Caeleb Dressel'in Olimpiyatlara dönüşünün arkasında yüzme sevgisini yeniden alevlendirmek için “devam eden bir süreç” var

semaver

New member
Paris Oyunları öncesindeki Olimpiyat haberimizi takip edin.

Caeleb Dressel'in yedi altın madalyasının parıltısı aksini düşündürebilir ama o, yüzmenin acımasız ve boğucu bir spor olabileceğini biliyor.

Yaptığı işte şüphesiz dünyanın en iyilerinden biri: havuzun bir ucundan diğer ucuna (ve bazen de gerisine) koşmak. Erkekler 100 metre kelebekte dünya rekorunu elinde tutuyor ve bu tarihi unvanı ilk kez 2019'da Michael Phelps'ten almıştı. Daha sonra Dressel, Tokyo Olimpiyatları'nda bu disiplinde dünya rekorunu kırdı ve burada beş disiplinde beş altın madalya kazandı.

Dressel her şeye rağmen mutsuzdu.

Başarısız olduğu noktaya odaklanmıştı. Bir yarışta bu dönüm noktasıydı. Diğerinde ise bitiş çizgisi. Başının konumu. Her zaman duvara ilk dokunanın o olması önemli değildi. Eve altın getirmesi ve ABD takımının madalya sıralamasında zirveye çıkmasına yardım etmesi önemli değildi. Mükemmelliğin peşindeydi. Zamanın ve iddialı hedeflerin peşinde koştu. Ona ulaşmamıştı.

Eski Olimpiyat sporcuları Missy Franklin ve Katie Hoff'a “Filtrelenmemiş Sular” podcast'inde “İçimde bir canavar yarattım – mükemmeliyetçiliğe o kadar kapıldım ki” dedi. “Eğer bu seferleri yapmazsam kötü bir insan olduğumu ya da yeterince sıkı antrenman yapmadığımı düşünmeye o kadar kapılıyorum ki. Eğer bir dünya rekoru kıramazsam, bu demektir ki… yeterince takıntı geliştirmiyorum.”

Çocukluğunda çok eğlenceli olduğu için onu bu kadar büyüleyen spor ise tam tersiydi. Ve bu yıllardır böyleydi. Ancak Dressel kendini daha da ileri götürdü ve kendisini paramparça eden içindeki eleştirmeni dinledi.

Ta ki bugün söylediği gibi “çökene” kadar. Budapeşte'de düzenlenen 2022 Dünya Kupası'nın ortasında aniden emekli oldu ve sekiz ay boyunca spordan uzak kaldı.

Dressel, terapistiyle çok zaman geçirdiğini söylemek dışında Gainesville, Florida'daki hayatının bu dönemi hakkında ayrıntılı bilgi vermedi. Eşi Meghan da onun yanındaydı ancak Dressel'in kafasında bir sürü konuşma olması gerektiğinin de farkındaydı. Bazı günler pek bir şey yapmıyordu. Çoğu gün onu Florida Üniversitesi yüzme havuzunun önünden geçiren patikalardan kaçınıyordu. Klorun kokusunu almak istemiyordu.

Elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışanın kim olduğunu ve havuzun dışında onu neyin harekete geçirdiğini bulması gerekiyordu. Başkalarının kendisi hakkında ne düşündüğü ve onu neden sevdikleri konusunda kendini yeniden yönlendirmesi gerekiyordu. Tekrar gülümsemeyi öğrenmesi gerekiyordu.

Süreç kolay değildi ve ilerleme her zaman doğrusal olmuyordu. Ancak 27 yaşındaki Dressel'i bir yüzücü ve insan (ve yeni baba) olarak bugün olduğu kişi yapan da tam olarak budur. İşte bu yüzden havuza geri döndü ve ABD takımının başrollerinden biri olan ve eve rakiplerinden daha fazla altın madalya getirerek karşılaşmayı kazanma çabalarında ABD yüzme takımı için yapbozun tartışmasız en önemli parçası olan Paris'e doğru yola çıktı. Dışarıdan baskı gelebilir ama içeride Dressel'in en büyük eleştirmeni daha sessizdir.

Dressel, “Gerçekten zor” dedi Atlet geçen ay. “Her zaman daha iyi olmanın yollarını araman bana derinden kazınmış durumda. Hâlâ yapıyorum ama takıntılı hale gelip, sporun gerçekten eğlenceli olan yanını gözden kaçıracak kadar odaklanmıyorum. Zor ve bunu bu yıl birdenbire çözmüş değilim. Farklı yaptığım için gerçekten gurur duyduğum şeyler var; mükemmel olmadığım için kendimi azarlamadan sporun bazı bölümlerinden keyif alabilmek gibi.

“Hala tüm hızıyla devam ediyor.”

Caeleb Dressel, Tokyo Olimpiyatları'nda beş altın madalya kazandı. Ancak bir yıl sonra sporu bıraktı. Geri dönüşüyle ilgili olarak bunun hâlâ “devam eden bir süreç” olduğunu söyledi. (Getty Images aracılığıyla Tim Clayton/Corbis)

Dressel terapi sayesinde kendisi hakkında pek çok şey keşfetmiş birine benziyor. Size söyleyeceği ilk şeylerden biri, terapistiyle yaptığı düzenli randevuların ne kadar faydalı olduğu olacaktır.

