Ben Shelton, Novak Djokovic’e karşı Amerika Açık’ta yarı finale yükseldi

semaver

New member
İki güçlü Amerikalı erkek arasındaki ABD Açık çeyrek final maçının, bu ülkede spor için tarihi bir geceden ziyade basitçe “tenis” olarak tanımlanabileceği bir zaman vardı.

Birden fazla ülkenin yer aldığı takım müsabakası olan Davis Kupası’nı diğerlerinden daha fazla kazanan ülke için, ev sahibi Grand Slam turnuvası her zaman bu şekilde oynanırdı. Ancak 18 yıldır durum böyle değildi ve Salı gecesi iki siyahi genç adam, Frances Tiafoe ve Ben Shelton bunu tekrar yaptı.

Oraya farklı yerlerden gelmişler: Maryland banliyösündeki bir tenis merkezindeki hademenin oğlu Tiafoe; Eski bir Top 60 Tour profesyonelinin oğlu olan Shelton, son derece saygın bir üniversite koçuna dönüştü. Geçen yıl bir nevi kardeş oldular: Turnenin en popüler oyuncularından biri haline gelen 25 yıllık tecrübeli Tiafoe, yılda geçiş izni olmayan 20 yaşındaki Shelton’a rehberlik ediyor. önce, profesyonel olarak ilk sezonunda.

Shelton hafta sonu Tiafoe için “Saha dışında harika bir adam ama saha içinde bir kabus” dedi.

Forehand’de yaklaşık 150 mil/saat ve 182 mil/saat hızla servisleri turnuvanın hiti haline gelen güçlü solak Shelton haklıydı.

Tiafoe oyun planını tartışırken “Ben uzun zamandır benimle Açık’ta oynamak istiyordu” demişti. “Bırakın bol bol top oynasın, sadece onun için gerçekten zor bir gece geçirmeye çalışın.”

Arthur Ashe Stadyumu’nda zamanla daha da sıcaklaşan bunaltıcı, terli ve rüzgarsız bir gecede Tiafoe ve Shelton, gece yarısından Çarşamba sabahına kadar uzanan heyecan verici, sıra dışı bir gösteri sergiledi. ABD Açık, gece gösterileri ve yalnızca sınırlı sayıda oyuncunun sonuna kadar dayanabileceği efsanevi maçlarıyla tanınır. Salı ve Çarşamba günü durum böyle değildi çünkü stadyum, Shelton ve Tiafoe’nin baştan sona yumrukları ve kontra ataklarıyla gürültülü ve canlı kaldı.

Bittiğinde Shelton 6-2, 3-6, 7-6 (7), 6-2 kazanmıştı.

Shelton erken vuruş yaptı ve ilk seti, kariyerinin ortasında bunu daha önce yapmış gevşek bir profesyonel gibi oynadı. Tiafoe gergin ve özensiz görünüyordu, iki servis molasından vazgeçti ve Shelton’ın işlerinin çoğunu onun için yaparken kolu servisleri ve forehand’i çırptı.

Ancak daha sonra Tiafoe formuna geri döndü ve maçı testosteronla beslenen bir vuruş yarışması gibi oynamaya direndi. Puanlar ve oyunlar için savaştı, Shelton’ın soğumasına ve genç oyuncuların sıklıkla beraberliği eşitlemek için yaptığı gibi atak yapmasına izin verdi.

Oyun, üçüncü sette çok önemli bir eşitliği bozmayla sona erdi; Shelton iki ardı ardına çift hata yaşamadan önce bocalayan bir mücadeleden çıkmak üzereydi. Birkaç maç önce setin kontrolünü kaybeden Tiafoe, aniden kendini yeniden uçurumun eşiğinde buldu.

Sakatlık ya da başka bir talihsizlik olmadığı sürece, Shelton muhtemelen Tiafoe’nin iki setten bir öne geçmesine bir puan uzaklıkta olan bir sonrakine benzer anlar yaşayacak.

Bugünlerde yalnızca kendisinin ve dünyanın 1 numaralı Carlos Alcaraz’ın yapabildiği gibi, servis attığında veya vuruş yaptığında Shelton’ın raketinden gelen belli bir ses var. Keçe topa vuran tanıdık tel tokatına benzemiyor, daha ziyade bir demiryolu traversine çivi çakan bir balyoz gibi. Tiafoe’nin servisi çok iyiydi. Shelton’ın forehand dönüşü köşeden birkaç santim uzakta çizgiyi aşağı çekti. Tiafoe zorlukla hareket etti.

Shelton, “Bazen beyninizi kapatmanız, gözlerinizi kapatmanız ve sadece sallanmanız gerekir” dedi.

İki hatadan sonra Shelton seti ve maçı kazandı, dördüncü setin ilk maçında Tiafoe’nin servisini kırdı ve bir daha arkasına bakmadı.

Shelton, “Bu gece her şeyi orada bıraktım” dedi. “Duygusal mücadele.”

Sırada Cuma günkü yarı finalde 23 kez Grand Slam tekler şampiyonu Novak Djokovic yer alıyor.

Shelton, “Bundan daha iyisi olamaz” dedi.

Belki de öyle olacak.