizimle en epeyce bağlantıya geçenler ABD’liler. Lakin Avustralya, Türkiye ve Fransa’dan da var. Her yerden geliyorlar” dedi.

“20 BİN İSTEKLİ BAŞVURDU”

Geçen hafta Türkiye’ye gelerek Rus mevkidaşıyla görüşen Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba’nın açıklamalarının hatırlatıldığı haberde 52 ülkeden yaklaşık 20 bin gönüllünün Ukrayna için savaşmak için başvurduğu açıklandı. Bilhassa batı ülkelerinde bakılırsav almış ve Orta Doğu ya da Afganistan deneyimi olan askerlerin gelmesinin istendiği belirtilirken Sunday Times, istekli adaylarının evvel ülkelerindeki Ukrayna temsilciliklerine başvurması gerektiğini yazdı.

“MARİUPOL’DAKİ ATAKTAN daha sonra KARAR VERDİM”

Gazete, resmi ismi “Uluslararası Ukrayna Savunma Lejyonu” olarak bilinen kümeye dahil olmak isteyenlerin resmi müracaat daha sonrasında onaylanması durumunda Ukrayna sonuna yakın 5 Polonya kentine gitmesi ve sonrasındasında oradan Ukrayna’ya gitmesi gerektiğini de aktardı. İngiltere’deki büyükelçilik binası önünde gazeteye konuşan bir istekli, “Mariupol’daki hastaneyi vurmaları benim için dönüm noktası oldu. O ataktan daha sonra karar verdim” yorumunu yaptı.

Moskova, Ukrayna, Rusya, Savaş, Kiev, Dünya, Aktüel, Haberler