Bobby Valentine, Orel Hershiser, Mets ve 25 yıl öncesinden komik bir kılık değiştirme

semaver

New member
Yakın zamanda yapılan bir Soru-Cevap oturumunda Bobby Valentine, New York Mets'in menajeri olduğu dönemdeki tuhaflıkları hakkındaki bir soruyu yanıtladı. Valentine sığınakta sahte bıyık ve güneş gözlüğü taktığı ve yakalandığı zamanı hatırlamadan edemedi. Bu 25 yıl önce oldu.

Soruyu soran kişi mi? 9 yaşında bir hayran.

Valentine, “Babası ve annesi muhtemelen birbirlerini tanımıyordu bile ama o yine de bilmek istiyordu” diye şaka yaptı. “Hayatımın o bir buçuk dakikasının bacaklarına hayran kaldım.”

9 Haziran 1999'da hayatta olmayan ama yine de Sevgililer Günü'nün en rezil (ya da kişiye bağlı olarak ünlü) anlarından birini bilen birçok beyzbol hayranı var. Toronto Blue Jays'e karşı 14 isteka sürmesi gereken maçın 12. vuruşunda oyundan atıldı, ancak Shea Stadyumu'ndaki takım sırasına kılık değiştirerek geri döndü.

Bu kılık değiştirme, Valentine'in saklanmasında kilit rol oynayan Valentine ve Orel Hershiser için artık eğlence konusu haline gelmiştir. Ve 25 yıl sonra, bu hala genç ve yaşlı pek çok kişinin güldüğü ve Valentine'ın hayranların favorisi olmasına yardımcı olan bir şey.

Bıyık? Valentine, antrenman odasında siyah Göz Siyahı çıkartmaları bulduğunu ve bunları burnunun altına baş aşağı yerleştirdiğini söyledi.

Valentine, “Aynaya baktım ve oldukça iyi görünüyordu” dedi. “Sonra Orel beni görünce 'Asla bilemeyecekler' dedi. Gerisi tarihtir.”

9 Haziran 1999: @Mets Teknik direktör Bobby Valentine 12. vuruşta oyundan atılır. Koyu renkli güneş gözlükleri ve sahte bıyıklarıyla Shea Stadyumu'ndaki takım sırasına gizlice giriyor. #LGM pic.twitter.com/fMgSiyJ5yu

— MetsRewind (@metsrewind) 9 Haziran 2024
Mets, o Haziran gecesi 12. vuruşta Toronto ile 3-3 berabere kaldı ve Blue Jays saha oyuncusu Craig Grebeck vuruştayken, dış saha oyuncusu Shannon Stewart ilk kaledeydi. Stewart'ın ikinci kaleyi çalma girişimi üzerine Mets sahaya çıktı. Yakalayıcı Mike Piazza, Pat Mahomes'in sahanın dışına çıktı ve Stewart'ı çıkarmaya çalıştı. Ancak Piazza, atış sırasında plakanın çok ilerisine gittiği için yakalayıcı engeliyle ödüllendirildi.

Valentine, hakem Randy Marsh'ı sorgulamak için sığınağı terk etti ve oyundan atıldı. Fırlatıldıktan sonra Valentine, kulüp binasından sığınağa nasıl mesaj gönderebileceğini düşündü. Diskalifiye edilen bir menajer için yaygın bir hareket tarzı, maçı televizyonda izlemek ve vekil menajere mesajları iletecek bir “koşucu” atamaktı. Valentine, Hershiser'in koşucu olmayı teklif ettiğini, ancak Shea'daki kurulumun merdiven çıkmayı gerektirdiğini ve Hershiser'in mesajları zamanında iletme teklifini gerçekçi olmaktan çıkardığını söyledi.

Valentine, “Sonra Hershiser, 'Neden benimle sığınağa gelmiyorsun?' dedi” dedi. “Sonra bana gözlükleri ve şapkayı fırlattı.”

Hershiser, çözüm olarak kaplama fikrini kimin ortaya attığından emin olmadığını ancak tabiri caizse bu karara itiraz etmeyeceğini söyledi.

Hershiser, “(Hikayenin) versiyonunun ne olduğunu bilmiyorum” dedi. “Eğer bunu yapacaksan, elinden geldiğince örtbas etsen iyi olur gibiydi. Eğer şapkayı ona benim verdiğimi söylerse ona inanırım.”

Hershiser'in görevi, Mahomes'in yardımıyla hakemin Valentine'ı görmesini engellemekti. Valentine, sığınaktaki oyuncuları çekmek için kullanılan bir kameranın “onu yakaladığını” söyledi.

Şu anda Los Angeles Dodgers'da analist olarak çalışan Hershiser, bayrak yarışı sistemine aşinaydı. Teknik direktör Tommy Lasorda oyundan atıldığında bunu Dodgers için bir atıcı olarak görmüştü.

Bu artık Valentine için komik bir hikaye, özellikle de Mets'in 14. vuruşta Rey Ordóñez'in uzaktan vuruşuyla maçı kazanması nedeniyle. Ancak Valentine, o zamanlar sınır dışı edilmenin komik olmadığını söyledi. Dublör nedeniyle 5.000 dolar para cezasına çarptırıldı ve iki oyun için uzaklaştırma cezası aldı.

Valentine gülerek “Ve (Hershiser) hiçbir zaman cezanın yarısını ödemek istemedi ve benden daha fazla para kazandı” dedi. “Anlamak.”

Hershiser, “Kimse onu bunu yapmaya zorlamadı” diye yanıtladı. “Yöneticimize fikri konusunda yardımcı olduk ya da ona ekleme yaptık.”

Dahası, 1999'un Mayıs sonu ve Haziran başında Mets'te gülünecek pek bir şey yoktu. Genel menajer Steve Phillips, atış koçu Bob Apodaca'yı kovmuş, koç Tom Robson ve boğa güreşi koçu Randy Niemann'a arka arkaya sekiz yenilginin ardından vurmuş, Valentine'i yeni oluşturulmuş bir koçluk kadrosuyla ve kendi işiyle ilgili endişelerle baş başa bırakmıştı.

Ancak Mets, 9 Haziran'daki galibiyetin ardından yedi maçın altısını kazanarak işleri tersine çevirmeyi başardı ve bu aslında takımın üst üste dördüncü galibiyetiydi. Mets o ayı 17-10 önde tamamladı ve normal sezonu 97-66'lık rekorla tamamladı. NLCS'de Atlanta Braves'e yenilmeden önce NLDS'de Arizona Diamondbacks'i yendiler.

Yirmi beş yıl sonra Valentine, hikayenin pek fazla süslendiğini duymadığını söyledi. Ancak her stadyumda bir panelin hazır olduğuna dair hikayeler duydu ki bu doğru değildi.

Her yaştan insanın, hatta 9 yaşındakilerin bile bu konu hakkında konuştuğunu duymak, bunun gerçekten özel bir an olduğu anlamına geliyor.

Valentine, “Bunun insanları güldürmekle ilgili olduğunu düşünüyorum” dedi. “Rahatlığın bugün yardımcı olmasına sevindim ve sanırım o zaman da yardımcı oldu.”

(Fotoğraf: John Conrad Williams, Jr. / Newsday RM, Getty Images aracılığıyla)