Denizli’de öterken bayılan Bahtiyar’dan üzücü haber geldi

Zakariya

Global Mod
Global Mod
Denizli’ye yaşayan Okan Gökbudak, küçüklüğünden beri beslediği horozu Bahtiyar’ın öterken nefesini yetiştiremeyip bayılmasını fark etti ve o anları kayda alarak toplumsal medyadan paylaştı.

Kısa müddette birfazlaca insanın dikkatini çeken bayılan horoz, binlerce beğeni aldı.

İhlas Haber Ajansı’nın yaptığı haberden daha sonra ünü dünyaya kadar yayılan horoz, kentin sembolü haline geldi.

Bahtiyar öldü

Sahibinin itinayla baktığı horoz, kışın bulaşıcı bir hastalık olan ve teneffüs yoluyla ilgili rahatsızlığa niçiniyet veren CRD’ye yakalandı.

Çabucak tedaviye başlandı lakin horoz hayatını kaybetti.

Dünyaya ünü yayılan horozun telef olduğunu duyanlar da büyük hüzün yaşadı.

“Bulaşıcı bir hastalık”

Bahtiyar’ın yakalandığı hastalığın kolay kolay tedavisinin olmadığını belirten Gökbudak, şu biçimde konuştu:

“Horozun kümeste öterken bayıldığını gördüm. Yurt haricindeki izlenmelerin akabinde Çinliler ve Japonlar horozu görmek için yanıma geldiler. Horozum bir kış günü CRD hastalığına yakalandı. Genel olarak bu hastalık kışın oluyor. Bulaşıcı bir hastalık, bulaştığı vakit tedavisi epeyce zordur. Horozu kaybedebiliyorsunuz. Kimse bu biçimde bayılan bir horozu daha evvel görmemiş.

“Nazar yahut göz mü değdi bilemedik”

Bu özellik Denizli horozlarında mevcuttur. Denizli’mizin de sembolünü bulaşıcı hastalıkla kaybettik. Onun yerine akrabası olan bir horozumu buldum. Onun yokluğunda bunlarla yönetim ediyoruz. Horozumuz fazlaca ünlüydü ve tüm dünyada haberlere çıktı. Nazar yahut göz mü değdi bilemedik. Etrafımız dahil bizler epey hüzün yaşadık.”