Büyük bir dalga fotoğrafçısı, çekimi yakalamak için buzlu su, köpekbalıkları ve akıntılarla yüzleşir

semaver

New member
San Francisco’nun 25 mil güneyindeki efsanevi büyük dalga sörfü mola yeri Mavericks’te bir dizi büyük kış kabarması tahmin edildiğinde, Sachi Cunningham genellikle şafak öncesi karanlıkta dalgıç giysisini giymiş ve kamera donanımını hazırlamıştır.

Bir okyanus fotoğrafçısı olan Cunningham, ilk ışık göründüğünde Half Moon Bay’deki Pillar Point’teki limandadır. Jet ski’ler ve küçük tekneler canlanırken ve sörfçüler ve ekipleri kıyıdan yarım mil açıkta mola vermek için yola çıkarken gergin enerji hissedilir. Cunningham tüm yüzleri bilir; on yıldır fotoğrafını çektiği büyük dalga sörfçüsü Bianca Valenti ile sık sık bisiklete biniyor.

Sörfçüler birer birer sörf tahtalarını soğuk suya bıraktılar. Cunningham, dizilişin etrafında yüzerek onları takip eder. Hareketleri o kadar akıcı ki – 20 kiloluk su geçirmez bir kamera tutarken bile – uzun süredir yerel bir sörfçü olan erkek arkadaşı Lance Harriman tarafından kendisine verilen Seal Pup takma adını kazandı.

İşin zorluklarını anlamak için, kendinizi ölümcül tehlikelerle dolu kozmik bir çamaşır makinesinde yüzerken hayal edin: buzlu sular, köpek balıkları, akıntılar, 10 metrelik sörf tahtalarında 50 metreye ulaşan dalgalarla savaşan çok sayıda ceset. Sörfçüler dalganın zirvesinde havalanırken, Cunningham vuruş bölgesini bekler ve izler, atış yapmak için yeterince uzun süre tutunur ve hızla kapanan pencereyi düşünerek yüzlerce Escape tonunu yakalamak için yeterince derin ve hızlı yüzmesi gerekir. başına düşen su. Kadın olsun ya da olmasın, Mavericks’te suda yüzen tek fotoğrafçı o oluyor.

Cunningham, “Teknedeki herkesle aynı şutları çekmek istemiyorlar,” dedi. “Bu yüzden yüzerim – ya da en azından sebeplerden biri.”

2014’ten beri büyük dalga sörfçüleri Valenti, Keala Kennelly, Andrea Möller ve Paige Alms ve sporda adalet için verdikleri mücadele hakkında bir belgesel üzerinde çalışıyor. Kısa bir süre önce, bu sporcuları kapsayan deneyimli bir fotoğrafçı ve film yapımcısı olarak Cunningham için bile dizideki kadınların önündeki engellerden bahsettik.

Bu röportaj, netlik ve uzunluk için biraz düzenlendi.

Bu su dağlarını fethetmeye çalışan sörfçüleri yakalamaya nasıl başladınız?

Gençken, bu öncü su fotoğrafçıları dalgasının bir parçası olan Aaron Chang hakkında bir belgesel izlemiştim. Yıllar sonra, üniversiteden sonra Japonya’da yaşıyordum ve özel su geçirmez muhafazası olan bir film kamerası almak için 6.000 dolar biriktiriyordum. Güney Japonya’da, Tokyo ve Osaka’dan gelen bu küçük sörfçü topluluğunun yaşadığı bir adadaydım. Bu kamerayla suya girdiğimde, ‘Ah, bu benim’ gibiydim. Olmam gereken yer burası.”

California Üniversitesi, Berkeley’de Belgesel Film alanında yüksek lisans okuluna gittim ve Los Angeles’ta ve uluslararası olarak PBS Frontline belgeselleri yapmak için filmde çalıştım. Bu süre zarfında dünyanın her yerinde okyanusa geri dönmeye devam ettim ve zor koşullarda kendime nasıl bakacağım konusunda giderek daha fazla şey öğrendim.

2012’de San Francisco Eyalet Üniversitesi’nde multimedya gazeteciliği öğretmek için San Francisco’ya geri döndüm ve kızım Nami’yi (Japonca dalga anlamına gelir) doğurdum. Kısa bir süre sonra, büyük dalga mevsiminde Ocean Beach’te Bianca ile tanıştım ve onunla dışarıda yüzmeye başladım.

Bu sezonun Ocean Beach’teki büyük kış çekişmesinin ilk gününde, Bianca’yı inanılmaz bir koşuyla fotoğrafladım. Bu, işbirliğimizin ve bunu yapmakla geçen 10 yıllık ilişkimizin bir kanıtı. yaptığın bir dans Sörfçü, dans partnerinizdir.

Büyük dalga sörfçülerini diğerlerinden farklı kılan şey hakkında bir teoriniz var.

Bir su fotoğrafçısı olarak benim bakış açımdan, birçok büyük dalga sörfçüsünün yaptıklarıyla işlemeye çalıştıkları travmaları nedeniyle bu spora çekildiğini gördüm. Büyük dalgalara dalmak bir hayatta kalma pratiğidir – kaos içinde rahat ve savunmasız olmak ve bu kaosu kendinize göre güzelleştirmek. Annemin kanserden ölümünden, kendi kanserimden ve arada ortaya çıkan bipolar bozukluk nedeniyle iki hastaneye yatıştan sağ kurtuldum.

