Viktor Hovland golfün bir sonraki büyük yıldızı olabilir

semaver

New member
ROMA – Oda çok güldü. Avrupa Takımının geçen hafta sonu Ryder Kupası’ndaki zaferinin ardından Rory McIlroy birbiri ardına sorular sordu. Çoğu zaman olduğu gibi McIlroy ilgi odağıdır. Sonunda bir muhabir mikrofonu aldı ve McIlroy’a biraz ara vermeyi teklif etti. Muhabir, uyanmış gibi davranan Jon Rahm’ın dikkatini çekerek, “Jon için bir tane var” dedi.

McIlroy öfkeyle Rahm’a, sonra da gazetecilerden oluşan dinleyicilere bakarak, “Zamanı geldi,” dedi. “O kesinlikle dünyanın en iyi oyuncusu!”

Herkes güldü.

Viktor Hovland dahil.

O andaki asıl şakanın, şu anda, şu anda, dünyadaki herkesten daha iyi golf oynayan genç adama karşı görünüşte kayıtsız kalması olduğu gerçeği karşısında tamamen kaybolmuş görünüyordu. Geçen Pazar Hovland’a hiç ilgi gösterilmedi. 27 dakikalık basın toplantısında kendisine tek bir soru sorulmadı. Ondan çok az bahsedildi.

Bu, Hovland’ın, takımının Amerikalılara karşı kazandığı 16 1/2 – 11 1/2 galibiyetinde beş maçın tamamını oynayan iki Avrupalıdan biri olmasına rağmen. Ve 3 1/2 sayı atmasına rağmen, tek yenilgi Cumartesi öğleden sonra oyun ortağı Ludvig Åberg’in topu gezegende tutamadığı dört top maçında geldi. Pazar günkü tekler maçında Collin Morikawa’yı ceset torbasına koymalarına rağmen. Ve 2023 FedEx Kupası şampiyonu olmamıza rağmen.

Bu onun profesyonel golfün bir sonraki büyük yıldızı olmasına rağmen.

Bu feshedilmiş Ryder Kupası’ndan ve son iki aylık profesyonel golften çıkarılacak bir şey varsa, o da bu olsun. Birçok genç potansiyel yıldız golfe geliyor. Sadece bazıları tamamen tezahür ediyor. Hovland’ın bunu başaran özel durumlardan biri olduğu ortaya çıktı. Tıpkı McIlroy gibi. Tıpkı Rahm gibi. Hovland’ın yaşayacağı yer burası.

Viktor Hovland bunu Cuma sabahı yaptığında
😲
#Avrupa Takımı | #RyderCup pic.twitter.com/w6rCtjVx0j

— Ryder Cup Avrupa (@RyderCupEurope) 5 Ekim 2023
Bu bir spor gazetecisinin abartısı değil. Avrupa Ryder Cup kaptanı Luke Donald geçen hafta sessizce Hovland’ın dehasının olağanüstü yanına dikkat çekti. Donald, Whistling Straits’te Hovland’ın en iyi top atan oyunculardan biri olduğunu ancak kısa oyun sorunları nedeniyle 2021 Ryder Cup boyunca başarısız olduğunu hatırladı. İki yıl sonra Roma’da Hovland’ın kısa oyun istatistikleri takımın en iyisiydi. Görünüşe göre o sadece büyüklerin sahip olduğu niteliklerden birine sahip.

Donald, “Zayıf yönleri üzerinde çok çalıştı ve bunlar güçlü yönlere dönüştü” dedi.

Bu yüzden Hovland’a daha fazla ilgi göstermenin, onu daha iyi anlamaya çalışmanın, belki de ona nasıl bu kadar iyi hale geldiğini sormanın tam zamanı.

Çünkü dikkat eden herkes bundan sonra ne olacağını biliyor.

Donald, “Yaklaşan bir dizi birinciliği kazanırsa bu beni şaşırtmaz” dedi.

“Merhaba suuurrrrr! Nasılsın?!”

Viktor Hovland böyle konuşuyor. Her kelime seni bir içki içmeye davet ediyor.

Ryder Cup’tan birkaç hafta önce telefonla konuşmuştuk. 2016’dan bu yana Oklahoma Eyaleti’ne gittiği Oklahoma’ya geri döndü; burada Pokes’u ulusal bir şampiyonluğa taşıdı ve rafları her türlü bireysel övgüyle doldurdu. Bugün Hovland her yerde yaşayabilir ama Stillwater, Oklahoma’yı seçiyor. Neden? Çünkü o Viktor Hovland ve sevimli bir şekilde tuhaf. Adamın ona karşı bir varlığı var. Geniş, yakışıklı. Duvarcı ustaları gibi omuzlar. Hala tamamen zararsız. Kocaman bir gülümseme. O kadar çok gülüyor ki gözlerini kapatmak zorunda kalıyor. Herkes ondan hoşlanıyor. Bir çeşit Norveçli Marty McFly.

