Carl Lewis, “Speed City” i ulusal bir unvana taşımayı umuyor

semaver

New member
Carl Lewis, 40 yılı aşkın bir süre önce Houston Üniversitesi’nden mezun olduğunda, 19 yaşında dünya rekoru kırmış uzun atlamacı ve dünyanın en iyi sprinterlerinden biriydi.

Lewis devasa bir atlet figürüne dönüştü, ünlü yüzü Olimpiyat madalya rafının tepesini dokuz kez süsledi ve Gentleman’s Quarterly Magazine ile birkaç Hollywood filmi ve televizyon şovunun kapağında yer aldı.

Şimdi 61 yaşında olan ve dikenli gri saçlarıyla kelleşen Lewis, kırk yıl önce bıraktığı okula geri döndü ve kendi adını taşıyan bir komplekste bir yarış pistinde antrenman yapıyor.

Hikayeli atletizm kariyerindeki tek boşluk gibi görünen şeyi doldurmayı umuyor: ulusal kolej takımı şampiyonluğu.

Birkaç yıl asistan olarak görev yaptıktan sonra Temmuz ayında baş antrenör olarak atanan Lewis, yakın tarihli bir röportajda, “Her zaman bir yıl daha kalırsam programın tüm akışını değiştireceğini hissettim.”

NCAA Division I açık hava atletizm şampiyonaları Çarşamba günü Austin, Teksas’ta başlıyor.

Houston, genç Shaun Maswanganyi’nin ülkedeki en iyi sprinterlerden biri olarak sürüye liderlik etmesiyle, bir şampiyonluk için en iyi şansa kendi adamlarıyla sahip gibi görünüyor. Lewis, kadın takımının şampiyonluk şansından “birkaç yıl daha” uzakta olduğunu söyledi. 400 metrelik bir engelli koşu yarışçısı olan Sydni Townsend, yarışma için giriş listesinde Houston’dan gelen tek kadın. Division I’de en hızlı beşinci zamana sahip.

Lewis, takımının favorilerden uzak olduğunu kabul ederek, “Hala şansımız olduğunu düşünüyorum, ancak erkeklerin geçmesi gerekiyor.”

2013’te Lewis, öncelikle eski takım arkadaşına ve ardından Houston baş antrenörü Leroy Burrell ve takımda birinci sınıf sprinter olan oğlu Cameron’a yardım etmek için gönüllü koç olarak Houston’a döndü. Lewis, kısa mesafe koşucuları ve atlayıcılarla çalışmak için bir sezon sonra tam zamanlı takıma katıldı.

Bir asistan olarak Lewis, Houston’ın üniversitenin önde gelen sprint gruplarından biri haline gelmesine yardımcı oldu. Cameron Burrell, 2018’de tekler şampiyonluğu kazanarak ülkedeki en iyi 100 metre koşucularından biri oldu. Sprint grubu, dış mekan pist çitlerinde ve takım kıyafetlerinde yazılı olan “Speed City” takma adını kazandı.

Ancak bir takım şampiyonluğu Houston’dan kaçtı. Cougars, en iyi şanslarını dört yıl önce erkekler salon şampiyonasında Florida’nın ardından ikinci bitirdiğinde bulmuş gibiydi. Atletizm web sitesi Milesplit, 2019 açık hava sezonu boyunca takımı takip eden haftalık bir video dizisi oluşturdu. Ancak erkekler, Texas Tech ve Florida’yı birinci bitirenlerin arkasında üçüncü oldu.

Lewis, “Kazanmaları gerekirdi” dedi. “Sadece boğuldular. Yani anında boğuldular. Ve biliyorsun, hüsrana uğradık çünkü televizyon programı ve olup biten her şey elimizdeydi.”

Ertesi yıl NCAA, koronavirüs pandemisi nedeniyle ulusal salon şampiyonalarını ve ardından açık hava sezonunu iptal etti ve 2021’de erkekler açık hava karşılaşmasında 18. sırada berabere kaldı. Bu şampiyonluktan iki ay sonra takım Cameron Burrell’in yasını tuttu. 26 yaşındaki intihar ederek öldü.

