Juwan Howard ve Michigan basketbolu için gerçekler sabrın yakında tükenebileceğini gösteriyor

semaver

New member
ANN ARBOR, Michigan – Warde Manuel sabırlı bir adamdır. Bazıları son derece sabırlı olduğunu söyleyebilir.

Manuel'e göre bir spor direktörünün görevi ani tepkilerden kaçınmaktır. Sporseverler kararsız. İstediklerini istiyorlar ve şimdi istiyorlar. Manuel, kamuoyu baskısının en yüksek seviyede olduğu zamanlarda geri adım atmanın, düşüncelerini toparlamanın ve net bir karar vermenin gerektiğine inanır.

Manuel yakın zamanda “Gerçeklerin size rehberlik etmesi gerekiyor” dedi. “Duygulara aşırı tepki veremezsin.”

Yakında bir noktada Manuel bunu Juwan Howard'la yapmak zorunda kalacak. Çünkü gerçekler gerçektir ve duygular her iki yönde de çalışır.

Michigan'daki herkes Howard'ın başarılı olmasını istiyor. Michigan'ın tüm zamanların en iyi oyuncularından biri. Zor bir yıl geçirdi; kalp ameliyatından sonra iyileşirken aynı zamanda büyük bir geçiş döneminden geçen bir takıma koçluk yapmaya çalışıyordu. İnsani düzeyde Manuel'in işe aldığı eğitmenle empati kurması doğal ve takdire şayandır.

Manuel, “Onun için endişelenmeseydim çok duygusuz olurdum” dedi.

Eğer Manuel sözüne sadık kalırsa, bu duyguları bir kenara bırakıp Michigan erkek basketbol programının tamamına bakmak zorunda kalacak. Cumartesi günü Michigan State'e karşı 73-63'lük yenilginin ardından Big Ten'de 8-18 ve 3-12'de yer alan ve hiçbir yere gitmeyen bir takım görecek.

Dikkate alınması gereken birkaç gerçek:

Cumartesi günkü mağlubiyet Michigan'ı evinde 5-8'e düşürdü. Takımların kendi sahalarındaki maçların yüzde 81'ini kazandığı bir ligde, Michigan mağlubiyet rekoruna sahip tek takım. Michigan, son iki sezonda aldığı mağlubiyetlerin sekizinde ilk yarıda öne geçti ve maçlarda tek haneli skorlarla skor 9-20 oldu. Bir de saha dışında yaşananlar var: İki yıl önce Wisconsin'de yaşanan tartışma, bu yıl kuvvet antrenörü Jon Sanderson ile yaşanan olay, oyun kurucu Dug McDaniel'in deplasman maçlarında kenarda kalmasına neden olan akademik uzaklaştırma cezası.

Michigan, cansız performanslar ile Cumartesi günkü maçlar gibi, devre arasında yaklaşılan ancak daha sonra ortadan kaybolan zorlu mağlubiyetler arasında bocalıyor gibi görünüyor. Wolverines 22 top kaybı yaptı ve son yedi dakikada gol atamadı; bu, oyun sonlarında çöküşlerle dolu uzun bir geçmişe sahip bir takım için fazlasıyla tanıdık bir sondu.

Howard daha sonra, Eylül ayında geçirdiği kalp ameliyatı ve devam eden rehabilitasyon nedeniyle sezondan sonra emekli olmayı düşünüp düşünemeyeceği sorulduğunda meydan okurcasına yanıt verdi.

Şimdi beşinci sezonunda olan Howard, “Bu bana beni gerçekten tanımadığınızı gösteriyor” dedi. “Beni biraz daha iyi tanırsanız ve hikayemi öğrenirseniz, nerede olursam olayım her zaman gürültüye maruz kalıyorum ve çözüm bulmak için kolları sıvadım. Bu sezon sonunda çözüm odaklı bir yaklaşım sergileyeceğiz. Gelecek sezon burada değil. Bu sezonu güçlü bitireceğiz” dedi.

