Anjiografi- İnvaziv Laboratuvarı baştan sona yenilendi

Yasmin

New member
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Kardiyoloji Anabilim Kısmı bünyesinde faaliyet gösteren Prof. Dr. Cüneyt Türkoğlu Koroner Anjiyo Laboratuvarının fiziki ve teknolojik altyapısı baştan sona yenilendi. EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın da katıldığı merasimle açılan laboratuvar, sıhhat hizmetlerinin kalitesini yükseltmenin yanı sıra eğitim ve bilimsel faaliyetlere de değerli katkılar sunacak. EÜTF Hastanesine, üst seviye tıbbi aygıtları kazandırmaya devam edeceklerini söyleyen Rektör Budak, “Hastanemizin daha kaliteli bir sıhhat hizmeti sunması için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Kolu kurulduğu 1991 yılından bu yana sunduğu sıhhat hizmetlerinin yanı sıra, kardiyoloji alanında uzman tabipler de yetiştirmeye devam ediyor. Her yıl, 25 binden çok hastaya poliklinik hizmetleri sunulan anabilim kolunda, 10 binden çok hastaya ekokardiyografi, bin 500 efor testi, 3 bin holter testi, 2 binden çok hastaya da anjiografi ve acil müdahale yapılıyor. Anabilim kısmı bünyesindeki ünitelerden biri olan Prof. Dr. Cüneyt Türkoğlu Koroner Anjiyo Laboratuvarı, EÜ’nün öz kaynaklarıyla fiziki ve teknolojik altyapı manasında baştan sona yenilendi. Laboratuvar düzenlenen merasimle açıldı. Merasime, EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemil Gürgün, EÜTF Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Özgür Çoğulu, Kardiyoloji Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Azem Akıllı, fakülte ve hastane idaresi ile öğretim elemanları katıldı.

30 YILLIK AYGITLAR YENİLENDİ

EÜTF Hastanesinin sunduğu sıhhat hizmetlerinin kalitesini artırmak için ağır bir efor ortasında olduklarını kaydeden Rektör Budak, 20-30 yıllık teknolojik aygıtların neredeyse tümünün yenilendiğini ya da güncellendiğini söylemiş oldu. Kardiyovasküler hastalıkların, vefat niçinleri içinde üst sıralarda olduğuna dikkat çeken Rektör Budak, “O niçinle de Kardiyoloji Anabilim Kısmımıza bu biçimde bir aygıtı almamız değer arz ediyor. Hastanemizi modernleştiriyoruz, asistan, uzman ve öğrencilerimizin yetişmesi açısından bu yatırımların kıymetli bir yeri var. 2022 yılı için alımlarımızı da planladık ve yavaş yavaş onları da alacağız. Hem teknolojik manadaki yenilemelerimiz birebir vakitte takım manasındaki planlamalarımız ve 31 Aralık 2021 tarihi öncesine ilişkin borcumuzun kalmamış olmasından memnunluk duyuyoruz. Ayrıyeten dijitalleşme gayelerimiz doğrultusunda ‘Teletıp’ uygulamasına da başladık. Bütün bu yatırımlardan daha sonra hem teknolojik tıpkı vakitte takım dayanağıyla sıhhat hizmetlerinin performans ve verimliliğinin artacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

ÖRNEK BİR ÜNİVERSİTE HASTANESİ

Türkiye’nin en büyük üniversite hastanelerinden biri olan EÜTF Hastanesinin, Türkiye ve dünyada örnek bir hastane olduğunu lisana getiren Rektör Budak, “Hastanemizin ekonomik, sıhhat hizmetleri ve akademik performansı çok düzgün. Bunu daha ileriye taşımak için efor harcıyoruz. Rektör Yardımcımız, Başhekimliğimiz, hastane ve dekanlık idaremizin de ortasında yer aldığı yaklaşık 50 kişilik bir kümeyle toplantılar düzenliyoruz. Ege Üniversitesi Hastanesinin performans kriterleri üzere standart ve kriterler oluşturuyoruz. bir arada ortak akılla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Hastanemize kazandırdığımız yeni aygıtımızın iyi olmasını diliyorum” diye konuştu.

DEĞERLİ SIHHAT HİZMETLERİ SUNULUYOR

Anjiografi- İnvaziv Laboratuvarına ismi verilen Prof. Dr. Cüneyt Türkoğlu’nu anarak konuşmasına başlayan Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Akıllı, “İnvaziv kardiyolojinin kurulmasında, geliştirilmesinde ve bizlerin yetişmesinde büyük emekleri olan kıymetli bilim insanı, hocamız, sevgili Cüneyt Türkoğlu’na emekleri ve katkıları için bir defa daha teşekkür ediyor, erken kaybının 3. yılında kendisini şükran ve minnetle anıyorum. Anabilim kısmımız kuruluşundan bugüne eğitim, araştırma ve hastane hizmetleri alanları ve bilhassa de anjiografi, balon-stent süreçleri, infarktüs geçiren hastalara müdahale yapılması, kalp pilleri takılması, doğumsal kalp hastalıklarında cerrahi dışı tedaviler, periferik damar hastalıkları süreçleri, son olarak da EPF ablasyon alanlarında ağır olarak çalışma ve bölgemizde öncü-yol gösterici olmuş, olmaya da devam etmektedir. Mezun ettiğimiz 100’den çok uzmanımız Egeli olmanın gururu ve donanımı ile çalıştıkları kurumlarda büyük muvaffakiyetler kazanmış, birçoğu öğretim üyesi ve yönetici olarak üniversitelerimizde ve eğitim kurumlarında çalışmaktadır” dedi.

Anabilim kısmı bünyesinde değerli sıhhat hizmetleri sunulduğunu vurgulayıp yeni aygıta ait de bilgiler de veren Prof. Dr. Akıllı, “Yenilenen anjiografi laboratuvarımız ve alınan çağdaş, daha donanımlı anjiografi aygıtı ile birfazlaca süreci daha başarılı ve inançlı bir biçimde yapılabilir hale geldik. Bu çağdaş üst seviye anjio aygıtının asistan ve öğrencilerimizin eğitimine de katkısı olacaktır. Aygıtın alımı ve heyetim sürecinde emek ve dayanakları geçen yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Kardiyoloji anabilim kısmı olarak Rektörümüzün ortaya koyduğu vizyon doğrultusunda üniversitemizin öğrenci odaklı, tam akredite, araştırma üniversitesi olması gayelerinde elimizden gelen çabayı gösterdik ve göstermeye devam ediyoruz. Rektörümüze ve tüm takımına ağır çabaları ve üniversitemize kazandırdığı bedeller için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı