Peter Seidler, Padres ile birçok açıdan ideal sahip olarak öne çıktı

semaver

New member
Elinde beyzbol topuyla sık sık dolaşan, çalışanlarından daha mütevazı giyinen ve daha küçük bir medya pazarında benzeri görülmemiş miktarda para harcayan Peter Seidler, diğer büyük lig franchise sahiplerine benzemiyordu. Onu en başından beri farklı kılan şey, bu ayrıcalıklı kulübe katılma şekliydi.

İki yıl önceki bir röportajda Seidler, 2011’in sonlarında “evimde kilitli kaldığını” hatırladı. O yıl, Hodgkin dışı lenfoma nedeniyle kemoterapi ve diğer evde tedavi görmeye başlamıştı. Fiziksel olarak “iyi” ve “çok sıkılmış” hissettiğini hatırladı. O zamanlar Los Angeles’ta yaşayanların yaşadığı bir yerde otoyolda bulunan bir beyzbol takımı satılıktı. Başarılı bir özel sermaye yatırımcısı ve Dodgers’ı Brooklyn’den Chavez Ravine’e taşıyan ailenin evladı olan Seidler, San Diego Padres hakkında daha fazla bilgi istedi.

Merak kısa sürede kararlılığa dönüştü.

2021 röportajında Seidler şunları söyledi: “Malzemelere baktığımda bu beni etkiledi. Özel sermaye geçmişim sayesinde birçok harika şirket gördüm ve bunların parçası oldum. Ancak profesyonel sporlarla ilgili bir şey var: İlk olarak Komiser (Bud) Selig’den duyduğumu tekrarlamak gerekirse: Beyzbol sosyal bir kurumdur ve her zaman da böyle olmuştur. Bunun Amerika’nın bugüne kadarki eğlencesi olduğuna ve San Diego Padres’in San Diego şehri ve ilçesi üzerinde başka hiçbir varlığın yapamayacağı bir etkiye sahip olabileceğine inanıyorum. Ve bu benim için önemliydi.”

Seidler Salı sabahı öldü. 63 yaşındaydı. Kendisi, Padres’e gerçek anlamda bir sosyal kurum olarak davranan, seriyi benzeri görülmemiş bir şöhrete taşıyan ve sonuna kadar öne çıkan bir sahip olarak hatırlanacak.

2012’de Padres’i satın almak için Seidler ile birlikte çalışan Ron Fowler, Salı öğleden sonra şunları söyledi: “Peter muhtemelen tanıdığım en olumlu insandı.” “Bardağı yarı dolu gördüğünü söylemek muhtemelen yanlış bir ifadedir. Sanırım neredeyse dörtte üçünün dolu olduğunu gördü. Her şeydeki olasılıkları ve avantajı gördü.

“Her zaman işlerin düzeltilebileceğini ya da ‘bunun olacağını’ söylerdi.” İnsanlara, sorunlara ve her şeye bakış açısı son derece olumluydu. Her zaman iyiyi gördü. Bence ilişkilerde böyleydi, iş hayatında da böyleydi ve açıkçası bu ona çok iyi hizmet etti.”

Peter Seidler’in ölüm haberi kalbimi acıtıyor. Eminim onu tanıyan herkes, Peter’ın gerçekten harika bir insan olduğunu ve onun huzurunda olmanın her zaman bir nimet olduğunu söylediğimde benimle aynı fikirde olacaktır.

O bir hayat öğretmeniydi ve bana sayısız şey öğretti…

— ダルビッシュ有(Yu Darvish) (@faridyu) 14 Kasım 2023
Seidler, soğuk ve kesin kâr peşinde koşmasıyla bilinen bir sektörde, Petco Park’ın beyzbolun en popüler yerlerinden biri olmasına yardımcı olmasına rağmen popüler bir figürdü. Birkaç yıl önce, Hodgkin dışı lenfomayla ikinci kez karşılaştıktan sonra hastalıktan daha da cesaretli bir şekilde çıktı.

Padres daha sonra serinin ilk dokuz rakamlı sözleşmesi için Eric Hosmer’ı imzaladı. Manny Machado’yu San Diego’nun ilk 300 milyon dolarlık sözleşmesine (kısacası Kuzey Amerika spor tarihinin en büyük sözleşmesi) imzaladılar ve daha sonra Machado’yu 350 milyon dolarlık bir sözleşmeyle tuttular. Fernando Tatis Jr., Joe Musgrove, Yu Darvish ve Xander Bogaerts için benzer kazançlı transferlerle Seidler’in kazanma arzusunu sürekli olarak gösterdiler. Geçen açılış gününde 249 milyon dolar da dahil olmak üzere serinin ilk dokuz rakamlı maaş bordrosunu yayınladılar. (2012 gibi yakın bir tarihte, Seidler ve Fowler’ın takımı satın almasından aylar önce Padres’in maaş bordrosu 55 milyon dolardı.)