Dressel, “Sonuçlara bu kadar odaklanmamaya ve sadece yarış ve antrenmandan keyif almaya çalıştım; bunlar sporun gerçekten keyif aldığım iki kısmı.” dedi. “Sporun gerçekten sevmediğim, gerçekten nefret ettiğim kısımları var. Ama gerçekten keyif aldığım anları kabul etmeye değer. Bu bir denge olacak; Sporun her bölümünün benim için en iyisi olmasını beklemiyorum. Ama gerçekten sporun keyif aldığım kısımlarına odaklandım.

“Benim için temel fark bu. Antrenman yapmayı her zaman sevdim. Her zaman takımla birlikte olmayı sevdim. Yarışmanın asıl kısmından gerçekten ama gerçekten keyif alıyorum; başlangıç silahı ateşlendiğinde, artık çok eğlenceli oluyor. Bu yüzden yüzmeye devam etmeye çalıştım. Bu sene sadece yüzüyorum.”

Dressel, Oyunlar'da bireysel etkinlikler olarak yalnızca 50 metre serbest stil ve 100 metre kelebekte yüzecek ve muhtemelen birden fazla bayrak yarışında yarışacak. Indianapolis'teki ABD Olimpiyat denemelerinde 100 metre serbest stil finalinde üçüncü oldu ve bu ona Paris'te bu disiplinde altın madalyasını savunma şansını kaybetti.

Ancak Olimpiyat takımının bir parçası olmaktan mutlu. Eleme müsabakalarında elde ettiği başarıdan gurur duyuyor. Küçük oğlu August'un tribünlerde Meghan'ın kollarında otururken tüm bunlara tanık olması onu heyecanlandırıyor.

Indianapolis'te Dressel, “Kimse bunu ondan alamaz” dedi. “Bunu hatırlamayacak. Ona söyleyeceğim, güven bana, elimde fotoğraflarım var, böylece bunu kanıtlayabilirim. … Bu çok özel bir andı. Meghan, işin yalnızca ebeveynlik yönünü değil, ne gerektiğini de biliyor, aynı zamanda sporun getirdiği zorlukları da ilk elden deneyimliyor.”

“Bununla birlikte gelen gözyaşları, hayal kırıklığı ve ardından önemli anlar ve bunu onlarla paylaşabilmek çünkü onlar da bu süreçten geçiyor – August'un bunu deneyimlemesi gerçekten çok özeldi.”

Meghan, bu ay Dressel ile bebek August'un Kuzey Carolina'daki Olimpiyat eğitim kampında çekilmiş bir videosunu paylaştı; başka bir an, hayatta bir kez yaşanabilecek bir anı anmak için yakalanıp kaydedildi. Onlar da Dressel'in ebeveynleri ve ailesiyle birlikte Paris'te olacaklar. Dressel, onların desteği olmasaydı bugün olduğu yerde olamayacağını söyledi. Ve ailesinin “süper kahramanı” olarak adlandırdığı Meghan olmasaydı kesinlikle şu anda bulunduğu yerde olamazdı.

Ebeveynlik birçok nedenden dolayı harikadır, ancak belki de öğrenilen en önemli ders perspektiftir; özellikle de hayatının çoğunu zamanı kovalayarak ve var olmayan mükemmellik için çabalayarak geçirmiş biri için.

“Bir daha en iyi zamanı belirleyip belirleyemeyeceğimi bilmiyorum ve bunu söylemek zor. Gerçekten,” dedi Dressel. “19, 20, 21 yaşınızdayken çalışmaya devam edin, çalışmaya devam edin, çalışmaya devam edin. Hâlâ her zamankinden daha çok çalışıyorum ve bu birkaç onda birini sıkıştırmanın her yolunu arıyorum. Ama bilmiyorum. Bunu yapabilir miyim bilmiyorum. Yarışta gerçekten iyiyim. Beni bir yarışa sokarsan, oraya ulaşmak için kendimi öldürmem gerekse bile, mümkün olduğu kadar yaklaşacağım. Kendimi böyle durumların içine sokacağım.”

Yani Paris'in nasıl sonuçlanacağını tam olarak bilmiyor. Ancak son Olimpiyatlardan önce olduğundan daha yaşlı, daha akıllı ve gerçekten daha mutlu olduğunu biliyor. Bunu başkaları da görüyor ve sadece bir yarıştan sonra pist çizgisini aştığında ya da keyif için suya yumruk attığında değil.

Yedi kez altın madalya kazanan ve Florida Üniversitesi eğitim partneri olan Katie Ledecky, “O her zaman böyle bir gülümsemeye sahipti” dedi. “O zaman izin aldı ve geri döndüğünde her gün o gülümsemeye sahipti. Geçen seneki ilerlemesini, her yarışta nasıl daha iyi hale geldiğini görünce, yarışmayı seviyor gibi görünüyor ve muhtemelen antrenmanları yarıştan daha çok seviyor ve bu da etrafındaki herkesi daha iyi kılıyor.”

Aynı zamanda dünyanın en iyi yüzücülerinden birini daha iyi hale getirecek. İşte bu yüzden Dressel boynuna hangi madalyayı takarsa taksın o gülümseme altın kadar değerlidir.

Caeleb Dressel

Caeleb Dressel, “Bir daha en iyi zamanı belirleyip belirleyemeyeceğimi bilmiyorum ve bunu söylemek zor” dedi. Bu ayın sonundan itibaren bunu Paris'te deneyecek. (Maddie Meyer/Getty Images)

(En üstteki resim: Dan Goldfarb / Atlet; Fotoğraf: Sarah Stier/Getty Images)