“Dağ hepimizi korkak yapacak”

semaver

New member
Nate Boyer, Leadville Trail 100 mil yarışının başlangıcına yaklaşık 40 mil kala Hope Geçidi’ne tırmanmaya başlarken başını kaldırdı. Dört millik bölüm 3.200 fitlik bir yükseklik kazanımını kapsıyordu ve koşucuları deniz seviyesinden 12.600 fit yüksekliğe çıkardı. Dik yokuşu tırmanması, diğer tarafa doğru yedi mil yürümesi ve geri dönüş yapması ve işlemi tekrarlaması gerekiyordu. Gölgesiz patikada manevra yaparken güneş batıyordu.

42 yaşındaki Boyer yarıştan sonra şunları söyledi: “Buna Umut Geçidi denmesi ironik çünkü bu en umutsuz duygu.” “Sanki bir sonraki adımı atmak için elinizden gelenin en iyisini yapıyorsunuz ve zemin kazanmıyorsunuz.”

Boyer 47. milde kazara sol ayağını bir kayanın altına sıkıştırdı. Kaval kemiği şişmişti ve bacağı ağrıyordu. Daha 53 mil kaldı, dedi kendi kendine. devam et

Futbolda hayat bambaşka acılarla ilişkilendirildi.

37 yaşındaki David Vobora, Umut Geçidi’ne tırmanmaya başladığında kusmaya başladı. Kusarken yürümek ve koşmak arasında gidip geliyordu. 50’li yaşlarındaki bir koşucu tekrar öne doğru eğilirken durdu ve sırtını ovuşturdu.

Sonunda Boyer ve Vobora yolda buluştu. Sarıldılar ve cesaret verici sözler söylediler. İkisi yıllardır arkadaş ve zorlu fiziksel zorluklarla mücadele deneyimleri onları diğer koşucuların çoğundan ayırıyor.

Vobora, 2008 NFL taslağında son seçimdi ve yıllık Bay Vobora unvanını kazandı. Konu dışı.” Dört yıllık kariyeri boyunca Rams ve ardından Seahawks’ın ilk beş defans oyuncusu olma yolunda ilerledi.

Teksas Üniversitesi’nde futbol oynamaya devam eden eski bir ABD Ordusu yeşil berelisi olan Boyer, 2015’te Seattle Long Snapper için sezon öncesi maçları oynayan, draft edilmemiş bir serbest oyuncuydu.

Şimdi her iki adam da zorlu 100 mil yarışını 30 saatlik süreden önce tamamlayan ilk eski NFL takımı üyesi olmaya çalışıyor.

Vobora, “Sadece bu mesafe, bu yükseklik, bu süre; dağ hepimizi korkak yapacak” dedi. “Rakibe karşı çıkmaktan daha manevi bir his veriyor. Bu seninle ve içeride kimin ortaya çıkacağıyla ilgili.”

Vobora’nın NFL kariyerinin ardından Dallas’ta yaralı, hasta ve yaralı askeri gazilere ve sivillere ücretsiz eğitim ve burs sağlayan Adaptif Eğitim Vakfı’nı kurdu. 2021’de bir arkadaşının 18 mil aşağı yukarı yürümesine izin verdikten sonra Leadville’e liderlik etmekle ilgilenmeye başladı.

Vobora pandemi sırasında koşmaya başlamıştı. Bir gün 10 mil koştu ve sonrasında kendini şaşırtıcı derecede iyi hissetti. Nisan 2021’de bir göletin etrafında turlar koşarak bir maratonu tamamladı ve ardından dokuz dakika ayırarak 24 saatte 160 mil kat etmeye çalıştı.

Vobora, “Bundan sonra kafam tamamen karıştı” dedi. “Yerde yatmak. Yemek yiyemedim. Kan işedim.”

Ama şunu da düşündüğünü söyledi: “Bu konuda ne kadar ileri gidebilirim?”

Leadville’e hazırlanmak için Vobora yoğun bir eğitim programına başladı. Alkol almayı bıraktı ve sadece et ve meyve yedi, 110 kilodan 100 kiloya düştü ve daha koşucu benzeri bir yapıya kavuştu.

Koşuculara mezuniyette verilen kemer tokasına atıfta bulunarak, “Leadville’den önce her şey görevi üstlenmek ve tokaya sahip olmaktı” dedi. “Şimdi şöyle oldu: ‘Bunu öyle söylediğin için yapacaksın.’ Tehlikede olan o kadar çok şey vardı ki, belki de futboldan bu yana ilk kez kendimin yüzde 100’ünü çalıştırmak zorunda kaldım. Bu kaçırdığım bir şeydi.”

