Christina Unkel: Ekip başkanı, avukat, uygulama geliştiricisi ve EM 2024'ün kayan yıldızı

semaver

New member
İngiltere ile Hollanda arasındaki Euro 2024 yarı finalinin canlı yayınını bugün takip edin

Bu yılki Avrupa Şampiyonası'nın kayan yıldızı ilk maçını yalnızca Pazartesi günü oynadı.

ITV'nin hakem analisti Christina Unkel de katılıyor Atlet Berlin'de BBC'ye karşı medya maçına çıkmadan önce. İlk olarak, önceki hayatında elit bir hakem olarak ihtar verdiği oyuncu artık meslektaşı olan Jill Scott ile kahve içmek için buluşacak ve Çarşamba günü İngiltere'nin Hollanda'ya karşı oynadığı yarı finali izlemek için orada olacak. Turnuva sırasında ITV'nin tüm oyunlarının yanı sıra öne çıkan şovlarda çalıştı.

Buna zaman bulması bir mucize. Unkel aynı zamanda USL Süper Lig'in ağustos ayında başlayacak açılış sezonunda oynayacak yeni bir takım olan Tampa Bay Sun'ın başkanı, fitness uygulaması kurucusu ve davacıdır. Fox, CBS ve Paramount Plus'taki futbol haberlerinde yer almasıyla ABD'li izleyiciler tarafından iyi tanınıyor ancak Euro 2024, Birleşik Krallık'ta onun için bir dönüm noktası oldu ve sessiz otoritesiyle büyük beğeni topladı.

37 yaşındaki oyuncu gerçek bir heyecan tutkunu ve onun katkıları ITV'nin devre arası ve maç sonrası yayınlarının en heyecan verici bölümlerine sıklıkla katkıda bulunuyor. Unkel'e sıklıkla futbolun değişen kurallarından haberdar olan ancak yine de bunların hepsinden hoşlanmayan uzmanlar Gary Neville, Ian Wright, Roy Keane ve Ange Postecoglou karşı çıkıyor.

“Bunu ilk etapta yapmamın nedeni bu” diyor. “Onları teşvik ediyorum. Herkes 'Seni mahvedeceklermiş gibi hissediyorum' diyor. Hiç de bile! Bana sorular sor! Profesyonel futbolcular olarak bu sorunlarla mücadele ediyorlarsa, kamuoyu da onlarla mücadele ediyor.”

“Maaş çekini bozdurup sonra ayrılmak isteseydim muhtemelen direnirdim. Ama bunlar benim istediğim seçenekler. Bunlar IFAB'ın (Uluslararası Futbol Birliği Kurulu, oyunun yasa koyucuları) futbol camiasından duymaya ihtiyaç duyabileceği konuşmalardır.

“Futbol konusunda çok yüksek bir anlayışa sahipler ve bazen sahip olduğumuz bazı nüansları -haklı olarak- bilmiyorlar bile. Oyunun kurallarına bakıyorsunuz ama nüanslar ya da -vaka uygulaması dediğim uygulama- yer almıyor.”

Unkel, hakemlik kariyerine 10 yaşında başladı. Hakemlere haksız yere kızan tipte bir oyuncuydu, öyle ki koçu ona sessiz olması gerektiğini ya da bir ders alıp kuralları gerçekten öğrenmesi gerektiğini söyledi. Terfi ettiğinde hakemlerin yaklaşımı daha dostçaydı – öyle olmasaydı oyunda kalacağından emin olmadığını söylüyor – ve cinsiyetçi tacizle karşı karşıya kaldığında mutfağa geri dönmesi söylendiğinde, eleştirmenlerinin daha orijinal bir şey bulmasını dileyerek bunu reddetti.

Ana odak noktası, bir oyuncu olarak olmak istediği türden bir hakem olmaktı.

“Bir futbolcu olarak insanlar oyunlarımıza yönlendirildi ve ya bunu ciddiye almadılar ya da bunların büyük bir sorun olmadığını düşündüler” diyor. “Birinin oyunumuzla ilgilenmemesi (bu bir kız oyunu olduğu için) beni çılgına çevirdi. Hala adil muameleyi, kaliteyi, ilgiyi ve şefkati hak ettik. Bazen bir hakem hakkında hatırladığınız tek şey, işini ne kadar iyi yaptığıdır. Her zaman bununla anılmak istedim.”

