Caitlin Clark sonuçta doğru olanı yaptı ancak ismiyle ilgili gündemi de dikkate alması gerekiyor

semaver

New member
INDIANAPOLIS — Sporcular genellikle basmakalıp sözleri bir savunma mekanizması olarak kullanırlar. Potansiyel olarak tartışmalı bir konuyu daha derinlemesine araştırmak veya hatta bu konuyu ele almak yerine, yanıtsız yanıtlar veriyorlar ve güvenli mesafeyi korumak için klişeler ve senaryolu konuşma noktaları kullanıyorlar.

Bir yanım Caitlin Clark'ın tam da bunu yaptığına inanmak istiyor Perşembe sabahı Hayranların ülkeyi bölen kültür savaşında onun adını silah olarak kullanmasının onu rahatsız edip etmediğini sorduğumda. “Indiana Fever”ın yıldız guardı bu konuda pek şaşırmadı; tek bir kapıyı bile açmayı reddetti.

Hayır, diye açıkladı. “Görmüyorum. Görmüyorum. Odak noktam bu değil. Odak noktam burada ve basketbolda. Olması gereken yer burası, şu ana kadar bulunduğu yer burası ve ben de her gün daha iyi olmaya çalışıyorum.”

Clark beş saat sonra geri adım attı ve gazetecilere “insanların bu gündemleri ilerletmek için adımı kullanmaması gerektiğini” söyledi, ancak hasar çoktan verilmişti. Connecticut Sun kanat oyuncusu DiJonai Carrington, onun ilk yorumlarına karşı çıkanlar arasındaydı ve homofobiyi ve bunun kesişimselliğini meşrulaştırmanın çılgınlık olduğunu söyledi. Hepimiz saçmalıkları görüyoruz. Hepimizin bir platformu var. Hepimizin bir sesi var ve hepimizin ağırlığı var. Sessizlik bir lükstür.
Diye sordum #IndianaFeverCaitlin Clark, doğrudan adının ırkçılık/kadın düşmanlığı silahı olarak kullanıldığından bahsediyor (Dijonai Carrington'ın önerdiği gibi):

“Hayal kırıklığı yaratıyor. …Dünyamızdaki herkes eşit saygıyı hak ediyor. Ligimizdeki kadınlar da aynı saygıyı hak ediyor.” pic.twitter.com/gyAWBqGG8c

— James Boyd (@RomeovilleKid) 13 Haziran 2024
Clark'ın başlangıçta bu konudan kaçınmak istemesi şaşırtıcı değil. Üniversitede çok yaygın olan şutların artık giderek daha sık kaçırıldığı bir dönemde, yeni bir ligde yeni bir takımda yolunu bulmaya çalışan bir birinci sınıf öğrencisi. Iowa'daki muazzam popülaritesine katkıda bulunan ilk uğrak noktası olmak yerine, top kaybı sorunları nedeniyle bazen kendini kritik anlarda yedek kulübesinde buluyor.

Ancak WNBA'yi daha da büyük bir refaha taşıyacak yükselen, yükselen dalga olarak kutsandığınızda basketbolun arkasına saklanamazsınız. Ve insanlar kendi adınızı ırkçılığı, kadın düşmanlığını, homofobiyi ve diğer sosyal hastalıkları yaymak için bir araç olarak kullanırken kesinlikle bunu yapamazsınız. Kime çok şey verilirse, aslında çok şey istenir.

Pazar günü Chicago Sky şehre geldiğinde bu konunun tekrar gündeme geleceği kesin. Chicago'lu oyuncular Chennedy Carter ve Angel Reese, Clark'ın dahil olduğu ayrı olayların ardından Clark taraftarlarının hedefi haline geldi. Sky oyuncuları, Carter ve diğer takım üyelerinin, 1 Haziran'da Clark'ı kirli bir kalça kontrolüyle yere düşürdükten birkaç gün sonra bir takım otelinde tacize uğradıklarını söyledi. Ve Reese, iki sezon önce LSU'nun ulusal şampiyonluk zaferi sırasında Clark'la alay ettiği için bazı Clark hayranlarının öfkesini çekti.
Ancak Clark'ı savunmak isteyenlerin saldırısına uğrayan veya ötekileştirilen tek siyah kadınlar onlar değil. Takım arkadaşı Aliyah Boston, sosyal medya hesaplarından birini sildi çünkü çoğu, Boston'un eksikliklerine dikkat çekerek Clark'ın ilk mücadelelerinden dikkati başka yöne çekmeye çalışan “kanepe koçları” tarafından bombardımana uğramaktan bıkmıştı.
Las Vegas Aces pivotu A'ja Wilson, yaygın olarak WNBA'nın en iyi oyuncusu ve sporun ve oyuncuların güçlü bir elçisi olarak kabul ediliyor. Ancak siyahi oyuncuların Clark'la aynı ilgiyi veya pazarlama fırsatlarını görememesinde ten renginin “büyük” bir faktör olduğunu söyleyince sosyal medya işe yaradı. Bir kişi şunu yazdı: “A'ja Wilson'a tavsiyem: Bu genç bayanın popülaritesini oyuncuların yüzde 60'ının siyah olduğu bir ligde oynamasına bağlamak yerine Caitlin Clark'a teşekkür edin çünkü o olmasaydı bilemezdim. kimsin ve sporun hakkında konuşmazsın.