Maswanganyi, takım için acı verici bir zaman olduğunu söyledi. Burrell onun için bir rol modeldi ve antrenmana gelmek aynı şey değildi.

2022’de Leroy Burrell, Auburn Üniversitesi’nde baş antrenör pozisyonunu almak için Houston’dan ayrıldı. Lewis, Temmuz ayında baş antrenör oldu.

Ağustos ayında Cougars için beklentilerini netleştirdi. Ulusal bir şampiyonluğu hedefliyorlardı, yoksa “başka bir şey bulmalılar”. Takıma bir aciliyet duygusu aşılandı.

Takımlar salondaki ilk karşılaşmalarının ardından soyunma odalarına girdiklerinde, tüm etkinliklerin ulusal sıralamaları bir karşılama olarak bir duvarda sergilendi. Lewis, ulusal müsabakalara katılmaya hak kazanacağını gösteren her müsabaka grubundaki en iyi 16 sporcunun kağıtlarını yazdırdı. Sezon boyunca her toplantıdan sonra duvarı güncelledi.

Salon sezonunu 10. en hızlı 800m Klasman Süresi ile bitiren Kelly-Ann Beckford, “Antrenmanlarda her gün listedeki her kızın gerisinde kaldığımı ve zamanımı geliştirmek için nasıl çalışmam gerektiğini düşünüyorum” dedi. BEN

Houston, tarihsel olarak Amerikan Atletizm Konferansı’na hakim olmuştur. Programda, konferans şampiyonluk pankartlarını kapalı atletizm tesisinin tavanına asmak için yer kalmadı. Ancak konferansın Şubat ayındaki son salon toplantısında erkekler, 2004’ten bu yana içeride veya dışarıda ilk erkekler şampiyonluğunu kazanan Cincinnati’ye yenildi. Her iki okul da önümüzdeki ay Büyük 12 Konferansı’na gidiyor.

Galibiyet, Lewis’in görev süresi için hayal kırıklığı yaratan bir başlangıç oldu. O toplantıdan sonra Lewis, Cincinnati’nin kutlamalarının resimlerini ve bir koçun tuvalet tezgahlarında, buzdolabında, ön kapılarda ve hemen hemen her yerde “bunu yine dışarıda yapacaklarını” söyleyen bir sosyal medya gönderisini paylaştı. takım soyunma odası.

Maswanganyi, “Beni neşelendirdi” dedi. “Bu, yıllardır kazandığımız bir şey için sana saygısızlık eden biri.”

Açık hava konferans toplantısında erkekler yine ikinci sırayı alırken, kadınlar kapalı mekanda üçüncü sıralarından ikinci sıraya yükseldi. Wichita State adamları, Houston’ı sadece 2 puan geride bıraktı.

Yine de, Lewis kararlı görünüyor. Takım, birden fazla etkinlik grubundaki en iyi 1. Klasman sporcularından bazılarına sahiptir, bu nedenle ulusal bir şampiyonluk kazanmak hala bir olasılıktır. Lewis, yılın başlarında kavurucu bir Pazartesi antrenmanında bunu açıkça ortaya koydu.

Formundan dolayı yeni uzun atlamacı Aaron Davis II’yi azarladı. Davis’e talimatlar verdi ve vücudu ve elleriyle hareketleri göstermeye çalıştı.

Davis, Lewis’in istediği gibi değildi, bu yüzden Lewis yürüdü, uzun atlama pistinde koştu ve paçasına kum çarparken atlamayı kendisi yaptı.

“Bunu anlamam biraz zaman aldı,” dedi Lewis, düşüncelerini toplamak için duraksayarak. “Bak, buraya hiç gelip benim yaptığımı yapabileceklerini söylemedim çünkü – hadi – bu bir daha asla olmayacak.”

Ama bak, buradan çıkarken her gün para kaybediyorum. Yani, tatil zamanımdan vazgeçiyorum, bu yüzden ciddiyim. Bu yüzden ciddiysen seve seve yaparım. Ama ciddi değilsen, zamanımı harcıyorsun. Yani bu, her şeyi yoluna koyduğumuz yıl.”