FÖŞ tez etti: Bu Kış Yeni Döviz Şoku Gelecek!

Zakariya

Global Mod
Global Mod
Biricik FÖŞü’nüzden bir not: Bu görüntü Pazartesi yayına girdi. “Eşanlı” olrak da bana epey berbat virüs girdi. Covid değil, HIV değil, domuz gribi hiç değil (o virüs DNA’mda mevcut esasen) onursuz. Yüksek ateşten dolayı bu görüntüyü, siz, sayıları milyarlara varan hayranlarımla paylaşamadım. Düzgün de oldu. Bu esnada, Suudi Arabistan ulusal gururumuza fiyat biçti: $5 milyar.

Tabii, Erdoğan yardımıyla Makyavellianizme alışan basınımız artık “Vay be..Reis bir daha şapkadan tavşan çıkardı, dolar artık seçime kadar kıpırdamaz..Seçimi de takır takır alacak” diye methiye düzerler.

Bu görüntüde Rus ve Suud parasıyla gerdeğe girmenin imkansızlığını anlattım. RTE’nin “Grand Stratejisi” denize düşenin Otomobil sarılmasından ibaret. Döviz kurunu yapay olarak düşük tutmak iktisada öylesine ağır ziyan veriyor ki, Karun’un parası da gelse telafisi imkansız.

Bu hükümetin “Grand Stratejisini” Erkin Koray’dan dinleyelim en iyisi

Bir o yana bir bu yana yatma şaşkın

Tenhalarda menhalarda bitmiş aşkın

Bir o yana bir bu yana yatma şaşkın

Tenhalarda menhalarda bitmiş aşkın

Video içeriğ de şu biçimdedir

Dolar/TL kuru yapay olarak düşük tutuluyor. Bu kur iktisada ağır ziyan verirken, enflasyonu da düşürmüyor.

• Bu görüntüye sponsor olan Cambly Klasik’e teşekkürlerimle…
  • Bu kış, en eç Mart ayında 21 Aralık 2021 tipi bir döviz şoku mümkünlüğü devasa yükseklikte.
  • ÖNCE ÖZ TENKİT: Niçin daha evvel yaptığım varsayımlarda yanıldım?
  • TL dört koldan baskı altında.
  • Döviz şokunu tetikleyecek ögeler: Cari açık finansmanı ve “şoklar”.
  • Dolar/TL için yapılan kestirimler neler?
  • Kamu döviz şokunu önleyebilir? EVET, fakat bedeli fazlaca ağır olur.