Profesyonel sporlarda, birinci sınıf yeni gelenlerin teste tabi tutulması gelenekseldir. Gaziler, onların neyden yapıldığını görmek için onları çok zorluyor. Hangi spor veya cinsiyet olursa olsun. Ancak Carrington, Clark'a faul yaptığında ve iletişimi abarttığı için birinci sınıf öğrencisiyle dalga geçtiğinde, sosyal medyadaki yorumların çoğu tahmin edilebilirdi. Bir kişi, “Caitlin Clark Pazartesi günü bu kez Connecticut'ta yine siyahi oyuncuların saldırısına uğradı” diye yazdı. “Suns guardı DiJonai Carrington, Clark'ı sertçe kontrol etti ve bariz faulün ardından onunla alay etti. Seyirci yuhaladı. Eğer yarışlar tersine dönseydi Carrington yarış dışı kalacaktı.”

Clark bu yorumları yapmadı ama insanların kendi adını bölücü bir araç olarak kullanması hakkında ne düşündüğünü merak ettim. Perşembe sabahı ilk tepkisi: “Bu kontrol edebileceğim bir şey değil, bu yüzden bu tür şeyler hakkında çok fazla düşünmüyor ve zaman harcamıyorum. Ve dürüst olmak gerekirse pek bir şey görmüyorum. Dediğim gibi basketbol benim işim. Geri kalan her şeyi kontrol edemiyorum, bu yüzden bunu düşünerek zaman harcamayacağım. İnsanlar ne konuşmak istiyorsa onu konuşabilir, her konuda sohbet edebilir ama ben sadece basketbol oynamak için burada olduğumu düşünüyorum. Sadece eğlenmek için buradayım. Takımımızın kazanmasına yardımcı olmaya çalışıyorum. … Dürüst olmak gerekirse bunların hiçbirine pek dikkat etmiyorum.”

Ama dürüst mü? Clark'ın 22 yaşında olduğunu ve çok büyük talep ve beklentilerle karşı karşıya olduğunu söylemek gerekiyor. Bu kesinlikle ona bir miktar sakinlik sağlamalı. Yine de yorumları rahatsız ediciydi çünkü düzenli olarak karşılaştıkları izmlerden uzaklaşma ayrıcalığına sahip olmayan Siyah insanlara karşı farkındalık ve empatiden yoksundu.

Carrington sessizliğini lükse benzetti. Ben bunu suç ortaklığı olarak görüyorum.

Belki hassasiyetten dolayı konuyu tam olarak ele almak istemedi? Ya da belki hiçbir şey söylememenin daha karlı olduğuna inanan danışmanları da dahil olmak üzere yakın çevresinin tavsiyelerine uydu? Paranın ahlaktan daha önemli olduğu mesajını vermesine rağmen Michael Jordan ve Tiger Woods için işe yaradı. Ancak ağırlıklı olarak siyahlardan oluşan ve oldukça büyük bir LGBTQ+ nüfusuna sahip olan bir ligde, nefret ve tacize karşı koyma konusundaki başlangıçtaki isteksizlik, başından beri sorunluydu.

Tesadüfen, onun yorumları, Ulusal Kadın Basketbol Oyuncuları Birliği'nin Players' Tribune'da üyelerinin sosyal adaletsizlikle mücadele geçmişlerinden ne kadar gurur duyduklarını vurgulayan bir köşe yazısı yayınladığı gün geldi. Bir keresinde “İşimiz her zaman basketboldan daha büyük olmuştur” denmişti.

Bu nedenle Clark'ın Perşembe günü geç saatlerde, Atlanta Dream'e karşı maçın başlamasından yaklaşık bir saat önce yorumlarını yeniden değerlendirmesi önemliydi. Özellikle ırkçılık ve homofobiye karşı mücadelede önde gelen beyaz oyuncuların müttefik olarak öne çıktığı bir dönemde, bazı meslektaşlarının saygısını kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldı.

Efsanevi WNBA oyuncusu Sue Bird'ün 2020'de bir CNN bölümünde UConn oyuncusu Paige Bueckers konuştuğunda, en ünlü oyuncusunun kenarda sessizce durması, dahil olma ve kabul edilmeyle övünen bir lig için dikkat çekici ve sorunlu olurdu. 2021 ESPY'lerindeki kabul konuşmasında, eski LSU oyuncusu Hailey Van Lith geçen Mart ayında Siyahi takım arkadaşlarına yönelik eleştirileri ırkçı olarak nitelendirdiğinde ya da Los Angeles Sparks'ın çaylak oyuncusu Cameron Brink'in geçen hafta söylediği gibi: “Ligdeki genç beyaz oyuncuların bir ayrıcalık olduğunu kabul ediyorum.” .”

Hiç kimse Clark'tan toplumsal olarak aktif olmasını ya da saygı mücadelesinde önemli bir rol oynamasını istemiyor, ancak en azından adını nefreti ve bölünmeyi kışkırtmak için kötüye kullanabilecek kişileri kınamak onun için önemli.

İnsanların kendi çıkarlarını ilerletmek için adını kullandığı ortaya çıkmadan önce “Bu hayal kırıklığı yaratıyor, kabul edilemez…” dedi. “Bu lige hayran kaldım ve onun bir parçası olmak istedim. Bu ligdeki kadınların bazıları benim büyürken en büyük idollerim ve rol modellerimdi. … Bu ligdeki her kadına aynı seviyede saygı göstermek, herkesin yapması gereken temel bir insani özelliktir. Sadece nazik bir insan olun ve size nasıl davranılmasını istiyorsanız onlara da öyle davranın.”

Bu duygularını ifade etmesi biraz zaman almış olabilir ama bu, sonunda doğru yere geldiği gerçeğini gölgelememeli. Bu hem kendileri hem de lig adına olumlu bir adımdı.

(Fotoğraf: Greg Fiume/Getty Images)