Michigan State, Cumartesi günü Ann Arbor'da 10 puanlık bir galibiyet aldı. (Rick Osentoski/USA Today)

Michigan, Howard'a bu sezondan sonra kovulması halinde 3 milyon dolar kıdem tazminatı borçlu olacak. Sadece birkaç gün önce Manuel, Howard'a desteğini ifade etti ve programda değişiklik yapmayı düşünmediğini söyledi.

Manuel bu yorumları Ohio State'in yedinci sezonunun ortasında koç Chris Holtmann'ı kovduğu gün yaptı. Karşılaştırıldığında Holtmann'ın son iki sezonda Big Ten'de 30-30 ve 9-25'lik bir rekoru vardı. Howard aynı periyotta 26-34 ve 14-21.

Howard'ın özgeçmişinde Holtmann'ın sahip olmadığı iki Sweet 16, bir Elit Sekiz ve bir Big Ten Şampiyonası var. Bu başarılar gün geçtikçe daha da uzaklaşıyor. Howard'ın ilk başarısını yalnızca John Beilein'ın oluşturduğu programa atfetmek haksızlık olsa da, trend çizgileri ona hiçbir fayda sağlamıyor.

Taraftarlar itiraz edecek ama anlaşmayı bozup Howard'a işleri düzeltmesi için bir şans daha vermek için nedenler var. Howard'ın takımları doğru parçalara sahip olduklarında Big Ten'de rekabetçiydi. Michigan transfer portalında şanssızdı ve uygunluk sorunları nedeniyle Terrence Shannon ve Caleb Love'ı kaybetti. Howard bu konuda bir miktar sorumluluk taşıyor ancak işe aldığı ekip gerçekten konuşmuş olsaydı güzel olurdu.

Bu, Howard'ı sezonun başlarında takımdan uzaklaştıran ciddi bir sağlık sorunuyla birlikte, Manuel'e bir yıl daha Howard'da kalması için bir neden verebilir. Manuel, bu basketbol sezonunu, birçok taraftarın Jim Harbaugh'un kovulmasını istediği Michigan'ın 2-4 sezonu olan 2020 futbol sezonuyla karşılaştırırken ne düşündüğünün bir ipucunu verdi.

Manuel, Harbaugh'da kaldı ve ona programı yeniden başlatma şansı verdi. Üç yıl sonra Harbaugh, Houston'da bir ulusal şampiyonluk kupası düzenledi. Bu durum Manuel'in ikinci şanslara olan inancını güçlendirdi.

Manuel, o zamanki düşünce sürecini hatırlayarak, “(Harbaugh) bazı şeyleri değiştirmek ve ayarlamak zorunda kalabilir, ancak o harika bir koç” dedi. “Herkes onu kovmadığım için kovulmam gerektiğini söylediğinde ben de insanlara bunu söyledim. Saçma.”

Manuel'in sabrının işe yaradığı inkar edilemez ama aynı zamanda çok fazla genelleme yapma tehlikesi de var. Her Michigan hayranının da onaylayabileceği gibi Harbaugh türünün tek örneği. Ayrıca kariyerinin her durağında maç kazanma konusunda da bir geçmişi vardı. Howard ilk kez baş antrenör oluyor ve bu berbat sezon bir salgının ortasında yaşanmıyor.

Michigan, Howard'ı takımda tutarsa bunun tek bir nedeni olacak: Çünkü o, Michigan'a başarılı olması için en iyi şansı veren koç. Bu karar gerçeklere ve geleceğe dayalı olmalı, tarihe ya da duygusallığa dayanmamalı.

Aslında Manuel'in geçen haftaki yorumları Ocak ayında Howard'ın geleceği hakkında yaptığı yorumlardan pek farklı değildi. Ancak aynı zamanda Michigan'ın mevcut durumunun kabul edilemez olduğunu da kabul ettiler.

Manuel, “Daha iyi olmalıyız” dedi. “O bunu biliyor. Onlar da biliyor. Beklentiler yüksek.”

Michigan'da Howard'ın sabırlı olmaya istekli bir patronu var. Zaman gibi sabır da eninde sonunda tükenir.

(En üstteki fotoğraf: Scott W. Grau / Icon Sportswire, Getty Images aracılığıyla)