HUBUDER’den buğday üretim ve stoklarına yönelik açıklama

Zakariya

Global Mod
Global Mod
İRFAN DONAT

Hububat Tedarikçileri Derneği (HUBUDER) İdare Şurası Lideri Gülfem Eren, Rusya-Ukrayna tansiyonuna bağlı olarak son günlerde Türkiye’de buğday stokları, üretim ve piyasa gelişmelerine yönelik açıklama yaptı.

Eren, “Derneğimiz üyesi olan ve olmayan tedarikçiler ile sanayicilerin lisanslı depolarda, piyasada, limanlardaki stokları ile kamudaki mevcut buğday stokları hasat periyoduna kadar tüketim gereksinimimizi karşılayacak seviyededir” dedi.

Türkiye’nin her bölgesinde HUBUDER’in mevcut üye tedarikçi ve endüstriciler aracılığı ile tertipli olarak buğday gelişim ve iklim durumunun takip edildiğini kaydeden Eren, “Bu kapsamda bitki gelişimi olağan düzeyde ve iklim tarafıyla olumlu durum kelam konusu olup bu hasat periyodunda tüketim muhtaçlığımızı karşılayacak düzeyde üretim varsayım ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Türkiye’de buğday hasatının Akdeniz bölgesinde Mayıs ortalarında başladığını ve ardından Güneydoğu ve Marmara Bölgelerinde Haziran ayı içerisinde devam ettiğini hatırlatan Eren, “ötürüsıyla buğdayda mevcut stok ve üretim istikametiyle kaygı edilecek bir durum olmadığı düşünülmektedir” dedi.