Boyer, savaş gazileri ve eski profesyonel sporcuların yeni hayatlara geçişine yardımcı olan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Merging Vets and Players’ın film yapımcısı ve kurucu ortağıdır. Ayrıca yarışmacıların bir sal üzerinde zorlukları birlikte tamamladığı Discovery Channel şovu Survive the Raft’a da ev sahipliği yapıyor.

Boyer, 2022’de Austin maratonunu koştu ve beş hafta sonra 50 km koştu. Son yarıştan sonra maratondan sonra yaşadığı kemik ve eklem ağrılarını artık hissetmediğini söyledi.

Boyer, “‘Bu ilginç’ diye düşündüm” dedi. “‘Belki de bu mesafeye daha uygunumdur?'”

Yani Leadville’di.

Boyer, “Bunun koşmakla ilgili olup olmadığını bilmiyorum” dedi. “Vücudunuzun neler yapabileceğini keşfetmek zorlu bir iştir. Bunların çoğu büyük olasılıkla çok derinlere kök salmış bir güvensizlikten kaynaklanıyor; hayatınızda inanılmaz bir şey yapmanız gerektiği duygusu.”

Sakızlı Solucanlar ve Krakerler

Leadville, Colorado’da başlayıp biten Leadville 100, 19 Ağustos sabah saat 4’te başladı. Koşucular, organizatörlerin “gerçek yüksek irtifa hız treni” dediği rotada Rocky Dağları’nı geçiyor. Colorado Trail’in rakım bölümleri, yürüyüş parkurları, asfalt yollar ve teknik bölümleri, 15.000 feet’in üzerinde net yükseklik kazancı sağlıyor.

Yaşları 18 ile 72 arasında değişen 700 koşucu start aldı. Sadece 365 kişi belirlenen süre içerisinde bunu başardı.

Kalkıştan altı buçuk saat sonra Boyer, 37,9 mil uzaklıktaki yardım istasyonu Twin Lakes’e ulaştı. Üç kişilik ekibi sakızlı solucanlar, enerji barları ve jelleri, simit ve diğer atıştırmalıkları dağıttı. Boyer katlanır sandalyeye oturup çoraplarını ve ayakkabılarını değiştirdi. Hindistan cevizi suyu içti, yaban mersini ve muz yedi.

Boyer, “Bacaklarım beni öldürüyor” dedi. “Sırtım ağrıyor. Ve susuz kaldım.” Durakladı ve gülümsedi. “Bunun dışında hayat harika.”

Birkaç saat sonra Vobora Twin Lakes’e doğru koşmaya başladı. Sekiz kişilik mürettebatı, tedarik istasyonunun girişinin yakınında bir çadır kurmuştu.

Sesi tamamen iş odaklıydı. Krampları da olduğunu söyleyen Vobora, “En çok dizlerim ağrıyor” dedi.

Eşi Sarah çantasını açıp tekrar topladı. Vobora, “Büyük eldivenleri paketleyin” dedi. “Bu sabah ellerim tamamen uyuşmuştu.” Sıcaklık başlangıçta 40C’den öğlen 70C’ye, gece ise tekrar 40C’ye çıktı.

Vobora koşmaya başlarken kıkırdayarak “38 milden daha uzakta olmam gerektiğini hissediyorum” dedi. “Enerjim iyi. Midem her yerdeydi. Umut Geçidi’ne ikinci tırmanış için ihtiyacım olan enerjiye sahip olmak için kendimi zorla beslemeye çalışıyorum. Benim asıl meselem saat. Twin Lakes’e saat 22.00’den önce dönmenin zaman damgası. Son tarih bu, değil mi?”

Ne yanlış gitti?

Vobora, yüksekliğe alışmak için yarıştan iki hafta önce Leadville’e gelmişti. 28 saatlik ayrıntılı bir yarış planı vardı: Yokuş aşağı hızlı gidin, yokuş yukarı agresif olun. Seviyede sabit kalın. Futbol herkesin birlikte çalışmasını gerektiren bir takım sporu olsa da Leadville için Vobora, kendi bireysel hedefleri ve motivasyonları olan insanlarla birlikte koşacaktı. Bu özel meydan okumayı beğendi.

Yarıştan önce Vobora, “Bu yarışa giden yüzlerce kilometrenin muhtemelen yüzde 10’u kadar iyi hissettim” dedi. “Eğer liberal biriysem belki 20. Gerisi sadece işti.”

Yolda yaklaşık 17 saat geçirdikten sonra Vobora, Twin Lakes’e geri döndü. Umut Geçidi’nde üç saattir kusmayı bırakmamıştı. Şiddetli krampları vardı. Bir sağlık yetkilisi ona okulu bırakmasını tavsiye etti ve o da rahatladı.

