Spurs rekabet edebilmekten çok uzakta ama Victor Wembanyama'nın savunması hızlı bir yükselişte

semaver

New member
PHILADELPHIA – Birkaç hafta önce Joel Embiid, Victor Wembanyama'nın ne istediğini bilip bilmediğini merak ettiğini söyledi.

76ers'ın uzun adamı, “Sanırım her şeyden önce nerede oynamak istediğini, guard mı, uzun oyuncu mu olmak istediğini bulması gerekiyor” dedi. “Guard mı yoksa uzun adam mı olmak istediği önemli değil; onun olmak istediği şey budur. KD mi olmak istiyorsun yoksa ben mi olmak istiyorsun? KD ya da bu adamların bir versiyonu değil; her şeyi birleştirmek istiyorsunuz. Şu anda onun oyun tarzında her şeyin biraz zorlama olduğunu hissediyorum ki bu kötü bir şey değil. Çünkü daha iyi olmanın tek yolu onunla oynamak ve öğrenmektir. Bu tek yoldur. Çok fazla hata yaparsın ve öğrenirsin.

Wembanyama'lar öğreniyor.

San Antonio Spurs'un çaylak pivotu, görünüşte geometrik bir hızla NBA hücumlarını ortadan kaldırmak için çalışıyor. Aralık ortasında Spurs onu güçlü forvetten merkeze taşıdığından beri, NBA'in beşli-dışarılı ve sıfır-içerili hücumlarının çoğunda bile lige geleceğin neler getirebileceğine dair bir fikir veren bir savunma terörü haline geldi. Pozisyonsuz basketbol, Uzayı Teneffüs Eden Defender ile tanışın. Ve faul yapmadan savunma konusunda zaten inanılmaz derecede iyi olan bir çaylakla tanışın.

“Şaşırdım mı? Hayır,” dedi Wembanyama, Spurs'un Cumartesi günü Washington Wizards'a karşı kazandığı galibiyette altı şutu blokladıktan sonra.

“Özellikle genç bir oyuncu olarak, bir çaylak olarak ve bizim gibi bir antrenörle her şey savunmayla başlıyor” dedi. “Avrupa'da büyüdüyseniz ve 15-16 yaşında profesyonel takımda yerinizi almak istiyorsanız savunmada kıçınızı yırtmanız gerekiyor. Bu yüzden lige yeni gelen biri olarak bu role geri döneceğim; bazen bu zor rolü oynamak iyi hissettiriyor.”

Wembanyama'nın etkisinde de net bir ayrım var: Tre Jones'un oyun kurucu öncesi ve Tre Jones'un oyun kurucu sonrası.

San Antonio'nun ilk 19 maçında Spurs, ikinci yıl forveti Jeremy Sochan'ı topa taşıyarak, Wembanyama'yı uzun forvette oynayarak ve Zach Collins'i merkezden başlatarak bir tür deney gerçekleştirdi. Karar bir metodolojiye dayanıyordu; San Antonio, sezonun ilk çeyreğini Wembanyama'nın oynamasına ve NBA maçına alışmasına izin vermek için kullanmak istedi. Spurs'un kazanıp kaybetmediği umurunda değildi ama aslında kazanıp kaybetmeleri umurlarında değildi. Bakılması gereken daha büyük bir resim vardı.

Ve Spurs, 5 Kasım ile 13 Aralık arasında art arda 18 kez mağlup oldu.

DAHA DERİNE GİT

NBA çaylak sıralaması: Wemby'nin rol geçişi, Jaquez'in çok yönlülüğü ve daha fazlası

Bu esnada Wembanyama yerden yüzde 42 ve üçlükten yüzde 26 şut attı. Asist-ciro oranı 0,872 idi. Spurs'un rakipleri %39 üçlük isabetiyle oynadı; ve 2 saniyede yüzde 54. Ve San Antonio maç başına ortalama 121,5 sayı kaybederken maç başına ortalama 13,1 sayı kaybetti.

Ancak kısa bir süre sonra Gregg Popovich Collins'i kenara çekti ve bu noktada Jones'u başlangıç kadrosuna aldı. Sochan'ı tekrar güçlü forvet pozisyonuna getirdi ve Wembanyama'yı merkeze taşıdı. Gökyüzü açıldı.

Wembanyama, Aralık ayının ortasından bu yana %34'ü üçlük olmak üzere %51 oranında şut attı. Asist-top kaybı oranı 1.24.

Ancak Spurs'un savunması da önemli ölçüde gelişti. Kasım ayında savunma reytinginde (120,5) ligde 28. sırada yer aldılar. Aralık ayında ligde 21. sırada yer aldılar (118,6). Ocak ayında oynadıkları 11 maçın ardından 115,6 puanla 15. sırada yer alıyorlar. Wembanyama bu esnada maç başına 3,5 şutu engelliyor. Net notları da eksi 13,1'den eksi 5,9'a düştü. Bu esnada sadece 5-15 öndeler ve Embiid Pazartesi günü Wembanyama ve Spurs'a karşı 70 sayı atarak 76ers takımının bir maçta sayı rekorunu kırdı. Elbette Spurs hâlâ ligin en kötü takımlarından biri. Ama aynı zamanda en gençleri onlar. Ve genel savunma güçleri oldukça net bir şekilde doğru yönde ilerliyor. Bu bir başlangıç.

