Daniel Ricciardo'nun Montreal'deki yükselişi Jacques Villeneuve'e değil “kendi kendine terapiye” dayanıyordu

semaver

New member
Geçen yılın sonlarına doğru Daniel Ricciardo'nun 2025'te Red Bull'da Sergio Pérez'in Formula 1 koltuğunu devralacağına dair ciddi bir his vardı.

Ricciardo, AlphaTauri (şimdiki RB) ile sezon ortasında dönüşünde nihai hedefinin 2018'de bıraktığı Red Bull'a geri dönmek olduğunu açıkça belirtmişti. Pérez sezonun ikinci yarısında mücadele ederken bunun olabileceğine dair şüpheler arttı.

Ancak Ricciardo, 2024'ün başlarında konumunu korumak için çok az şey yaptı. Çoğu zaman takım arkadaşı Yuki Tsunoda'nın gerisindeydi ve sprint sıralamalarında ve Miami'deki yarışta 4. sıraya yükselmesi dışında Kanada'nın önünde herhangi bir puan alamamıştı ve sürücüler sıralamasında 14. sırada yer aldı. Bu arada Pérez, yeterince iyi performans gösteriyordu. 2026'ya kadar sözleşme uzatma hakkı kazanarak Ricciardo'nun yakın gelecekte yükselme umutlarını sona erdirdi.

Pérez'in onayının ardından Ricciardo, bu sezon “muhtemelen çok muhteşem bir şey yapmamanın sorumluluğunu alması gerektiğini” itiraf etti. “Eğer en üst sıralarda yer almak için rekabet etmek istiyorsanız, oldukça harika şeyler yapmalısınız” dedi.

Kanada Grand Prix'si ile birlikte Ricciardo'nun sezona zor başlaması, hedefini zirve için mücadele etmekten, şu anki yeri için mücadele etmeye dönüştürmüştü.

Hiç kimse Ricciardo'nun geleceğini, Montreal'deki kendi evindeki yarışta Sky Sports yayın ekibinin bir parçası olan 1997 F1 dünya şampiyonu Jacques Villeneuve kadar şüpheye düşüremez.

Jacques Villeneuve, Montreal'de Daniel Ricciardo'yu sert bir şekilde eleştirdi. (Chris Graythen/Getty Images)

Villeneuve, Ricciardo'ya “Neden hâlâ burada?” diye sordu ve neden arabalarıyla sorun yaşamaya devam ettiğini sordu. “İmajının onu gerçek sonuçlarından daha fazla Formula 1'de tuttuğunu” belirtti. İngilizce yayınlanan bir Formula 1 yayınında bir uzmanın fikrini bu kadar özgürce ifade etmesinin ne kadar nadir olduğu göz önüne alındığında, bu acımasız eleştiri hızla viral hale geldi.

Villeneuve sertti, belki de çok sertti ama çok az kişi onun ifadesinin doğruluğuna itiraz edebilirdi. Ricciardo tüm yıl boyunca yeterince iyi bir iş çıkarmadığını ve daha iyisini yapması gerektiğini bildiğini açıkça belirtti.

Sadece 24 saat sonra zamanı gelmişti. Ricciardo, zorlu ve rüzgarlı koşullarda bu sezon ikinci kez Q3'e girmekle kalmadı, aynı zamanda RB aracını pole pozisyonundan sadece onda iki geride, gridde beşinci sıraya koydu. Mükemmel zamanlama, özellikle de Tsunoda'nın RB'de sadece 90 dakika önce 2025 onayı aldığı göz önüne alındığında.

Bu, Ricciardo'nun sıralama turları sonrasında eski havası ve ihtişamıyla medyaya girdiği anlamına geliyordu. Hangi soruların geleceğini, Villeneuve'ün isminin gündeme geleceğini biliyordu. Ricciardo, kendisi hakkında söylenenleri aslında dinlemediğini, yalnızca “boktan konuştuğunu duyduğunu” söyledi.

Ricciardo, “Ama her zaman öyle yapıyor” diye devam etti. “Sanırım kafasını birkaç kez fazla vurdu. Buz hokeyi falan oynayıp oynamadığını bilmiyorum. Ama evet. Önemli değil. Ona hiç dikkat etmeyeceğim.” Sonra bir “ama…” sesi geldi ve mikrofonlara doğru eğildi: “Bütün bu insanlar bana söyleyebilir! Daha fazlasını söylemek isterdim ama sorun değil. Onu geride bırakacağız.”

Sonuçta bu sadece bir yeterlilikti. Ricciardo'nun Miami'deki sprintlerde bu şekilde parıldadığını zaten görmüştük, ancak Grand Prix seanslarında en önemli anda ortadan kayboldu. Yine de bu, Villeneuve'ün eleştirisine mükemmel zamanlanmış bir yanıttı.