Mekikle dağdan aşağı inerken başını pencereye yasladı ve uludu.

“Lanet olsun dostum” dedi bulaşıcı bir sesle. Bir dahaki sefere stratejisinden bahsetmeye başladı: Her yardım istasyonuna birini yerleştirecekti. “Ellerinde bir çanta olacak ve ‘İşte’ diyecekler, ben de koşmaya devam edeceğim. Bu işi yürütebileceğimi biliyorum.”

Vobora, mürettebatının beklediği çadıra gitti. O ve aynı zamanda destek ekibinin bir üyesi olan en yakın arkadaşı Mo Brossette ne olduğunu anlamaya çalışıyorlardı: Çok fazla tuz tableti mi vardı? Çok fazla yiyecek mi var?

Vobora ekibine “Şu anda çok kızgınım dostum ve çok üzgünüm” dedi.

Ertesi gün Vobora mesaj attı: “Her geçen an, bunu başaramadığım için daha çok minnettarım. Çünkü sorduğum sorular ve keşfettiğim yerler… Onlar olmasaydı burada olamazdım.”

Boyer, yarıştan bir gün önce Colorado’ya gelmiş ve starttan 40 dakika sonra bir otelde kalmıştı. Karanlık çöktükçe ve sıcaklık düştükçe kat etmesi gereken kilometreler hakkında fazla düşünmemeye çalıştı. Boyer yarıştan önce “Sonraki adımlarda neler yapabileceğinize odaklanın” demişti. “Eğer ona bakmaya devam edersen, dağ yaklaşıyormuş gibi görünmeyecek.”

Vobora, bir ultramaratonun fiziksel zorluğunun futbol oynamanın acısından çok farklı olduğunu ve bunun “çok agresif, kavgacı ve şiddetli eylemi temsil eden kısa patlamalar” olduğunu söyledi.

Şöyle devam etti: “Ultramaraton koşusu, madalyonun tam tersidir. Sabır gerektirir. Bu, zorluklarla ve acıyla başa çıkmada bir tür soğukkanlılık durumuyla ilgili.”

Şu anda dünya çapında eğitim ve temiz su sağlamaya adanmış bir vakfı olan 11 yıllık NFL gazisi Chris Long, Vobora ve Boyer’in arkadaşıdır; her ikisi de onunla vakıf projelerinde çalıştı.

Futbol deneyimlerinin onları Leadville mücadelesine iyi hazırladığını söyledi.

Long, bir e-postada şunları yazdı: “NFL’de oynamak size beyninizi kapatmayı, başınızı öne eğip çalışmayı öğretir.” “‘Mutlu yerinize’ gitmekte ve aklınızı gerçek zorluklardan uzaklaştırmakta ustalaşırsınız.”

“Bira var mı?”

Boyer, pistte 24 saatten fazla zaman geçirdikten sonra sondan bir önceki tepeye tırmandı. Farları açık halde Leadville’in Ana Caddesi’nin bir blok güneyindeki bitiş çizgisine doğru ilerlerken yıldızlar gökyüzüne dağılmıştı. Son tırmanışı koşarken küçük seyirci grupları onu alkışladı.

Ekip şefi Mitch Moyer, Boyer’in yanında koşarken “Hadi Nate’e gidelim, ne derece!” diye bağırdı.

Boyer yarışı 24 saat 31 dakika 7 saniyede tamamladı. Spiker neredeyse boş olan tribünlere adını seslendi. Boyer erkeklerde 57., genel klasmanda ise 63. sırada yer aldı. Yarışın kurucu ortakları Merilee Maupin ve Ken Chlouber’e sarıldı.

“Birşeyler ister misin?” Moyer sordu.

Boyer gülümseyerek “Bira var mı?” diye sordu. Moyer ona alkolsüz bir bira uzattı. Boyer, “Aslında daha iyi” dedi. Yürüyüşü topallamaya başladı ve titremeye başladı.

25 saatten daha kısa sürede bitiren yarışçılar, diğer yarışçılara göre daha büyük bir toka alırlar. Boyer onu almaya gittiğinde acı hissedilmeye başlandı.

“Koşmaktan hoşlanıyor muyum?” dedi gülerek. “HAYIR. Değil. Tedavi edicidir ama terapi her zaman eğlenceli değildir. Ne kadar ileri olursa olsun bir koşuyu bitirmek gibisi yoktur. En kötü şey başlamaktır ve en iyi şey de aradaki her şeyin sona ermesidir. bir gel-git.”