Yılın birkaç günü, dalgalanma tam olarak doğru olduğunda, bu büyük dalga topluluğu bir araya gelir. Hepimiz birbirimizin süper güçlerini biliyoruz. Birinin namluda arkadan aydınlatmalı olduğunu ve deli gibi tekmeleyerek o yere vurduğunu gördüğünüzde, bu heyecan verici. Parmağınız yuvada. Büyüleyici ve tam da şu anda olmak istediğim yer.

Mavericks’te veya Oahu’nun Kuzey Sahili’ndeki Waimea Körfezi gibi ılık su olan bir yerde olsun, büyük bir güne çıkmak için tavrınız ve hazırlığınız nedir?

Hazırlığın bir kısmı, o heyecanı kontrol etmeye çalışmak için bir gün önce kendinize derin nefesler almanızı hatırlatmaktır. Rekabetçi bir şekilde yüzdüm ve üniversitede su topu oynadım. Büyük dalga sörfü için apne eğitimi verdim, büyük dalga risk değerlendirme eğitimleri verdim, Ocean Beach’te yirmi yıldır en büyük günlerde eğitim aldım. Zihniyet bana tüm hayatımı kas hafızasına sahip olmaya hazırladığımı hatırlatıyor.

50 yaşına yeni girdim. İnsanların şu anda yaptığınız şeyin gelecekte yapmayı hayal bile edemeyeceğiniz bir şeyin temeli olabileceğini bilmesini istiyorum.

İyi bir gece uykusu çekmeye çalışıyorum ama gerçek şu ki, tüm eşyalarımı toplamak için geç kalkıyorum: fotoğraf ve video kaydı için birden fazla kamera, şarj cihazları, sabit diskler, iki takım palet, darbe yeleği, şişme yelek , bir kask ve her şeyin yedekleri. Oh, ve gezi rezervasyonu yapmak, sörfçülerle ve jet skimle veya teknemle koordinasyon sağlamak ve kocamla çocuk bakımının lojistiğini çözmek.

Ve suda olduğunuzda?

Sörf ördekleri ve deniz kaplumbağaları gibi devasa dalgalarda yüzen minik hayvanların hayatta kalmak için yaptıklarından ilham alıyorum. Genellikle kaçış penceresini düşünürüm – koparılıp atılsam bile ne yapacağımı biliyorum. Çoğu zaman suyun hala durduğu yere kadar inerim. Orası genellikle çok sessizdir.

Diğer insanların dikkat etmeyebileceği şeylerin etrafta uçuştuğunu görüyorum ve hissediyorum. Geçen sezon bir gün bu garip setlerin son derece uzağa kırıldığını fark ettim – sörfçülerin beklediğinden daha geniş. Beni rahatsız ettikleri için tekneye bindim. Ben sudan çıktıktan dakikalar sonra, bu hain temizlik seti herkesin işini bitirdi. Okyanus ayrımcılık yapmaz.

uzun süre zorladın böylece kadınlar büyük dalgalarda sörf yaparken paralarının karşılığını alırlar toplum. Sporda değişen ve değişmeyen şeyler hakkında ne düşünüyorsunuz?

2015 yılında, bu büyük dalga kadınlarını eski San Mateo İlçesi Liman Komiseri Sabrina Brennan ile tanıştırdım. Sabrina, California Kıyı Komisyonu’nun izinleriyle yönetilen bir etkinlik olan her Mavericks sörf yarışmasına organizatörleri kadınları dahil etmeye zorlamak için California yasalarını kullanma fikrini ortaya attı.

Kadınlar, Dünya Sörf Ligi tarafından düzenlenen küresel profesyonel sörf turunda eşit ücret için kampanya yürüten Kadın Sörfünde Eşitlik Komitesi’ni oluşturdu. Bu büyüktü. Bianca, Keala, Andrea ve Paige nihayetinde rakiplerdir. WSL for Inclusion ve Pay Equity gibi yarışma organizatörleri ile masada bir koltuk için rekabet etmek üzere bir araya gelmeleri çok önemli.

Para ödülü artık aynı, ancak bir spor olarak sörf yapmanın daha kat etmesi gereken çok yolu var. Dünya turuna bakın – WSL’de kadınlardan iki kat fazla erkek var. Pist aynı değil, bankanın gelişimi aynı değil ve yapılması gereken asıl işi burada görüyorum.

Bir yıl süren bu maceranın nasıl geliştiğine dair bir belgeseli bitirmek üzereler. Bu süreç, sporda gördüklerinizle karşılaştırıldığında nasıldı?

Sörf yapan kadınların fotoğraflarını hiç görmediğim için dalgaların üzerinde kadın fotoğrafları çekmeye başladım. Büyük bir dalgaya binen bir kadının ilk görüntüsünün, insan olarak mümkün olduğunu düşündüğünüz şeyi değiştirdiğini bilmek için rekabetçi sörf hakkında hiçbir şey bilmenize gerek yok.

Bu kadınlar aynı dalgalarda rekabet etme şansı için savaşıyorlar ve kazanırlarsa erkeklerle aynı para ödülünü alacaklar. Ben bu hikayeyi anlatmaya çalışan bir film yapımcısıyım – bu kadar zor olması biraz çılgınca.

Bir kadın olarak hırs, bir dayanıklılık sporudur. Sörfçüler ve dalgalarla dans eden fotoğrafçılar gibi: dans etmeyi öğrendik; Dans pistine çıktık. Partiyi başlatabilmemiz için ışıkları açacak birine ihtiyacımız var.

Kasım ayında Mavericks’teki açılış gününde Bianca, ilk dalgasını yakalamak için 16 yaşındaki Zoe Chait’i yanına aldı. Bu benim savunduğum mentorluk türüdür. Momentum başarıyı getirir.