Vicdani retçi tavrına sahip birinin nasıl bu kadar katil olabildiğini merak ediyordum. Hovland sadece elit bir oyuncu değil. O elit bir kazanan. Bir fark var. Hovland, oynamaya başladıktan beş yıl sonra 16 yaşında Norveç Amatör Şampiyonası’nı kazandı. Dört yıl sonra ABD Amatörünü kazandı. 2019’da profesyonel oldu ve PGA Tour’da bu sezonki üç büyük zafer de dahil olmak üzere altı kez kazandı: Memorial, BMW ve Tour Championship. Avantajı nedir?

“Eh, kendimi psikanaliz etmeye çalışıyorum” dedi bana, duraksayarak ve duraksayarak. “Sanırım bazı konularda biraz metanetli olmaya çalışıyorum. Açıkçası rekabetçiyim. İnsanlara vurmak istiyorum. Ama seni yendiğimi göstermekle uğraşmama gerek yok. Daha çok ‘Ah, bir vuruş daha yaptım’ gibi. Arka arkaya dört birdie!’ Kendi adına konuşmasına izin veriyorum ve evet bunu yaparken gülümsüyorum.

Hovland’ın oyununu izlemenin güzelliği bu. Garip bir şekilde kayıtsız ama hesaplı. Tam gaz ama sakin. Onu hiç bir sürücüyle pratik vuruşu yaparken gördün mü? Tipik bir profesyonel topun arkasında oturur ve rahat bir prova yapar. Hovland mı? İki şiddetli darbe alması gerekiyor. Görünüşe göre beş turluk bir home run yapmayı planlıyor. Sonra devreye giriyor ve hiç kimseden veya hiçbir şeyden etkilenmeden topa vuruyor.

Geçen Pazar, Hovland Morikawa’ya karşı tekler zaferini kazandıktan sonra Justin Rose’un Patrick Cantlay’e karşı maçı bitirmeye çalışmasını izledi. 17. vuruşta Rose’un yardımcısı Mark Fulcher bir gönüllüden yaklaşık 3 metre arkasında gölge oluşturan bir tabelayı indirmesini istedi. Sonra Rose, Fulcher’ın da küçük bir gölge yaptığını fark etti ve ondan hareket etmesini istedi. Fulcher özür diledi ve diz çöktü. Hovland tişörtün arkasından bu nüansları gözlemlediğinde kahkahasını zar zor bastırdı.

Hovland’ın nüans versiyonu mu? Bir gün önce Marco Simone, yakınlarda yükselen müzik eşliğinde yedinci delikteki tişört kutusuna ulaştı ve bunu hiç fark etmemiş gibiydi. Onu bağladı, duruladı, cebine koydu ve sanki şarkıyı fark etmiş gibiydi. Metin? “Neden gidip işleri bu kadar karmaşık hale getirdin…”

Hovland haftalar önce şöyle açıklamıştı: “Bazen o bölgede olduğumda, çok kolay geliyor.” “Bayrağa yakın atışlar yaptım. Topun üzerinde durduğumda, ‘Bunu kaçırma’ ya da ‘Şuraya vurma’ diye düşünmek yerine topun deliğe girdiğini hissediyorum. Öylece oluyor.”

Bunu yaparak Hovland, tüm sıfatlara layık bir Avrupa Ryder Cup performansının somut örneği haline geldi. Tarihi. Epos. Acımasız.

Viktor Hovland (sağda), 2023 Ryder Cup’ta 3-0-1’lik bir rekora sahipti ve bu onun Avrupa’nın 3 Büyüklerinden biri olduğunu açıkça ortaya koyuyor. (Patrick Smith/Getty Images)

İlk seansın ikinci grubunda oynayan Hovland, ilk green’den oyuna girdi ve Marco Simone’u erkenden çılgına çevirdi. İlk maçta 4-0-0 skorunun katalizörüydü. Öğleden sonra, o ve Tyrrell Hatton, Jordan Spieth ve Justin Thomas’a karşı 2 sayı farkını beş çukurla sildiler. 18’inde, bir an. Hovland’ın 26 metrelik kuş vuruşu dudağa çarptı, asılı kaldı, tüm havayı aldı, Hovland’ı olduğu yerde dondurdu ve sonra düştü. Histeri.

Sonra cumartesi sabahı geldi. Hovland ve Åberg, Scottie Scheffler ve Brooks Koepka’ya karşı. Oyuncular daha önce de Ryder Cup’ta kıçlarına tekmeyi yemişti. Ama asla böyle değil. Hovland ve Åberg dünyanın en iyi oyuncusu karşısında gözyaşlarına boğuldu. Alternatif atış formatında nispeten alışılmadık bir şekilde, dokuz delikli bir alanda bir noktada 8-alt’a ulaştılar. 2022 Masters şampiyonu Scheffler ve beş kez büyük kazanan Koepka, iki saat 20 dakikada mağlup oldu. Maç 11. çukurda 9&7 sona erdi.

