Burası Iowa değil ama Kate Martin Las Vegas'ın ilgi odağı haline geliyor

semaver

New member
Kate Martin bir şeyi açıklığa kavuşturmak istiyor: O dakik bir insandır.

Dallas'taki Las Vegas Aces takım yemeğinden sonra onları otoparkta bırakan otobüs mü? Martin, takım arkadaşlarının birinci sınıf öğrencisine yaptığı son şaka hakkında “Beni kandırdılar” dedi. “Hadi. Asla geç kalmayacağım.

“Koç (Becky Hammon) benimle konuşması gerektiğini söyledi, sonra ben de onunla konuştum, hiçbir şey olmadı. Gerçekten kafam karışmıştı. Bunun önemli bir şey olduğunu düşündüm ve sonra bunu baştan planladılar.

Aces otobüsü neredeyse Kate Martin olmadan kalkıyordu
😂

🎥
@_ajawilson22 pic.twitter.com/GXPQzSRdUc

— Athletic WBB (@TheAthleticWBB) 5 Haziran 2024
Adil olmak gerekirse Aces'teki herkes Martin'in disiplininin farkındadır. Hammon'un dediği gibi, “O sadece hata yapmıyor.” Las Vegas'ın (oyuncuların, antrenörlerin ve taraftarların) WNBA'deki en iyi hissini yaşamaya devam ederken Martin'i bu kadar sevmesinin birçok nedeninden biri de bu. iyi hikaye.

Sezonun başlamasına bir ay kala, Martin iki kez şampiyon olan takım için maç başına ortalama 20 dakikadan fazla süre alıyor ve genellikle Hammon'un ilk yedek oyuncusu oluyor, bu da Martin'in konumunun ne kadar dikkat çekici olduğunu unutmayı kolaylaştırıyor. Iowa'da geçirdiği beş yılda, Caitlin Clark'a odaklanan ulusal ilgi odağındayken, bir kez çift haneli skor ortalaması yakaladı ve geçtiğimiz sezon All-Big Ten seçildi. Martin, yıldızlarla dolu bir draft sınıfına eklenen bir isimdi.

Üniversite kariyerinin sonuna doğru, tekrar “sıradan bir Joe Schmo” olmadan önce Iowa'daki son günlerinin tadını çıkardığından bahsetti. WNBA draftına girecek bir menajeri bile yoktu. Iowa koçlarından bazı profesyonel koçlarla konuşmalarını istedi ve en iyi ihtimalle üçüncü turda seçilebileceği sonucuna vardı. Martin, Clark'ı desteklemek için drafta girdi ve lig tarafından davet edilmediğinden ve adı muhtemelen gece geç saatlerde anılacağından, seçilirse veya seçildiğinde ayrılma planı yoktu.

Ancak Hammon ve Aslar Martin'le sandığından daha fazla ilgileniyorlardı. Ona göre, Hammon ve ekibi ne zaman Iowa maçlarını izleseler, “Kahretsin, Kate Martin'e bayılıyoruz!” diye düşünüyorlardı. Ah, o çok iyi, çok sağlam.”

Bu kesişen sinyaller, ilk turun sonunda yapımcıların seyirciler arasında oturan Martin'den kendi sırasında koridorda ilerlemesini istemesiyle, taslağın en önemli anlarından birine yol açtı. Aslar 16. sıradan Syracuse'daki Dyaisha Fuarı'nı seçerken kameraların yaklaştığını fark etti. İki seçim sonra, lig komiseri Cathy Engelbert ile el sıkışma ve Brooklyn Müzik Akademisi'nde sahneye çıkma sırası Martin'e gelmişti.

KATE MARTIN ACES'E!!!! #WNBADraft pic.twitter.com/1C55qt0mVY

– Aliyah Funschelle (@AliyahFun) 16 Nisan 2024
Martin'in draft edilmiş olması bile onun WNBA kariyerinin hâlâ başarılı olacağının garantisi değildi. 2021 ile 2023 yılları arasında, ikinci turdan seçilen 36 kişiden yalnızca 13'ü takımın açılış kadrosuna girdi ve bu oyunculardan bazıları normal sezon bitmeden serbest bırakıldı. Martin, Las Vegas'ta kalabalık bir eğitim kampı kadrosuna sahip olan ve birkaç yer için yarışan bir takıma katıldı.

Draft haftasında Martin, kadroyu oluşturmak için gelecekteki takım arkadaşı Kelsey Plum'dan yardım aldı; Kelsey Plum, Martin'i son dakikada eğitim kampına hazırlamak için Dawg Class'a davet etti. “Boş bir koltuğumuz vardı ve ben de 'Kate Martin kesinlikle' dedim. İşte başlıyoruz'” dedi Plum.

DAHA DERİNE GİT

Kelsey Plum yeni nesil “Dawgs”ı geliştirmek istiyor.

Martin Las Vegas'a vardığında, çalışma ahlakı (Aslar buna “Zor Deneme Faktörü” diyor) ve zekasıyla rekabeti yenmeye devam etti. Oyunculuk kariyerinin ardından antrenör olarak çalışmayı umuyor ve bu yeteneğini terminoloji ve hamle öğrenme yeteneğiyle kanıtlıyor. Hammon, kenar çizgisinde yeni, biraz karmaşık bir saha dışı oyunu başlattığı bir örneği hatırladı. Takım arkadaşları sahada oyunu gösterirken, Martin kenar çizgisinden onların yanlış sıralandıklarını fark etti ve bunu onlara işaret etti.