Wembanyama, tahmini defansif artı-eksi smaç ve üçlüklerde artı-3,0 ile ligde dokuzuncu sırada yer alıyor. Bu, Wembanyama'nın NBA Yılın Çaylağı ödülündeki ana rakibi Oklahoma City'den Chet Holmgren'in 14 sıra önünde. Smaç ve üçlüklerdeki savunma ribaund yüzdesinde (29,5) dokuzuncu sırada yer alıyor. Wembanyama ise maç başına bloklu şut sayısında ligin lideri (3,2).

Spurs guardı Devin Vassell Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Başından beri size söylediğim gibi yaptığı bazı şeyleri anlayamazsınız.” dedi. “Daha önce hiç böyle bir şey görmedin. Sürekli söylüyorum: O bizim için oyunu kolaylaştırıyor, biz de onun işini kolaylaştırmalıyız. Defansif olarak bu etkiyi elde etmemiz gerekiyor. İnsanları sepete yönlendirirsek sileceğini biliyoruz. Bu yüzden ribaund almamasını veya durum ne olursa olsun, adamına sırtımızı döndüğümüzden emin olmalıyız.”

Uçuşun ortasında ortaya çıkan bu 2 metrelik peygamber devesine alışmaya çalışan, ara sokaktan gelen tipik adam sürüleri var. Yıldız oyunculara karşı öne çıkan makara blokları var; Wembanyama'nın burada Ja Morant'a dağıttığı gibi oyunun başlarında ve burada Giannis Antetokounmpo'ya karşı kullanıldığı gibi kritik zamanlarda. Ve tüm mantığa ve son 60 yılda savunmada gördüğünüz hemen hemen her şeye meydan okuyan tıkanıklıklar var. Evet, geçen sezon 92 Metropolitans'la böyle şeyler yaptığını biliyorum. Ancak kusura bakmayın ama LNB Pro A Ligi ile bu lig arasında yetenek açısından ufak bir fark var.

bir şey demek istiyorum Dır-dir Ne?

Bir dakika, Victor Wembanyama bu konuyu nasıl ortaya çıkardı? pic.twitter.com/XbvUH5q5ca

— Steve Jones Jr. (@stevejones20) 21 Ocak 2024
İşte başka bir açı. Blok yapmak istediği topa bakmıyor:

Wemby bu şutu engelledi. İnanılmaz pic.twitter.com/RoRhXKeKRS

– matt (@mattbigguts) 21 Ocak 2024
Washington'dan Marvin Bagley 6-11. 2014 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde 18 yaşındaki erkeklerin ortalama boyu 5-8 yaşın biraz üzerindeydi. 6-1 veya daha uzun boylu herkes, 20 yaş ve üzeri erkekler arasında boy bazında ABD'deki tüm erkeklerin yüzde 95'inde yer alıyor. Bagley istatistiksel bir anormalliktir.

Peki Wemby nedir?

Bagley, “Normalde yukarı çıkıp insanların arasından geçebilirdim çünkü 6 ila 11 yaşlarındayım” dedi. “Fakat bunun gibi insanlarla biraz daha becerikli olmanız veya kendiniz ya da takım arkadaşlarınız için bir şeyler yaratmanız gerekiyor.”

Philadelphia koçu Nick Nurse'un da belirttiği gibi, oyunun bugün oynanma şekline göre muhtemelen Wembanyama'nın karesine sahip, şutlara meydan okuyan, uzun ve çevik, yön değiştirme konusunda inanılmaz bir yeteneğe sahip birini seçersiniz. Hemşire Wembanyama'nın hücumda nasıl performans gösterdiğinden bahsetti ancak aynı prensip diğer tarafta da geçerli.

Popovich, Hemşire'yi tekrarlayarak, “Her iki yönde de geçerli” dedi.

“O (Wembanyama) aynı zamanda taç çizgisinde olmayı, topu biraz kontrol etmeyi ve bu tür şeyleri seviyor.” Artık onun için bu, birisinin onu her yere yönlendirdiği, ona dokunduğu ve kızarttığı eskisinden çok daha kolay. Isiah'ı (Thomas) veya onun üzerinde olan birini hayal edin. Yani çevredeki bir adam için daha basit bir ortam. Savunma açısından da Joel'in yaptığı gibi daha fazla hareket edebiliyor. Biz onlara “gezginler” diyoruz, en azından ben öyle diyorum. Bir adamı sürekli koruyamazsınız. Onların işi boyalı alan, pota, şutları değiştirmek, şutları engellemek ve bunun gibi şeyler, bu yüzden oyuncular hücumda yaptıklarını değiştirmek zorundalar. Ve sonra diğer oyuncular, tamamlayıcı oyuncular tepki vermeli ve bu adamın sürekli potaya gideceğini anlamalılar.”