Unkel eğitimini tamamladı ve ABD'de profesyonel kadın futbolu için neredeyse hiç altyapı olmadığını keşfetti. Maaş çok düşük olduğundan yurt dışında oynamak bir seçenek değildi. Hakem olarak çalışmak buna bağlı kalmanın en iyi yoluydu; hakemlik kariyerinin başlangıcında maaşı o kadar düşük olsa da, işten ayrılırsa aslında para kaybedecekti.

Amacı ABD Kadın Milli Takımı gibi takımlara liderlik edebilecek noktaya gelmekti. Bunlar, yarattıkları atmosfer nedeniyle kariyerinin en heyecan verici oyunlarıydı. Ben bir hakemim ve tabii ki ailem dışında kimse beni görmeye gelmiyor ama siz bir bakıma büyük resmin bir parçasıydınız.”

Christina Unkel, 2014 yılında hakemlik kariyeri boyunca buradaydı (Stanley Chou – FIFA/FIFA, Getty Images aracılığıyla)

Fox Sports için 53 maçı kapsayan 2019 Kadınlar Dünya Kupası öncesinde ilk televizyon rolünü üstlendi. Fox'un kadroyu açıklamasından bir gün önce geldi. Bu, FIFA komitesindeki rolünden vazgeçmesi gerektiği anlamına geliyordu. Bu fedakarlığı yaptıktan sonra, katılımının eski meslektaşlarına yönelik eleştiriden daha fazlasını ifade etmesi onun için önemliydi. Bu nedenle, damgalama değişse de “bu rol çok tabu” diyor.

“Kitlelere eğitim veren bu rolü benim hayal ettiğim şekilde pek fazla kişi yerine getirmedi” diyor. “Hakem doğru bir karar verdiyse bunu analiz etmeniz gerekir; hamle buydu, kural buydu, cevabın bu şekilde olması gerekirdi. Hakemlerin bir şeyi yanlış anlaması çok nadirdir çünkü bu, kuralların tamamen yanlış uygulanmasıdır. Bu, hakemi ezmeden kolayca açıklanabilir. Benim işim hakemi değerlendirmek değil; Benim işim kuralları açıklamak.

“Ben bu görevi üstlendiğimde bazı kişiler dışlandı. Arkadaşlarımdan bazıları buna katılmadı.” CBS onu 2020'de Şampiyonlar Ligi haberlerini yapması için işe aldığında fikirlerini değiştirdiler ve onun neyi başarmak istediğini gördüler. Bu turnuva buna değdiğini gösterdi.

Unkel şöyle açıklıyor: “Kaç kişinin İngiliz hakemlere kötü konuştuğunu görmek benim için biraz aydınlatıcıydı ama aslında onlar bu turnuvadaki en iyi hakemlerden bazılarıydı.” “Amaç, insanları daha bilinçli görüş veya kararlar alabilmeleri için eğitmektir.”

ITV'de, analiz için klipleri seçmesine yardımcı olacak tam zamanlı bir video operatörüne sahip olma avantajına sahip; Ulusal oyunlarda en iyi açıyı kendisi seçiyor. İkili, gözlerden uzak stüdyo kabinlerine “sanki bir VAR odasına giriyormuşum gibi” davranıyor ve bu, Unkel'in 2017'de Howard Webb'in eğitmenliğiyle VAR'da eğitim alan ilk hakem grubu arasında yer almasına yardımcı oluyor.

Bu eğitim kampında izlediği görüntülerin köşesinde zamanlayıcıların bulunduğu video kontrol kabinlerinde oturdu. “10 veya 15 saniye sonra yeşilden sarıya dönüyor ve yaklaşık 30 saniye sonra kırmızıya dönüyor. Yani sanki patlamak üzere olan bir casus filmindeymişsiniz gibi geliyor.” oyunda kararları açıklamak için var. “Bazen 20 yılda öğrendiğim bir şeyi özetlemem gerekiyor. Yaptığım tüm hakemlik kurslarını tamamlamadan çok hızlı bir şekilde bağlantı kurabilmeleri için insanlardan almalarını istediğim bir veya iki önemli şey nelerdir?

