Charles Barkley için bu tahmin önemli: Oyunu emekli olamayacak kadar çok seviyor

semaver

New member
En sevdiğim spor yazarlığı ödevlerimden biri, 2013 yılında Charles Barkley ile New York City'den C trenine bindiğimde geldi. TNT NBA analisti daha önce hiç New York metrosuna binmemişti ve Turner Sports'tan akıllı bir halkla ilişkiler uzmanı, Barkley'nin Manhattan'dan Brooklyn'deki Barclays Center'a giden trene binmesi fikrini ortaya attı. “Barkley'den Barclays'e!”

Hem New York Knicks'in hem de Brooklyn Nets'in başı dertteydi o zamanlar ve New Yorklularla birlikte kalabalık bir metro vagonunda NBA Hall of Fame üyesini görmenin heyecanıyla otururken Barkley bebek ağlamasını dinledi.

Barkley, “Knicks and Nets'i izleyeceğim, dolayısıyla bebeğin nasıl hissettiğini tam olarak biliyorum” diye şaka yaptı. Arabanın içinde kahkahalar yükseldi. Sürüşteki oldukça amatör görüntülerime buradan göz atabilirsiniz:

Onu iyi tanıyan biri bir keresinde bana Barkley'nin yalnız kalmaktan nefret ettiğini söylemişti. Bu ifade her zaman aklımda kaldı ve 10 yıl önce o metro vagonu da dahil olmak üzere, insanların etrafında olmaktan aldığı enerjiyi her zaman fark ettim.

Barkley ile birçok kez röportaj yaptım ama onun hakkındaki bilgilerimi abartmak istemiyorum. İşi dışındaki hayatı hakkında pek bir şey bilmiyorum. Ancak onunla South By Southwest festivalinde yaklaşık 1000 kişinin önünde yaptığım röportaj da dahil olmak üzere bir düzineden fazla yıldır yaşadığım tüm etkileşimlerde, onu hiç yalnız gördüğümü sanmıyorum. Her zaman birisiyle birliktedir. Barkley ve Lin Wang adında bir beyefendi hakkındaki bu hikayeyi hiç okumadıysanız, bence bunu aydınlatıcı bulacaksınız çünkü Barkley'nin insanların yanında olma arzusuna dair bir fikir veriyor.

Bu nedenle spor muhabirliğinden vazgeçeceğini düşünmüyorum.

Yani bu konuda. NBA Finallerinin Pazartesi gecesi sona ermesiyle (bir başarısızlık ve izleyici sayısında bir düşüş) NBA'in odak noktası, NBA Draftı'nın yanı sıra gelecekteki medya hakları anlaşmasını da resmi olarak sonuçlandırmaya yöneldi. Ancak doğrudan medya hakları anlaşmalarıyla ilgili önemli bir şok, geçen hafta NBA Finalleri'nin 4. Maçından sonra, Barkley'nin, NBA -Warner Bros. Discovery medyasında ne olursa olsun, 2024-25 sezonundan sonra televizyonu bırakacağını söylemesiyle geldi. hakları müzakereleri gerçekleşti.

Barkley, NBA TV'de “TNT dışında hiçbir yere gitmiyorum” dedi. “Ama ne olursa olsun gelecek yılın televizyondaki son yılım olacağına kendim karar verdim.”

Bu sözleri duyunca geçmişe döndüm. Barkley bana yayıncılıktan emekli olmayı düşündüğünü ilk kez 2012 yılında Turner Sports ile olan sözleşmesini yerine getirmenin zor olacağını söylemişti. 49 yaşındaydı.

Barkley o sırada “İşimi seviyorum” dedi. “Birlikte çalıştığım insanları seviyorum. Ve beni devam ettirecek şeyler yapmaya çalışacağım. Ancak şu anki sözleşmemin bitmesine dört yılım kaldı ve dürüst olmak gerekirse bu dört yılın tamamını sürdürmek benim için zorlu bir mücadele olacak. Bunu ne kadar daha yapacağımı gerçekten bilmiyorum. Daha fazlasına ya da başka bir şeye ihtiyacım var.”