Ancak ikisini doğrudan birbirine bağlamak Ricciardo'ya haksızlık olur. Monaco'dan sonra işlerin neden yolunda gitmediğini bulmak için çok çaba harcadığını açıkladı. Pistteki performansının ve fren noktaları veya viraj hızları gibi verilerin ötesine geçti. Bunu yapmak için sadece takımın yönetimi ve mühendisleriyle değil, aynı zamanda pist dışında olan yakın çevresiyle de temasa geçti ve onlardan geri bildirimlerinde açık olmalarını istedi.

MONTREAL, QUEBEC – 9 HAZİRAN: Avustralyalı Daniel Ricciardo, 9 Haziran 2024'te Montreal, Quebec'te düzenlenen Circuit Gilles Villeneuve'deki F1 Kanada Grand Prix'sinde (3) Visa Cash Uygulaması RB VCARB 01'i kullanıyor.  (Fotoğraf: Rudy Carezzevoli/Getty Images)

Ricciardo, Montreal'de yağmurlu bir hafta sonunda beşinci oldu ve sekizinci oldu. (Rudy Carezzevoli/Getty Images)

Ricciardo, “Kendi kendime şunu düşündüm: 'Pekala, performansımı etkileyebilecek başka şeyler neler olabilir?'” dedi. “Enerji dolu bir yarış hafta sonuna girmiyor muyum yoksa şu ya da bu hissi hissetmiyor muyum?”

“Sanırım Monaco'dan sonra biraz kendime terapi yaptım ve arkama yaslanıp pist dışında neyi yanlış yapıyor olabileceğime baktım. Ya da zamanımın çoğunu başkalarına ayırıyorum ve yarış gününde biraz bitkin oluyorum.

“İçten içe ne yapabileceğimi biliyorum. Ve bunu daha sık yapabilmem için o yerde olduğumdan emin olmam gerekiyor.

Ve Pazar günü yaşanan bu hız patlamalarının, en önemli anda değerli bir şeyle sonuçlanmasını sağlamak. Ricciardo'nun Kanada Grand Prix'si hiç de kolay değildi. Ricciardo'nun debriyaj probleminden kaynaklandığından şüphelendiği start çizgisinde sürünmeye başlayan bir araba, hızlı startı ve beş saniyelik cezayı tetikledi. Kaostan sağ çıkmayı başardı ve bazı geç olaylardan faydalanarak 8. sıraya yükseldi ve sezondaki toplam puanını neredeyse ikiye katladı. Tek başına bu bile Ricciardo için yüksek basınçlı koşullarda bir başarı gibi geldi.

“Her şeye rağmen mutluyum” dedi. “Bu yarışlarda mükemmel olmak zor. Hatalar yaptım, elbette bazen sadece hayatta kalmaya çalışıyorduk. Bu yüzden sonunda bunu başardığımız için mutluyum.”

MONTREAL, QUEBEC - 9 HAZİRAN: 8. sırada yer alan Avustralyalı Daniel Ricciardo ve Visa Cash App RB, 9 Haziran 2024'te Montreal, Quebec'te Circuit Gilles Villeneuve'de düzenlenen F1 Kanada Grand Prix'sinin ardından hayranlarıyla kutlama yapıyor.  (Fotoğraf: Rudy Carezzevoli/Getty Images)

Kanada, Ricciardo'nun puan topladığı ilk Grand Prix'siydi. (Rudy Carezzevoli/Getty Images)

Ricciardo için Montreal hafta sonundaki en önemli şey, 1. antrenman seansında ilk turunu attığı andan itibaren yarışa kadar her şeyin iyi gitmesiydi. Bu sezon ilk kez her seans olumlu hissettirdi.

Ricciardo, “Cuma gününden Pazar gününe kadar rekabetçi olmak güzel” dedi. “Mutluyum. (Sadece devam etmeliyim) devam etmeliyim.

Ricciardo'nun Red Bull'a neler yapabileceğini göstermek ve RB ile sözleşme uzatmak için hâlâ zamanı var. Bir değişiklik olması durumunda yedek sürücü Liam Lawson devreye girmeye hazır. Genç Yeni Zelandalı, geçen yıl Ricciardo'nun sakatlığından kurtularak beş yarışta ayakta kalarak bunu kanıtladı. Ancak ekibin bu kararı çok çabuk vermesinin bir nedeni yok.

Ricciardo, Montreal'in kendi sezonunda bir dönüm noktası olmasını, önceki antrenmanlardan sonra neyi yanlış yaptığını daha iyi anlamasını sağlayacak bir atılım olmasını umuyor. Geçen hafta sonu yaşadığı duyguyu sürdürmesi de onun için önemli.

Ricciardo, “Hafta sonuna kadar yanımda getirdiğim az enerji ve kırgınlığı kesinlikle bu seviyede tutmam ve korumam gerekiyor.” dedi.

“Bazen biraz… Biraz kızmam mı gerekiyor, yoksa sadece testosteron seviyemi yükseltmem mi gerekiyor bilmiyorum. Ama bunun bana yardımcı olduğunu düşünüyorum.”

(Kapak fotoğrafı: Daniel Ricciardo: Rudy Carezzevoli/Getty Images)