Çavuşoğlu, Lavrov ve Kuleba içindeki tarihi tepe bitmiş oldu! Görüşme 1,5 saat sürdü

accur

New member
Rusya ve Ukrayna içinde başlayan savaş niçiniyle dünya bir anda savaş gündemine odaklandı. Rus askerleri, başta Kiev olmak üzere Ukrayna’nın çeşitli kentlerinde bombalamalara devam ederken, evvelki günlerde sivillerin tahliyesi için süreksiz ateşkes sonucu verildi. Fakat iki ülke içindeki müzakerelerden kalıcı barış sonucu bir daha de çıkmadı.

Rusya ve Ukrayna’nın ateşkese yaklaşmamasının akabinde iki ülkeyle de düzgün bağlantılarıyla bilinen Türkiye’nin arabulucu olarak devreye girmesi, gelişmeleri bir anda aksine çevirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin’le telefon görüşmesi yapmasının akabinde Bakan Çavuşoğlu’nun devreye girmesiyle bir arada iki ülkenin bakanlarının Antalya’da buluşturulması kararlaştırıldı.

TARİHİ TEPE GERÇEKLEŞTİ

Bu gelişmelerin akabinde bakanların buluşacağı gün geldi çattı. 34 ülkeden ve Türkiye’den toplamda 330 gazetecinin takip edeceği görüşme niçiniyle dünyanın gözü bir anda Antalya’ya çevrildi. Saat 11.00 sularında başlayan 3’lü tepe öncesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da ağır bir görüşme trafiği gerçekleştirdi.

Çavuşoğlu tepe öncesi iki mevkidaşıyla başka ayrı görüştü

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NDAN PAYLAŞIM

Çavuşoğlu toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile üçlü toplantı öncesi ikili görüşmemizi gerçekleştirdik.” sözünü kullandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tepe öncesinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile de görüştü.

Çavuşoğlu – Lavrov görüşmesi

KULEBA: ATEŞKES KONUSUNDA İLERLEME GÖSTEREMEDİK

Toplantının akabinde canlı yayında açıklamalarda bulunan Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba,”24 saatlik bir ateşkes konusunu ele aldık. Ateşkes istedik. Rastgele bir ilerleme kaydetmedik bu mevzuda. O denli gözüküyor ki bu hususun Rus tarafınca netleştirilmesi için öteki karar alıcıların devreye girmesi gerek. Ben bir daha bu formatta görüşme için hazır olacağım, şayet bir ilerleme kaydedebilirsek. Ben iki dışişleri bakanı bir ortaya gelince, tarifi gereği barış ve güvenlik hususlarını ele almaları gerekiyor. Ben bu bağlamda görüşmelere devam etmeye hazırım. Maksadım Ukraynalı sivillerin acı çekmesini engelleyebilmek ve topraklarımızı Rus işgal güçlerinden arındırabilmek” dedi.

LAVROV: İNSANİ KORİDOR TEKLİFİNİ yineLADIK

1,5 saat süren görüşmenin akabinde açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise; “Görüşmemizin kararında şu anlaşıldı, aslında müzakerelerin yerini alacak hiç bir şey yoktur. Türk arkadaşlarımızın inisiyatifiyle insani hususları ele aldık. Sivillerimizin ziyan görmemesi için hangi önlemleri almamız gerekiyor bunu konuştuk. Siviller kalkan olarak kullanılıyor. Rusya tarafının insani koridor açılması teklifini yenidenladık. Güzergahlar durumu denetim edenler tarafınca belirleniyor. En inançlı güzergahları seçiyoruz” dedi.

İşte tarihi doruktan kareler;

Mevlüt Çavuşoğlu, Dünya, Şimdiki, Haberler