“Bunu yalnızca üç veya dört yıldır yapacağımı sanıyordum ama şimdi bunu 13 yıldır yapıyorum. Yayıncılıkta beşinci yılıma başladığımda 'Tamam, birkaç yıl daha bu işi yapacağım' diye düşündüm. Ama şimdi 'Dostum, sen bu işi 13 yıldır yapıyorsun' diyorum ve sözleşmemin sonuna kadar kalırsam bu 17 yıl olacak. On yedi yıl uzun bir süre. Yayıncılıkta bu bütün bir hayattır. Kişisel olarak bir sonraki mücadeleyi kendim düşünmem gerekiyor.”

Charles Barkley, sağda, 2024 All-Star Maçında “NBA on TNT” ekibiyle birlikte sette Gelecek sezondan sonraki gelecekleri belirsiz. (Getty Images aracılığıyla Brandon Todd/NBAE)

2018'e hızla ilerleyelim. Personel olarak yazdığım ikinci makale Atlet Barkley ile bir kez daha yayıncı olarak geçirdiği sürenin bitiş tarihini belirlediği uzun bir röportajdı.

Almanca: Sunucu olarak kaç yıl daha çalışmak istersiniz?

Barkley: 60 yaşına kadar yaşamaya çalışıyorum çünkü hala hayatımın tadını çıkaracak ve eğlenecek kadar genç olmak istiyorum. Bu yaşlı insanlara saygısızlık değil ama 70 ya da 75 yaşında pek eğleneceğinizi sanmıyorum. 60'tan 70'e sadece hayatın tadını çıkarmak istiyorum.

Almanca: Daha önce sohbetimizde bana yayıncılığı bırakmayı düşündüğünü söylemiştin ama kaldın. Ne değişti?

Barkley: 1 numara, para (güler). Harika bir sözleşmem var. Ama 60 yaşında benim için bitti.

Sonu 60 olmadı. Barkley şu anda 61 yaşında. Hafta sonu spor haberlerinde konuştuğum hiç kimse, Barkley'e yakın kişiler de dahil, onun gerçekten emekli olacağına inanmıyordu. Biri spot ışıklarından çok keyif aldığını söyledi. Bir diğeri, birisi onu ne kadar istediğini açıkça belirtirse fikrini değiştireceğine inandıklarını söyledi. NBA yeteneklerini işe alan bir spor televizyonu yöneticisiyle konuştum ve Barkley'den beri ilgi odağı olan kişilerin bu kadar kolay pes etmediğini söyledi. Yönetici Barkley'in fikrini değiştireceğine inanıyordu. Ayrıca WBD'de, NBA medya hakları olsa da olmasa da Barkley ile bir şeylerin çözülebileceğine inanan insanlar var. TNT, işleri açık uçlu bırakan bir bildiri yayınladı.

Açıklamada, “TNT'de bir başka fantastik 'NBA' sezonu daha geçirmeyi ve onunla gelecek planlarımızı daha ayrıntılı olarak tartışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” denildi.

NBA sezonu uzun ve yorucu. Haklar anlaşması TNT Sports çalışanları için, özellikle de perde arkasındakiler için tam bir karmaşaydı. WBD CEO'su David Zaslav, birçok kişinin yazdığı gibi, potansiyel spor medyası ortağınızı nasıl korkutacağınız konusunda bir eğitim verdi. Barkley, NBA TV'de konuşurken kulağıma yorgun geliyordu ve daha önceki röportajlarında da tüm süreçten açıkça üzgündü. Bunun bir pazarlık taktiği olduğunu düşünmüyorum çünkü gelecekteki bir sözleşmede yıllık 15-20 milyon dolar almakta hiç sorun yaşamaz. Ayrıca geçen hafta söylediklerinde gerçekten ciddi olduğuna inanıyorum.

Ancak bu öngörüyü kendinize saklayın: Bunun böyle kalacağını düşünmüyorum. Biraz dinlenip yenilenen enerjiyle Barkley 2025'ten sonra da televizyonda kalacak.

daha derine git

DAHA DERİNE GİT

Marchand: Charles Barkley emekli olduğunu söylüyor ancak hikaye henüz bitmiş gibi görünmüyor

(Charles Barkley'nin 2016'daki en iyi fotoğrafı: David Dow / NBAE Getty Images aracılığıyla)