Brickyard 400'de yeniden başlatma kuralı Ryan Blaney'in ne olabileceğini merak etmesine neden oluyor

semaver

New member
SPEEDWAY, Ind. — Brickyard 400'deki yenilgiyi her durumda kabul etmek zordur. Kontrolünüz dışındaki koşulların NASCAR'ın zirvesi olan yarışı kazanmanızı engellediğini hissettiğinizde işiniz daha da zorlaşır.

Dolayısıyla Ryan Blaney'nin Pazar günkü Indianapolis Motor Yarış Pisti yarışını üçüncü sırada bitirmesinin ardından üzülmesi anlaşılır bir şey. Ancak son Kupa Serisi şampiyonunun sorunu öfkesini nereye yönlendireceğini bilmemesiydi.

Her sürücünün kutlamak için tuğlaları öpmek isteyeceği bir pistte zorlu bir yenilgiye uğradı. Burada kazanmak çok önemli bir başarı. Ve Blaney çok yakındı.

“Kızgınım ama kime kızacağımı bilmiyorum. Sanki kızabileceğim kimse yokmuş gibi” dedi Blaney. “Bu sadece şans yarışı.”

“Sadece sinirlendim. Bu çok berbat bir şey dostum.

Blaney'nin hayal kırıklığına yol açan olay, Kyle Busch'un girişte dönüp üçüncü virajda Denny Hamlin'in altına düşmesiyle başladı. Sonuç olarak yarışın uzatılması gerekti ve çoğu kişi için zaten çok yüksek olan yakıt tüketimi limitleri daha da aşıldı.

Yakıtı bitme riskiyle karşı karşıya olanlar arasında, finişe ulaşma umuduyla alışılmadık bir girişimi seçen ve bu nedenle uyarı süresi boyunca yakıt ikmali yapmak için pit yapmayan lider Brad Keselowski de vardı. Gerçekten de Keselowski başlangıç-bitiş çizgisine ulaştığında ve yarış devam etmek üzereyken tankı boştu ve saha 4. virajdan çıkarken pite girmesine neden oldu.

Bu Blaney'e liderlik yaptı ve Kyle Larson ikinci sıraya yerleşti. Ancak Blaney zaten daha az tercih edilen dış şeridi seçmişti, Larson ise artık iç şeritte ilerliyordu. NASCAR, sürücülerin şeritleri yeniden seçmesini yasakladı, bu da Larson'a avantaj sağladı çünkü şeridi yeniden seçme fırsatı olsaydı Blaney iç şeridi seçerdi.

Bunun yerine yarışı önde götürmesine rağmen Blaney kendini kolay bir av gibi hissetti.

Blaney, “Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, lider yeniden startta bittiğinde, el sallayıp yeniden seçim yapıyor çünkü şimdi üçüncü sıradaki adamı benim aldatıldığım bir duruma sokuyor,” dedi Blaney. “Aldatılan kişi benim. Yani üçüncü sıradaki adam faydalanıyor, arkamdaki adam da faydalanıyor.

“Başka herhangi bir yerde durum o kadar da kötü olmazdı çünkü diğer yerlerde olduğu gibi ikinci şeridi de tutabilirsiniz. Burada sadece bir ölüm cezası var. Ön sıradaki liderliğinizi koruyamazsınız.”

Blaney'nin beklediği gibi Larson bu fırsatı değerlendirdi ve ilk viraja girerken liderliği ele geçirdi. Artık bu liderlikten vazgeçmiyordu. Larson daha sonra, Keselowski'nin benzini biterse ilerleyebileceği umuduyla doğrudan Keselowski'nin arkasından yeniden başlamaya bilinçli bir karar verdiğini belirtti.

Larson, “Brad'in benzininin çok azalacağı ve bu önlemler alınırsa benzininin bitebileceği konusunda radyoda çok konuştuk” dedi. “Hangi şeritte olursa olsun onun arkasından gitmek istedim, yeniden başlama bölgesine gelmeden önce benzininin biteceğini umuyordum.”

“Evet, az önce pit yoluna doğru koştu. Sadece 'Vay canına, bunun tam olarak umduğumuz ve hayal ettiğimiz gibi sonuçlandığına inanamıyorum' diye düşündüm.”

Brad Keselowski, Ryan Blaney ve Kyle Larson, Keselowski'nin benzini bitip pit yapmak zorunda kaldığında 1., 2. ve 3. oldular. Larson daha sonra içeriye kaydı ve sonunda kazanan oldu. (Sean Gardner/Getty Images)

Yarıştan sonra bazıları NASCAR'ın bu gibi durumlarda yeniden seçime izin verip vermeyeceğini sorguladı. Bu sorunun kolay bir çözümü yok.

Indianapolis gibi 2,5 millik bir pistte dikkate değer bir engel, sahanın şeritleri yeniden seçmesi için gereken süredir. Pazar günü meydana gelen koşullar da NASCAR'ın kuralı yeniden değerlendirmesini gerektirecek kadar yaygın değil.

Larson'un ekip şefi Cliff Daniels, “Bunun ön sırada olduğu için bu yarış ve durum nedeniyle vurgulandığını anlıyorum” dedi. “Kupa yarışlarında bunu beşinci, 10. veya 20. sırada pek çok kez gördük. (Bugün de durum farklı değil.) Kuralın bu olduğunu herkes biliyor.

“Diğer yarış serilerinde başlangıç sırasını doldurursunuz, yeşil bayrağı alırsınız ve yolunuza devam edersiniz. Ben bunu o kadar büyük bir sorun olarak görmüyorum.”

Ancak Pazar günü Blaney bir dereceye kadar etkilendi. Bu inkar edilemez. Larson bile yarıştan sonra Keselowski'nin kötü şansından yararlandığını itiraf etti.

Larson, “İşe yarayan strateji, Brad'in benzininin bitmesi ve benim ön sıraya geçmem nedeniyle pek çok şeyin bir araya gelmesi gerekiyordu” dedi. “Neyse ki işe yaradı.”

Bu galibiyet Larson'ın Indianapolis'teki ilk galibiyetiydi ve kendisi, Daniels, takım sahibi Rick Hendrick ve takım menajeri Jeff Gordon'un taraftarlarla birlikte kutlama yapmak için başlangıç tribününe çıkmasını sağlayan coşkulu bir kutlamayı ateşledi. Larson şu anda NASCAR'ın en önemli yarışlarından üçünü kazandı.

Bu arada pit şeridinde işler çok daha az neşeliydi. Blaney arabasından indikten sonra biraz dinlenmek için zaman ayırdı. Kendini toplamak için pit duvarına oturdu.

“Yarışı kazanmalıydık” dedi. “… Sadece hayal kırıklığına uğradım. Bu sadece kötü şans. Kazanmak için her şeyi doğru yaptık ve o şanslıydı, oldukça iyiydi.”

(Pazar günkü Brickyard 400'de Kyle Larson ve Ryan Blaney'nin en iyi fotoğrafı: Justin Casterline / Getty Images)