Carlos Alcaraz yine sihir yapıyor. Tehlike.

semaver

New member
Carlos Alcaraz denen adam sahaya her adım attığında bu oluyor. Onlarca yıldır tenis izleyen insanların, daha önce hiç görmedikleri, en sevdikleri çiftler partnerinin hayatı üzerine yemin edecekleri bir şeyi yaptığı inanılmaz derecede çılgın bir nokta.

Ve muhtemelen haklılar, çünkü son altı ay boyunca (kendisi için) mücadele etmesine ve ikinci sınıfta bir tür çöküşe girmesine rağmen, Alcaraz muhteşem olanı üretmekte asla başarısız olmadı.

Pazar günü, Indian Wells'te oynanan BNP Paribas Açık finalinde Daniil Medvedev'e karşı ilk setin yarısından biraz daha fazlası geldi.

Yakın mesafeden mükemmel bir şekilde yerleştirilmiş bir lob, fileye yaklaşırken Alcaraz'ı buldu. İlk başta geriye atlayıp ona vurabileceğini sanıyor ama manevranın ortasında dönüp zıplaması ve onu kovalaması gerektiğini fark ediyor ki bunu da mor sert sahaya ikinci kez çarpmadan hemen önce yapıyor.

Ve sonra her şeyin Alcaraz'ı gerçekten hakim oluyor. Son anda raketini forehand tutuşuyla tutma şekli nedeniyle topun altına giremeyeceğini fark eder. Bu noktada, geçimini sağlamak için bunu yapan hemen hemen herkes umutsuz bir şut çekiyor ve top yerden ağlara doğru fırlıyor. Alcaraz'da durum böyle değil.

Bir saniye içinde bileğini o küçük hareketle çeviriyor ve tellerinin arkasını topun üzerine sürtüyor.

Konu devam ediyor ve birkaç atış sonra çizginin aşağısına bir forehand vuruşu yapıyor ve Medvedev onun ıslık çalarak geçişini izliyor.

Alcaraz oyunun bugünü ve geleceği üzerindeki iddiasını ortaya koyarken, her vuruşta pes eden ve o son bir hatanın nasıl ortadan kaybolduğunu izlerken şampiyonluğu garantileyen bir rakibini geride bırakarak tenis geçen yazki yoluna geri döndü. Daha sonra binlerce taraftar onu kutlama kükremesiyle yıkarken, tenisçi babası ve koçu Juan Carlos Ferrero'ya ve gerçek babasına sarıldı.

Saatler sonra Alcaraz, 7-6(5) 6-1'lik galibiyetin ardından yanında büyük bir cam kupayla dururken, o ilk küçük mucize mucizesinde tam olarak ne olduğunu açıklayamadı.

“Ayaklarıma bir şey oldu, atlayamadım” dedi. “Böyle bir şey olduğunda, başka bir topu sokmanız ve bir sonrakine koşmanız gerekir.”

Alcaraz, son iki haftadır, son aylarda zor zamanlar geçirdiğini defalarca dile getirmişti. Yenilgi tuhaf olsa da asıl sorun, ister antrenman ister müsabaka için sahaya adım attığında, elinde raket varken hissettiği neşeyi yeniden kazanmak için çabalamasıydı. Ailesi ve antrenörleri ona sorunun ne olduğunu sorup duruyordu.

Hiçbir cevabı yoktu ve bu da bazı açılardan işleri daha da kötüleştiriyordu. Geçen ay Rio'da ayak bileğini burktuğunda, kariyerinin başlangıcından bu yana en düşük seviyedeydi.

(Buda Mendes/Getty Images)

Yaklaşık 200 yıldır ve muhtemelen daha uzun bir süredir insanlar yeni bir başlangıç yapmak, kimliklerini yeniden canlandırmak veya eski, gerçek kimliklerini yeniden keşfetmeye çalışmak için Kaliforniya'ya geliyorlar. Ve son iki haftada Coachella Vadisi'nde Alcaraz'ın başına gelen de hemen hemen aynı.

Çocuk geri geldi ve geri döndüğünde gösteri yeniden başladı; ilk sette 16.000 kişilik kapalı gişe kalabalığını büyüleyen, ilk sette koşma, bilek sallama ve bitiş çizgisinde sollama gibi çılgın anlardan daha fazla değildi. ilk cümle çılgınlık gönderdi.

