JJ McCarthy, Kyle McCord ve Ryan Day’in yanlış verdiği pahalı karar

semaver

New member
Ohio Eyaleti oyun kurucusu Kyle McCord, Big House’da topla altı sayı gerideydi ve kolej futbolunun en büyük rekabetinin en büyük edisyonlarından birini kazanma şansı yakalayarak hücumunu başlattı. Marvin Harrison Jr. ve Julian Fleming’e verilen birkaç büyük pas, Buckeyes’in Michigan bölgesine girmesini sağladı ve rekabeti dramatik bir şekilde yeniden ele alma şansı buldu. Saati saydığım her saniye bir dakika gibi geliyordu.

Bu mide bulandırıcı anlarda cevaplanması gereken bir soru vardı: Ryan Day, Ohio State’in koçu olarak ilk hamlelerinden birinde oyun kurucusunu tek tek seçerken doğru kararı mı verdi?

Day, bir oyun kurucu seçme ve geliştirme konusunda açıkça spordaki herkes kadar iyi veya daha iyiydi. Ohio State’in takımında sahip olacağı bir şey varsa, o da NFL Draftında hücumu yönetecek ilk turdan bir seçimdir.

Sonra McCord araya girdi. Michigan 30, Ohio Eyaleti 24. Final.

Michigan ikinci sınıf savunma oyuncusu Rod Moore müdahaleyi yaptı ve oyunu mühürledi. Beynim beni Mayıs 2019’da Chicago’ya geri götürdü.

O zamanlar JJ McCarthy’yi Michigan’a gittikten sonra acemi olarak ziyaret etmiştim. Hala çocuk gibi görünen, altın rengi bir gülümsemeye sahip, doğrudan gözlerimin içine bakıp, eğer giderse Michigan’ın farklı bir yer olacağını söyleyecek kadar kendine güvenen sarışın bir çocukla tanıştım.

Neden?

Çünkü Day ve ekibinin ona yaptıklarından sonra Ohio State’ten nefret ediyordu.

DAHA DERİNE GİT

JJ McCarthy neden Ohio State’ten nefret ediyor ve Michigan’ın gelecekteki oyun kurucusu rekabeti nasıl değiştirebilir?

McCarthy, Ohio State’i severek büyüdü ve Columbus’a acemi olarak katıldı. Ancak Day’in McCord’u tercih etmeye karar vermesinin ardından işe alım sürecinde Ohio State’in kendisine yalan söylediğini hissetti.

McCarthy dört yıldan fazla bir süre önce lise koçunun ofisinde “Anlıyorum, bu bir iş” demişti. “Ama sana yalan söylenmesi her zaman berbattır. İşte benim için rekabet ve nefret de burada başladı. Ama sen ne yapacaksın? Bu bir iş ve onlar da yapmaları gerekeni yapmak zorundalar. Bana yalan söyledin ama artık her şey yolunda.”

Şimdi nasıl hissettiğini hayal edin.

9
➡
1 pic.twitter.com/lG8GbgoLyM

– Michigan Futbolu (@UMichFootball) 25 Kasım 2023
Michigan, Ohio State’e karşı üst üste üç maç kazandı; son ikisi McCarthy’nin başlangıç oyuncusu olduğu maçlar da dahil. Wolverines’in bu rekabette üst üste üç galibiyet almasını hayal etmenin kesinlikle imkansız olduğu bir zamanda Michigan’a kendini adadı. Bu dizideki pek çok kişi gibi o da düşmanına karşı nefret ve tiksinti duyuyordu.

McCarthy o zamanlar hâlâ genç bir çocuktu. Koltuk altlarında kılların çıkmasını beklemekle ilgili şaka yaptı. Daha sonra Day hakkında ne hissettiğini kesin ve kendinden emin bir şekilde ifade etti.

Bunlar, Mayıs ayında yazılan hikayelerde bir koçun doğru vermesi gereken işe alım kararlarıdır. Şu anda oldukça ihmal edilebilir bir sorun gibi görünüyor, ancak zaman ve değişiklikler bunu eninde sonunda kesinlikle gösterecek.

McCarthy artık bir erkek. Kendisi geleceğin NFL draft seçimi. O bir kazanan.

Gün? Buckeyes koçu olarak sürekli olarak doğru verdiği bir kararda hatalı olduğu için Michigan’a üst üste üçüncü kez kaybetmiş olabileceği fikriyle yüzleşmek zorunda.

McCord’un Ohio State’in oyun kurucusu olarak hikayesi henüz tam olarak yazılmadı. Bu yılın başlarında Notre Dame karşısında deplasmanda maç kazandıran bir performans sergiledi ve mümkün olan en büyük sahnede bunu tekrar yapmaya hazır görünüyordu. Ancak harika olmak yerine oyunu kazandıran bir müdahale yaptı.

Belki gelecek sene Ohio State’de oyun kurucu olacak. Belki önümüzdeki Kasım ayında Michigan’a karşı galibiyet alabilir. Ya da belki Day, transfer portalına girip yaptığı değerlendirme hatasını düzeltme ihtiyacı hissediyordur.

McCord bu maçta fena değildi. Ancak ilk çeyrekte müthiş bir müdahale yaparak Michigan’ın gol atmasına yol açtı ve dördüncü çeyrekte de oyunu bitiren sert bir müdahale yaptı. Arada mükemmellik flaşları ve Buckeyes’in pası tamamlayamayacakmış gibi hissettiği anlar vardı. Harrison takımınızdayken bu olamaz.

Son saniyeler ilerledikçe Day saf bir dehşet içinde görünüyordu. O anda ne hissettiğini hayal bile edemiyorum. Ancak Ohio Eyaleti’nde koçluk yapmak üzere anlaştığınızda, bunu yalnızca bu maçta işlerin nasıl gittiğine göre değerlendirileceğiniz inancıyla yaparsınız.

İşler çok kötü gidiyor.

İlk yarıdan önce 52 yardlık bir gol attığı için ya da rakibi Maryland ya da Minnesota olsaydı yapacağından daha muhafazakar bir oyun söylediği için onu parçalara ayırabilirsiniz. Ayrıca, istatistiksel olarak tüm yıl boyunca harika bir savunma oluşturan ancak oyunun son dakikalarında, durdurmanın en önemli olduğu anda biçilen 2 milyon dolarlık bir koordinatörü işe alması için de çağrılabilir.

Ohio State taraftarlarının muhtemelen Day’in oyun kurucu oyunu ve/veya oyuncu alımı nedeniyle üzüleceklerini hayal etmedikleri şeydi. Bu onun kurtuluşuydu.

McCarthy, Patrick Mahomes değil. O şimdiye kadar yaşamış en iyi oyun kurucu değil. Ancak 148 yarda boyunca 20/16 yaptı ve ikinci çeyrekte iki defans oyuncusu arasında çok güzel bir gol attı.

Onu istediğiniz kadar ayırın – ve bunların bir kısmı haklı – ama futbol maçını o kazandı.

McCarthy’nin 2019’un o Mayıs gününden yaptığı son alıntı hâlâ aklıma geliyor.

Ohio Eyaleti için “Onları severdim” dedi. “Şimdi onu öldürmek istiyorum.”

Bunu anladın, JJ

(Fotoğraf: JJ McCarthy: Gregory Shamus/Getty Images)