Hovland ve Åberg öğleden sonraki maçını Morikawa ve Sam Burns’e kaybettiler, ancak Hovland ertesi sabah intikamını aldı. 26 yaşındaki iki top vuruşu virtüözü arasındaki çatışma olarak görülen şey, Hovland’ın büyüyen statüsünün bir başka kanıtıydı. İki kez büyük kazanan Morikawa’ya altı delikten sonra 3 puan farkla liderlik etti. Oyunu 15. delikte bitirdi.

Şaşıran kimse dikkat etmiyordu. Hovland, Roma’dan önce son üç ayda kazanılan toplam vuruş sayısında McIlroy’un ardından dünyada ikinci sırada yer alıyordu. Her ne kadar basit bir vuruş yapıyormuş gibi görünse de (ağır sallanma, gömleği sürekli çıkarılmış), o hiç de öyle değil.

Hovland yaklaşımı hakkında şunları söyledi: “Daha iyi kararlar alabilmek için mantığımı bilgilendirmek amacıyla matematik, bilim, sayılar ve istatistiklerden yararlanmaya çalışıyorum ve sağduyumu kullanıyorum.” “Sağduyunuzu matematik ve fizikle birleştirirseniz ve bunlar üzerinde her gün çok çalışırsanız.

“Bu yüzden her yıl sonuçları gördüm ve daha iyiye gittim. O yüzden devam ediyorum.”

Viktor Hovland’ın ne kadar ileri ve ne kadar hızlı geldiğini anlamak için, Mayıs ayının sonlarında Oak Hill’deki Pazar gününü hatırlamakta fayda var. Neredeyse dört ay oldu. Hovland kendini PGA Şampiyonası’nın son grubunda buldu ve yılmaz Brooks Koepka ile birlikte ilk büyük galibiyetine umut verici derecede yakındı. İkili gün boyu kavga etti. Koepka bir üstünlük sağladı ve onu savundu, ancak Hovland pes etmeyi reddetti. Bununla birlikte, 16. başlama noktasından itibaren Hovland, uzun par 4’ün sağ tarafında bir çim sığınağı keşfetti. Kötü konum, yokuşta. Sığınağın ön kenarı çok yüksek değildi ama oradaydı. Hovland bir demir parçasını kırabileceğini, sığınak duvarını kırabileceğini ve delikte kalabileceğini düşündü. Yanlış düşündü. Topu kulübün karşısında yakaladı, çığlık atan bir oyuncuya vurdu ve ilk büyük kazanma şansını sığınak duvarına dönüştürdü.

O anda Hovland şaşkınlık içinde orada duruyordu. Şok. İnançsızlık. Her şey dönüyor. Çifte umacı yaptı ve iki atış geride bitirdi. Koepka kariyerindeki beşinci büyük dalını kazandı.

Kalıntılarla gelen türden bir sondu bu.

Hovland için dersler getirdi. Sadece dersler.

Hovland bana “Kendini bir çukura gömmeyi, kendini küçümsemeyi ve dövmeyi seçebilirsin ama bu hiçbir işe yaramaz” dedi. “Gerçeğinizin ne olması gerektiğine siz karar verirsiniz. Geleceğiniz üzerinde ne gibi bir etkiye sahip olacağına siz karar verirsiniz.

Başkaları için böyle bir bütünsellik saçmalık olarak kabul edilir. Ama Hovland hiç kimse değil. “Düşüncelerinizin nereye gideceğini kontrol etmelisiniz” dediğinde, onun bunu yapabileceğine ve yaptığına inanırsınız.

Oyuna yaklaşımı mizacıyla örtüşüyor. Ölümcül bir kombinasyon. Böylece Oak Hill’deki boş hayal kırıklığını, oyundaki yerini değiştiren bir yaz için bir sıçrama tahtasına dönüştürdü.

Hovland, “Oradan çıktığımda, eğer tekrar o durumda olursam, bunu çok daha iyi halledebileceğime gerçekten inandım” dedi. “Anıtı kazanmam uzun sürmedi.”

Hovland, Norveç köklerine ve Oslo’dan Oklahoma’ya kadar izlediği yola dikkat çekiyor.

“Her şeye farklı bir bakış açım var çünkü farklı bir kültürde büyüdüm ama Amerika Birleşik Devletleri’nde büyüdüm” dedi. “Çevreme karşı çok esnek olduğum için her zaman çok açık fikirliydim. Değişime karşı savaşabilir ya da onu kucaklayabilirsiniz. Kabul ettim.”

Onu buraya getiren şey buydu.

İlk bakışta dünyanın en iyileri arasında.

(En üstteki fotoğraf: Ross Kinnaird / Getty Images)