Seidler’in büyük hamleleri 2019, 2021 ve 2023’te muhteşem başarısızlıklara yol açtı, ancak kararlılığı bu sezon boyunca bozulmadan kaldı. Artan mali harcamaları da bunu kanıtlıyor, sağlık sorunları da yaklaşımını şekillendiriyordu. Ve saha dışındaki çabaları daha fazla kanıt sağladı.

San Diego’daki evsizlikle mücadele etmek Seidler’in kişisel görevi haline geldi. Bu girişimlerden bazıları, örneğin “Salı Grubu”nu kurması ve Şanslı Ördek Vakfı’na dahil olması gibi kamuoyu tarafından biliniyordu. Çabalarından bazıları daha özeldi. Örneğin Seidler, San Diego sahilinden pek de uzak olmayan uzun gece yürüyüşleri yapma alışkanlığını edinmişti. Yol boyunca evsizlerle konuşmak, onları dinlemek ve toplumun en büyük krizlerinden birini daha iyi anlamak için sık sık durdu.

Fowler, “Onu sevdi” dedi. “Bir keresinde şöyle dedim: ‘Peter, açıkçası bunu yapmanın hükümetin sorumluluğunda olduğunu düşünüyorum. …Bazı günler sanki bir adım ileri, iki adım geri gibi geliyor. Ama olumlu bir tutuma sahip olmalısınız.’ Aksi takdirde bunu çok sinir bozucu bulacağını düşünüyorum ama o devam etti.”

Padres elbette Seidler’in tam zamanlı projesiydi. Onun tutkusu takımı satın almadan önce bile ortadaydı. Fowler ve Seidler 2012’nin başlarında ilk kez şahsen buluştuklarında, Seidler kanser tedavisini henüz tamamlamıştı. O kadar zayıf görünüyordu ki Fowler, Seidler’in acil tıbbi müdahaleye ihtiyacı olup olmayacağını merak etti. Ancak Seidler yılmadı ve Padres’in eski azınlık sahibi Fowler ile konuşurken düzenli olarak not defterine notlar alıyordu.

“Düşüncem şuydu: Neden şimdi bir beyzbol takımı almaya çalışıyor? Fowler, “Neden iyileşmeye çalışmıyor?” dedi. “Ama bir beyzbol takımı satın almak istiyordu.”

Aynı sıralarda Seidler, Petco Park’taki ilk maçına katıldı. 2021 röportajında kemoterapi nedeniyle verdiği kiloları hatırladı. Üşüdüğünü hatırladı.

Ayrıca, hiçbir zaman büyük bir spor şampiyonasına ev sahipliği yapmamış olan basketbol sahasının ve çevredeki şehrin güzelliği karşısında büyülendiğini de hatırladı. İlham aldığını hatırladı.

Seidler daha sonra “Bu belki de ciddi olduğum andı” diye hatırladı.

Seidler sonraki yıllarda kararlılığını defalarca gösterdi. Yol boyunca Petco Park’ı inşa eden adamla arkadaş oldu. Paylaşılan deneyimler üzerinden bağ kurdular.

Kendisi de Hodgkin olmayan lenfomadan sağ kurtulan biri olan eski Padres başkanı ve CEO’su Larry Lucchino, “Kazanmak istiyordu çünkü harika bir sporcuydu ve harika sporcular da kazanmak istiyor” dedi. “Fakat şüphesiz şehir için bir şeyler yapmak istiyordu.

“O olağanüstü bir beyzbol oyuncusuydu ve daha da olağanüstü bir insandı ve aramızdan bu kadar çabuk alınmasına üzüldüm.”

Peter Seidler, bu kadar umutsuzca istediği şeyi asla deneyimleyemedi: San Diego’nun ilk büyük spor şampiyonası. Ancak Salı günü Fowler, Lucchino ve beyzbol dünyasındaki diğer kişiler, Padres’i sosyal bir kurum olarak gören bir adama saygı duruşunda bulunurken, Seidler’in mirası açıktı: Bazı açılardan ideal sahip oydu.

Yu Darvish’in saygılarını sunduğu çok özel bir an #Padres Sahibi Peter Seidler @CBS8 pic.twitter.com/wXsC0t6FYv

— Jake Garegnani (@JakeGaregnani) 14 Kasım 2023
DAHA DERİNE GİT

Rosenthal: NL Cy Young’ın oyu neden bir tuzaktı ve Ohtani’nin serbest döneminde potansiyel bir uyuyan kişiydi

(Fotoğraf: Seidler: Sean M. Haffey / Getty Images)