Yüzünde bir gülümsemeyle, “Bunun gibi noktalar yüzüme bir gülümseme koymak için bana ekstra motivasyon sağlıyor” dedi.

Bu yakında gerçekleşecekti. Alcaraz, bu sekiz aylık şampiyonluk kuraklığının daha fazla sürmesine izin vermeyecek kadar yetenekli ve spora fazlasıyla bağlı. Bu noktadan sonra kariyerinin ilk dönemleri neden farklı olsun ki?

İlk şüphelerin ortaya çıktığı anda, yakın arkadaşı ve rakibi Jannik Sinner üstünlük oyununu oynadığı anda Alcaraz canlandı. Burada yarı finalde Sinner'ı mağlup ederek İtalya'nın 19 maçlık galibiyet serisine son verdi. Daha sonra, bu nadas döneminin daha yeni başladığı Eylül ayında ABD Açık unvanını savunma girişimine son veren Medvedev'e iyiliğinin karşılığını verdi.

Alcaraz, özellikle Pazar günü çölde olduğu gibi, yıldızlarla dolu bir kalabalığın mevcut olduğu durumlarda kesinlikle dirençlidir. Rod Laver ve Maria Sharapova'nın yanı sıra aktörler Charlize Theron, Zendaya ve Tom Holland da oradaydı. Alcaraz sahadayken, özellikle de finalde, bir tenis maçı olay haline geliyor ve ilk yıllarda neredeyse her zaman başarılı oldu. Son sekiz ayda bu durum sona erdiğinde tenis evreninde bir şeyler ters gitti.

Artık. Bu galibiyet Alcaraz'a, pek çok oyuncunun ve sporun büyük kısmının Grand Slam olmayan ilk turnuva olarak kabul ettiği bir turnuvada üst üste ikinci şampiyonluğunu kazandırdı. Bu, yeni yeni başlayan bir kariyerin 13. şampiyonluğuydu, ancak bir dahaki sefere sporda en üst sırayı aldığında (ki bu yakında olacak) bu onun 1 numaraya ikinci girişimi olacak. 2022 yılında 19 yaşındayken sıralamada zirveye ulaşan en genç oyuncu oldu.

(Matthew Stockman/Getty Images)

Maç bittiğinde Medvedev koçu Gilles Cervara ile soyunma odasında oturdu, ona öğleden sonra hakkında hiçbir pişmanlığı olmadığını söyledi ve Cervara'ya herhangi bir pişmanlığı olup olmadığını sordu. Cervara oraya buraya bir iki atış yaptı ama o atış Alcaraz'ın sopasıylaydı.

Medvedev, Alcaraz'ın ilk sette seviyesini yükselttiğinde, “Bir şekilde orada olmayı başardım ve onun seviyesine ulaşmaya çalıştım ama biraz gerideydim. Sonunda bu iniş daha da derine, daha derine, daha derine indi ve yukarı, yukarı, yukarıya çıktı.”

Pazar günü dünyayı düzene sokan tek kişi Alcaraz değildi. Kadınlar finalinde Iga Swiatek, Maria Sakkari'yi mağlup ederek üç yıl içindeki ikinci Indian Wells şampiyonluğunu kazandı. Swiatek, Yunanistan'ın en başarılı oyuncusunu, kendine has keskin verimliliğiyle mağlup ederek 6-4 ve 6-0 kazandı. Ve Swiatek, Swiatek olduğundan, galibiyet en az bir set saf hakimiyetle geldi – sonuçta, çoğu zaman zaferlerinin çoğuna bir ünlem işareti ekleyen ikinci set “simit”.

Haziran ayından bu yana dört Grand Slam turnuvası kazanan ancak hiçbiri kazanamayan 22 yaşındaki Swiatek, 76 hafta boyunca elinde tuttuğu 1 numaralı sıralamayı kaybettikten sonra geçen sonbaharda dayanıklılığını gösterdi. Sezon sonunda geri aldı ancak Avustralya Açık'ta erkenden tökezledi ve Aryna Sabalenka yoluna girdiğinde Swiatek'in üstünlüğü tehlikede görünüyordu. On gün önce Indian Wells'te yola çıktıklarında gergin olmak için daha da fazla neden vardı.