Wembanyama'nın en etkileyici özelliklerinden biri faul almaması.

Birinci sınıf öğrencilerinin, özellikle de büyük birinci sınıf öğrencilerinin sırtlarında bir hedef vardır. Lig, yetkililerinin her şeyi ve herkesi aynı şekilde adlandırmasında ısrar ediyor. Belki bu Dünya II için de doğrudur. Ancak burada yeni başlayanlar genellikle şüphenin avantajından faydalanmazlar.

Ancak Wembanyama şu ana kadar yalnızca bir maçta faul yaptı. Nadir istisnalar dışında – Pazartesi günü 76ers'a karşı oynanan maç da bunlardan biri – Embiid'in potaya gidip 20 yaşındaki oyuncuyu yanına aldığında olduğu gibi ana savunma oyuncusundan çok fazla faul almıyor. Maç başına ortalama 2,4 faul alıyor.

Geçen hafta sonu Wembanyama'nın D takımının sezon başından bu yana nasıl ilerlediğini sorduğumda Popovich benimle biraz eğlendi. (Buradaki varsayım, Wembanyama'ya savunmayı “öğreten” biri olarak görülmek istemediğidir; bu eğitim, Wembanyama'nın Metropolitans 92'deki koçu ve Fransız milli takımının koçu olan Vincent Collet tarafından öğretilmiştir. – Wemby bu yaz Paris'teki 2024 Olimpiyatları'nda olacak.)

Popovich, “'Ellerinizi başka bir yere koyun ve faul yapmayı bırakın' diyorum” dedi. “Kulakların arasında. Herkese bunu nasıl yapacaklarını, nasıl fark edeceklerini, nasıl yapacaklarını, neyin uygun, neyin uygunsuz faul olduğunu anlatıyorlar. Bazı insanlar bunu anlıyor; Bazı insanlar bunu yapmaz. O akıllıdır, anlıyor ve çözüyor.”

daha derine git

DAHA DERİNE GİT

İlk yarıda Victor Wembanyama: İyi, kötü ve inanılmaz

Eğer Spurs önümüzdeki yıllarda savunmada sağlam bir yer edinmek istiyorsa, Sochan'ın da bu işe dahil olması gerekiyor. Draft öncesinde de belirttiği gibi rakiplerine karşı “şımarık” olmayı seven biri olarak 2022 yılının ilk turunda dokuzuncu sırada yer aldı. Suya batması umrunda değil; konuşmaya devam ediyor. Ve oyna.

Jones, “Sanırım insanların derisine giriyor” dedi.

Normal konumunda Sochan'ın artık Wembanyama'nın görmezden gelebileceği dörtlüyle baş edebilmesi gerekiyor. Sezonun ikinci yarısı muhtemelen bununla ilgili olacak.

“Bunu korkutucu buluyorum. Korkutucu. Yaşlandıkça ve olgunlaştıkça bedenlerimiz de giderek olgunlaşacak, bu korkutucu olacak” dedi Sochan. “Bize karşı gol atmanın zor olacağını düşünüyorum. Bence bu, birçok maçı kazanabileceğimiz anlamına geliyor, bu yüzden bunun heyecan verici olduğunu düşünüyorum. Sezon boyunca Vic'le saha içinde ve saha dışında daha da yakınlaştığımızı hissediyorum. Harika çıktı. …Bu sadece konuşma, sadece bilgi…aynı zamanda içgüdüler. Bazen savunma “X'ler” ve “O” ile ilgili değildir; içgüdülerle ilgilidir. Sadece okuyun, okuyun ve tepki verin. Bazen dayak yiyorum ve o bana yardım ediyor. Ya da tam tersi. Veya çalıyor. Veya her şeyi engellediği için sıçrar.”

Çarşamba günü Holmgren ve Thunder San Antonio'ya geldi. Holmgren'in takımının potansiyel MVP'si Shai Gilgeous-Alexander, ligdeki en çeşitli ve zorlu hücumlardan biri ve programın ilerisinde bir takım savunması ile OKC, Wembanyama'ya rağmen Spurs'ün hala gidecek uzun bir yolu olduğunu gösterdi. koleksiyonuna bir Fell daha eklendi.

Eğitim devam ediyor, öğrenme eğrisi genişlemeye devam ediyor.

– AtletJosh Robbins bu hikayeye katkıda bulundu.

daha derine git

DAHA DERİNE GİT

NBA All-Star Maçı 2024: Seçmenlerimizin Doğu ve Batı'daki başlangıç oyuncuları için seçimleri

(Victor Wembanyama'nın Trail Blazers'a karşı şutu engellediği fotoğraf: Steph Chambers / Getty Images)