“Ne tür kontrollerin kontrol edildiğini biliyorlar. 'Buna bakıp bunu parçalara ayırmam gerekiyor.' Ve cevabı alır almaz her zaman şöyle derim: 'İçeri girmeme izin verin! Girmeme izin ver!' Cevabımı almadan beni getirirlerse ben de bunu ararken şu yorumu yaparım: 'VAR arıyor' gösterecek belirli bir açı The.“Temel olarak izleyicinin, yaşadığı zihinsel protokolün aynısını yaşamasını sağlıyorum.”

daha derine git

Turnuvanın en tartışmalı yönlerinden biri, Belçikalı Romelu Lukaku'nun ilk iki maçında üç gol atmasına neden olan, ek kameralar ve vücut parçası izleme teknolojisiyle sağlanan yarı otomatik ofsayt kurallarıydı.

Wright, Belçika'nın grup aşamasında Romanya'yı 2-0 yenmesinin ardından, “Bir forvet olarak bu tür bir ofsaytı asla kabul edemem” dedi. Unkel, bazı oyuncuların kurallara uymak için koşu tarzlarını nasıl ayarlamaları gerektiğini açıklamaya devam etti. Spurs koçu Postecoglou da kuralların artık daha önce göz ardı edilen şeyleri cezalandırmasını eleştirdi. “Teknolojiyi bu yüzden benimsediğimizi düşünmüyorum” dedi.

Unkel şimdi şöyle diyor: “Şu anda oyunu geliştirmek için teknolojimizi nasıl kullanmak istediğimizi çözdüğümüz Goldilocks aşamasındayız.” “Herkes ofsayttan nefret eder. Oyuncular bundan nefret ediyor. Hakemler bundan nefret ediyor. Hayranlar bundan nefret ediyor. Koçlar bundan nefret ediyor.”

“Bu ofsayt kararlarını kurallar ve mevcut teknoloji nedeniyle görüyoruz: yarı otomatik ofsayt kararları ve düşme çizgileri. Bugüne kadar Major League Soccer'da bu düşme çizgilerini göze alamazlar. Major League Soccer'da ofsayt çağrılarıyla ilgili herhangi bir sorun yaşamadık, çünkü Major League Soccer'da VAR ile işler gerçekten sıkı olduğunda ve bunu gerçekten söyleyemediğinizde, işi bu şekilde bırakırsınız. Gol önemli. Bu böyle devam ediyor ve kimse bundan rahatsız değil. Bir santim uzakta olabilirsiniz.

“Biz buradayken bilgi bir inç kadar uzaktalar. Ve insanları asıl sinirlendiren de bu. Buna gülüyorum ve durumu ortaya koyuyorum: Rakipler ve müsabakalar, sadece ofsayt çizgilerini ortadan kaldırarak milyonlarca dolar tasarruf edebilir. Teknoloji gerçekten pahalı. Önemli olan (teknik açıdan) artık çıplak gözle şunu söyleyebilecek birine sahip olmanızdır: Bunun bir anlamı var mı? Bu geri alınır mı alınmaz mı? Bu ne kadar yakın?”

daha derine git

Raporlama, teknolojiden beklentiler ile pratik uygulaması arasındaki boşluğu ortaya çıkardı. Unkel, her kural değişikliğinin dikkatle değerlendirildiğini ve uygulandığını vurguluyor. Büyük Avrupa turnuvalarındaki tartışmalar kural değişikliklerini hızlandırabilir, ancak değişikliklerin onaylanması genellikle birkaç yıl alır. Teknik ve pratik danışma organları, IFAB direktörleri, FIFA temsilcileri, oyuncular, antrenörler ve konfederasyonlar tarafından incelenirler.

Unkel, “İnsanlar 'Bunu beklemiyordum' dediğinde, ya sizin ya da koç ekibinizden birinin buna odaklanması gerekir çünkü bu, maçlara hazırlanma şeklinizi veya etkiyi anlama şeklinizi etkiler,” dedi. “Fikrinizi başvurudan önce belirtebilirsiniz, böylece oyun bittikten sonra değil, oyunda nasıl çalışacağını daha iyi anlayabiliriz.”

Amcaları yanlarında olsa bunu başarabilirlerdi.

(En üstteki fotoğraf: ITV)