Warriors'tan Klay Thompson, 2012'den bu yana ilk maçında yedek kulübesinden 35 sayı attı

semaver

New member
Klay Thompson en son Mart 2012'de yedek kulübesinden ayrılmıştı. O zamanlar 22 yaşındaydı ve deneyimsiz bir çaylaktı. Monta Ellis onun önünde başladı. Nate Robinson onun yanında banktan indi. Golden State Warriors, LA Clippers'la karşılaştı. Şu anda 47 yaşında olan ve Portland Trail Blazers'ın baş antrenörü olan Chauncey Billups, Clippers takımındaydı.

Thompson başlangıçta Stephen Curry'nin ayak bileği sorunları ve Monta Ellis takası nedeniyle başlangıç kadrosuna çağrıldı. Bu Clippers maçı Curry'nin üçüncü sezonunun finaliydi. Dokuz dakika sonra ayrıldı ve geçen ay boyunca yerinde kaldı. Curry bir sonraki sezon geri döndüğünde Thompson kalıcı başlangıç oyuncusuydu. Splash Brothers kuruldu.

On yıldan fazla bir süre sonra Thompson'ın art arda başlama serisi 727 maça çıktı. Perşembe gecesi Utah'ta sona erdi ve Warriors'ın nihai 140-137 galibiyetinin belirleyici hikayesi oldu.

Steve Kerr, dört kez NBA şampiyonu olan Brandin Podziemski'yi, yakın zamanda Thompson'ı geride bırakan ve verilere göre Curry, Andrew Wiggins, Jonathan Kuminga ve Draymond Green ile birlikte beş kişilik grubu daha iyi tamamlayan çaylak Brandin Podziemski ile değiştirdi. Maçın ardından kararı açıklayan Kerr, bu kadronun çarpıcı istatistiklerine dikkat çekti. 107 dakikada rakiplerine 57 sayı fark attılar.

Rakamlar bu hareketin mantıklı ve belki de gerekli olduğunu gösteriyordu. Thompson bu sezon hem saha içi hem de üçüncülük kariyerinde en düşük seviyeye ulaştı. Warriors sezon sonrası hayatta kalma mücadelesi veriyor ve Perşembe gününe 26-26'lık bir rekorla ve Batı Konferansı'nda 10. sırada giriyor.

Ancak bu, konuşmayı daha da kolaylaştırmadı. Kerr, bunu bir süre düşündüğünü ve perşembe günü yapmaya karar verdiğini söyledi; Kerr, Thompson'ı tekrar Warriors'ın son kadrosunun dışında tuttuktan ve son dakikada onu yer ayırıcı olarak kullandıktan ve Thompson'ın bir vuruş yapmasını izledikten bir gece sonra. Kasıtlı ve düşüncesiz faul Clippers'a karşı. Kararı Perşembe sabahı Utah'ta Thompson'a bildirdi.

Kerr gazetecilere “Bundan pek heyecanlanmadı” dedi. “Bu konuda heyecanlanacağını beklemiyordum.”

Ama Thompson ne güzel bir cevap verdi. Galip geldi ve üçüncü çeyreğin bitiminden önce sezonun en yüksek skorunu elde etti. İlk yarının 11 dakikasında 17 sayı attı ve ikinci çeyreğin son dakikasında attığı güzel geçiş golüyle maçı 2018'den bu yana en yüksek puanı olan 23 sayıyla tamamlayan Green'e son dokunuşları yaptı. Warriors 84 sayı attı. İlk çeyrekte puan.

“İki şey yapabilirsiniz: somurtabilirsiniz ya da dışarı çıkıp karşılık verebilirsiniz.”

Klay, Kerr'le yaptığı konuşmanın ardından yedek kulübesinden çıktığında tavrını nasıl değiştirdiğini açıkladı
👏
pic.twitter.com/jC9XALO57c

– NBCS'deki Savaşçılar (@NBCSWarriors) 16 Şubat 2024
Thompson devre arasında soğumasına izin vermedi. Sıcak bir üçüncü çeyrekte 18 sayı atarak 35 sayı kaydetti. Burada, 22 şutunun 13'ünü ve 13 üçlük atışının 7'sini isabet ettirerek maçı tamamladı; bu olağanüstü performans, Warriors'ın, birkaç dakika önce neredeyse bir büyük fark daha kaybetmesine rağmen, Jazz'i penaltı atışlarında geride tutmasına yardımcı oldu. Thompson ayrıca 74 saniye kala büyük bir savunma oyunu oynayarak Keyonte George'un vuruşunu durdurdu ve pası zorladı. Thompson'ın sezonun en iyi maçıydı.

Kerr, “Rekabet gücünün itici gücü benim verdiğim karardı” dedi. “O çok rekabetçi bir adam. Milyonlarca büyük topa vurduğunu gördüm. Onun ligdeki en güçlü adamları koruduğunu gördüm. Klay bir şampiyon. O inanılmaz bir oyuncu, harika bir insan. Ona koçluk yapabilecek kadar şanslıydım. Onun için de bizim için de zor bir sezondu. Birçok değişiklik yapılıyor. Genç arkadaşlarımızdan bazıları geliyor. Klay'in beş altı yıl önce onun için yaptığını yapmak o kadar da kolay değil. Bunun Klay'den ve ekibimizden en iyi sonucu almak için iyi bir denge olabileceğini düşünüyorum.”

Kerr, All-Star arası sonrasında Podziemski'yi ilk 11'de, Thompson'ı ise yedek kulübesinde tutmayı planladığını söyledi. Değişiklik “kalıcı” değil ama ona sağlıklı bir görünüm kazandırmak istiyor.

Kerr, “Klay'in yedek kulübesinden çıkması bize çok fazla ateş gücü sağlıyor” dedi.

(Fotoğraf: Klay Thompson: Alex Goodlett / Getty Images)