Avustralya'da neredeyse yeneceği Danielle Collins'e karşı açılış yaptı. Ardından onu Melbourne'daki evine gönderen genç Çek Linda Noskova geldi. Collins'in üç maçı var. Noskova dört puan aldı. İkinci sette ikisi de simite dayandı.

Swiatek'in iki yıl önce burayı kazanması ve iki hafta sonra Miami Open'da “Sunshine Double”ı zaferle tamamlaması onun için bir dönüm noktasıydı. Bir toprak kort tenis şampiyonu olarak sert kortta kazanabileceğini birdenbire kanıtlamıştı.

Swiatek, “Bu sefer işten son derece mutluyum” dedi.

Rakipleriniz pek değil. Rezervlerinde çok fazla enerji olduğu için, hakimiyetini ve verimliliğini 19-4 final rekoru ve üst üste altı final galibiyetiyle sonuçlanan bir stratejiye dönüştürdüğünü biliyorlar.

(Robert Prange/Getty Images)

Sakkari, “Daha güçlü vurucu oyunculara karşı oynadım ama aynı zamanda zamanınızı alıyor” dedi. “Zamanlamasına alışmam birkaç oyun aldı.”

Diğer tüm kadınlar için korkutucu olan şey, Swiatek sezonunun en önemli olayı olan toprak kort vuruşunun hala üç hafta uzakta olmasıdır. Son yıllarda kırmızı killi toprağa adım atmak eve dönmek gibi geliyordu ve bunu sabırsızlıkla bekliyordu.

“Artık bir önemi yok.” dedi biraz gergin bir tavırla.

Alcaraz için herkesten daha fazlasını başarması genellikle küçük mucizelerdir. Zaman zaman kendi başına da birkaç gol atabilen Medvedev, bir gol attığınızda bunların nasıl bir etki yaratabileceğini biliyor.

“Tamam, her zaman daha fazlasını yapabilirsin, daha sert vurabilirsin, daha hızlı vurabilirsin ve daha iyi olabilirsin” gibi hissediyorsun, dedi.

Ve oyun ikinci sete doğru ilerledikçe ve görünüşe göre kaçınılmaz olarak sona erdiğinde de olan tam olarak buydu. Zaman zaman Alcaraz'ın raketinden düşen topların fizik kurallarına meydan okuduğunu ve raketinden fırladıkları andan Medvedev'e çarptıkları ana kadar gözlerinin içine sıçradığı veya yanından uçup gittiği ana kadar hiç hız kaybetmediklerini hissediyordum.

Medvedev topa tekrar tekrar vurdu ve Alcaraz rahatsız edilmeden topu geri gönderdi.

Medvedev, “İyi bir atış yapıyor, başım dertte ve puanı kaybediyorum” dedi. “Zor. Mental olarak bununla rekabet etmek kolay değil.”

Bunu Alcaraz'dan daha iyi kimse bilemez. Rakibin omuzlarının çöktüğünü, cesaretinin kırıldığını, şaşkınlık ve çaresizlik içinde başının sallandığını 25 metre uzaktan görmek hiç de zor değil.

Ve hiçbir şey, ister anlık ister uzun vadede, biraz sihirli düşünme ve vurma kadar işe yaramaz. Gerilimin arttığı bu çılgın şut serisinin hem kendisi hem de geri kalanlar için oyun açısından iyi olduğunu ve daha da önemlisi ruhu için iyi olduğunu söyledi.

“Her zaman yüzümde bir gülümsemeyle daha iyi oynadığımı söylerim” dedi. “Bunun gibi puanlar kazansam da kaybetsem de önemli değil, kesinlikle yüzümü güldürüyorlar. Maç sırasında oyunumu geliştirmeye devam etmeme ve en iyi tenisimi göstermeme yardımcı olacağını düşünüyorum.”

Akıllı para, Alcaraz'ın en iyi tenisinin henüz gelmediğini söylüyor.

(En üstteki fotoğraf: Matthew Stockman/Getty Images)