Hammon, “Bu ayarlamaları yapabilmek ve fikrini dile getirebilmek için daha yeni bir ATO görmüştü, ancak kavramsal olarak ne yapmaya çalıştığımızı anladı ve ardından parçaları bir araya getirmeyi başardı” dedi. “Yani bu harika bir işaret.”

Martin'in asla yıldız olmak zorunda olmadığı bir yer olan Las Vegas'a gelmesi de bir şans eseriydi. Asların süperstar dörtlüsünü çevrelemek için destek oyunculara ihtiyacı var ve Martin üniversitede Clark'la birlikte oynadığı dönemde bu anlamda elit bir oyuncuydu. İyi blok yapıyor, topu hareket ettiriyor, potaya sert bir şekilde çekiyor ve açık şutlar atıyor. Las Vegas, Martin'e asla oyun teklif etmeyecek ama o yine de oyunları nasıl etkileyeceğini biliyor.

Martin, oyunu okumasına yardım ettiği için Iowa koçu Lisa Bluder'a teşekkür ediyor. Bluder her zaman robotları eğitmek istemediğini söylerdi ve bu da Martin'i IQ'sunu geliştirmeye ve önceden belirlenmiş hamleler olmadan karar vermeyi öğrenmeye zorladı. Hammon, Hawkeyes'ın hücumunun doğal bir uzantısı olan Aslara sahada özgürlük veriyor.

Martin son kadroya girdiğini öğrendiğinde ağladı, ancak Aslar sezonun ilk çeyreği boyunca o olmasaydı büyük bir yas tutardı. Martin, ilk WNBA maçında 1,80 boyundaki Li Yueru'yu arkadan blokladı ve o zamandan beri arkasına bakmadı. Yüzde 37'lik üç sayı yüzdesine sahipler; bu, Minnesota Lynx dışında ligdeki diğer takımlardan daha iyi bir oran. Las Vegas, sahadayken 100 pozisyon başına 0,7 daha fazla sayı atıyor.

Hammon, Martin'i küçük top dizilişlerinde üç veya dört kişilik bir oyuncu olarak kullandı ve ardından Los Angeles Sparks'a karşı şutör guard olarak başladı. Oyuncuya karşı kariyerinin en yüksek puanı olan 13 sayı attı ve üç sayılık atışlarının üçünü de değerlendirdi.

Aslar konuk takım olmasına rağmen ilk 3'ü neredeyse Los Angeles'taki Crypto.com Arena'nın çatısını yıkıyordu. Tıpkı Hawkeyes'ta olduğu gibi Martin de gittiği her yerde hayranların favorisi.

Çaylak Kate Martin kariyerinin ilk başlangıcında en iyi formunu yakaladı, ilk yarıda 11 sayı attı ve sondan mükemmel bir 3-3 şut attı
🔥

WNBA Komiser Kupası'nı sunan @coinbase | League Pass'te LVA-LAS pic.twitter.com/qrNoOiu9sW

— WNBA (@WNBA) 10 Haziran 2024
Martin, “Açıkçası bunu beklemiyordum” dedi. “Aslında hiçbir zaman bir şey beklemiyorum. Lige geldiğimde hiçbir beklentim yoktu ve bence bu kadar eğlenceli olan da buydu: Bir şans yakaladım ve dünyanın en iyi takımına seçildim ve o zamandan beri çok eğlenceli oldu.”

Martin'in soyunma odasında da pek çok hayranı var. Hammon, Las Vegas koçu olarak ilk iki sezonunda dört çaylağıyla toplam 524 dakika oynadı. Martin, Perşembe günkü maça 183 dakika kala, Hammon'un altı çaylağı arasında en fazla oyun süresine sahip ikinci oyuncu oldu. A'ja Wilson, Martin'in enerjisini seviyor ve adı söylendiğinde her zaman hazır oluyor; İki kez MVP seçilen Martin'e sürekli güven aşılıyor, onu atış yapmaya teşvik ediyor ve mümkün olduğunca motive etmeye çalışıyor. Plum ona “inanılmaz bir sünger” diyor. Martin zaten “tutkal oyuncusu” olarak Alysha Clark'la karşılaştırılıyordu ve Clark, 2024 draft oyuncusunu kanatları altına aldı.

Kıdemliler onu rahatsız edebilir – Martin'in seyahat ederken yanına alması gereken Hello Kitty sırt çantasına bir bakın – ama Martin bunu bir sevgi işareti olarak görüyor. Ne de olsa, takım arkadaşlarının onu bir restoranın park yerinde başından savmaya çalışmasının ertesi günü, Martin'in doğum günüydü ve tartışmasız dünyanın en iyi oyuncusu ona bir pasta, bir fiyonk ve bir taç verdi.

Sezona girerken, Las Vegas üst üste üçüncü galibiyet arayışındayken Martin'e bu kadar güvenilebileceği pek açık olmayabilir. Ancak bu Aces çaylağı hakkında bilmeniz gereken bir şey var; o, programın ilerisinde.

(Fotoğraf: Ethan Miller/Getty Images)