GUCCI İKİZLERİ

Musa

New member
Gucci’nin ‘Twinsburg’ koleksiyonundan daha sonra bir epeyce toplumsal medya esprisi ile karşılaşacağımıza eminiz. Tarihte ve tanınan kültürdeki birfazlaca ikiz referansından alıntı yapan Gucci, beraberinde bundan evvelki kampanyasında gönderme yaptığı Stanley Kubrick’in ‘The Shining’ sinemasındaki en korkutucu sahneye de gönderme yaptı. Milano Moda Haftası sırasında yeni koleksiyonunu sunan Gucci, şimdiden toplumsal medyada en hayli konuşulan defilelerden birine imza atmış oldu.

İlkbahar -Yaz 2023 koleksiyonu için Gucci Kreatif Yöneticisi Alessandro Michele, birbirine fazlaca benzeyen modelleri yahut gerçek ikizleri seçti. Tahminimizce bu moda tarihinin en şiddetli model seçim süreci olabilir! Çokluluk, defile başlamadan evvel bile vardı, adım adım bir yenidenda ünlü iştirakçileri, Andy Warhol’un yapıtlarından ilham alan bir imaj ve bildirisi ile yansıtılan bir LED ekran karşısında gösteren Gucci, defilede enteresan anların yaşanacağının sinyallerini en başından verdi.

“Ben benim. O, o. O üzere davrandığım vakit içinder dışında” diye bir sesle başlayan defilede kelamlar, “Ve yer değiştirdiğimiz vakit, hangimizin hangisi olduğunu anlayamazsınız” diye devam etti. Birinci başta, modeller karanlıkta yalnızca tek bir spot ışığıyla podyuma çıktılar. Koyu renk grup elbiseler, uzun çizmeleri tutan eşofmanlar ve jartiyerler, gümüş burun ve yüz takıları, inci kolyeler, yeni kapitone çantalar birinci görünümü oluşturan kesimlerden yalnızca birkaçıydı. Kristal püsküllü güneş gözlükleri, unisex desenli etekli ekipler, çizgili uzun çizmeler, ayı biçiminde kristal çantalar, payetli kaplan desenli elbise ve uyumlu türban ve eldivenler ve şeffaf boncuklu püsküllü takılar ile defile ilerledikçe görünüm daha detaylı hale geldi.

Cadılar Bayramı dostu dehşet sineması Paskalya yumurtaları, 1984 ‘Gremlins’ sinemasındaki Gizmo formundaki çapraz çantada İtalyanca “çık dışarı” manasına gelen “Fuori!” yazan bir dizi giysiye kadar şov boyunca çeşitli referanslar fark edildi. Ve uçuşan mavi şifon elbiseler ortasında bir çift sarı saçlı model, ‘The Shining’ sinemasındaki ikizlerin yetişkin bir versiyonu üzere algılandı.

Bu ana kadar her şey bir Gucci defilesinden beklenir biçimde ilerlerken, gösterinin sonunda podyumda bir duvar kalktı ve seyirciler podyumun öbür tarafında ikizlerin yürüyüşü ile karşılaştılar. Öteki yarıları ile podyumda el ele yürüyen modeller, ‘Twinsburg’ isimli koleksiyonun hakkını vermekle kalmayıp Gucci’nin bir kere daha toplumsal medyada viral olmasını sağlamış oldular.