Bir kral, bir çelik somun ve aldatıcı bir fırtına – Conker Dünya Şampiyonası'nın tuhaf hikayesi

semaver

New member
Doğrudan bir Shakespeare trajedisinin olay örgüsünden gelmiş olabilir.

Bir kral, genç bir yarışmacı tarafından bir savaşa davet edilir; burada zafer ancak diğerini yok ederek elde edilebilir. Kral muzaffer çıkar ancak taht mücadelesinde alçakça davrandığına dair şüpheler vardır.

Daha sonra yabancı bir ülkeden gelen güzel bir kız, kralı yenmek için gelir. Ama bu hikayenin sonu değil. Bu sadece başlangıç…

Geçen hafta sonu gerçekleştirilen bu yılki Conker Dünya Şampiyonası'ndaki tartışmanın ardındaki hikaye, dünya çapında medyanın geniş ilgisini çekti.

Conkers (oyuncuların sırayla ortasından geçirilen bir ayakkabı bağına kendi bağcıklı somunlarıyla asılı duran bir kestaneyi veya “conker”i parçaladığı bir oyun) 19. yüzyılın başlarından bu yana, çoğunlukla Britanya ve İrlanda'daki çocuklar tarafından oynanıyor.

Bu yılki Conker Dünya Şampiyonasında bir maç (Jacob King/PA Images, Getty Images aracılığıyla)

Bu, örneğin bozkırda şnorkelli yüzme, peynir yuvarlama veya Wellington balıkçılığı kadar tipik bir İngiliz tarzı değil. Aslında Amerika Birleşik Devletleri'nin bazı bölgelerinde, özellikle de Ohio'da at gözüyle de oynanır.

Yılda bir kez düzenlenen dünya şampiyonası, 1965'ten bu yana İngiltere'nin Northamptonshire kentinde düzenleniyor ve şu anki mekanı Southwick.

Son nüfus sayımı, köyün 181 kişilik bir nüfusa sahip olduğunu gösterdi, ancak her yıl 250'den fazla yetişkin ve 100 çocuk, atkestanesi şampiyonu olmak ve hayır işleri için para toplamak üzere 2.000 seyircinin önünde yarışmak üzere oraya seyahat ediyor.

Etkinlik, bir gün havanın her zamanki eğlenceleri için uygun olmadığını fark eden bir grup balıkçı tarafından başlatıldı. Bunun yerine atkestanesi oynadılar ve kör akrabalarından biri için biraz para topladılar. Bu gelenek o zamandan beri devam etti ve körler ve görme engellilerle ilgili hayır kurumları için 420.000 pound (548.000 $) toplandı.

Tipik olarak, dünyanın her yerinden katılımcıların ilgisini çeken neşeli bir etkinliktir. Önceki yıllarda genel klasmanda Kanada'dan bir kazanan olmuşken, bu yıl çocuklarda birinciler Almanya ve Letonya'dan, takım birincileri ise Hollanda'dan geldi ve etkinliğin genel galibi ve yeni Kraliçe Conker Kelci oldu. Indianapolis'ten 34 yaşındaki Banschbach, şampiyonluğu kazanan ilk Amerikalı oldu. (Erkeklerin galibi büyük finalde kadınların galibiyle buluşur.)

Banschbach, İngiltere'ye ancak 2022'de çalışmak için geldi ve yerel kültürle iç içe olmak için yarışmaya katıldı. Ancak bu yıl sürpriz bir şekilde yarışmanın galibi oldu.

Ancak 2024 baskısının bu kadar kötü şöhret kazanmasının nedeni, genel finalde mağlup ettiği adamdır: 82 yaşındaki turnuva emektarı ve aynı zamanda şampiyonalarda hakem olarak görev yapan David Jakins.

Jakins geçen hafta sonu iş başında (Jacob King/PA Images, Getty Images aracılığıyla)

Bu yıl Jakins erkekler yarışını kazanmak için 46. girişimiydi ve sonunda hayalini, bazı Japon arkadaşlarıyla birlikte deneyim kazanmak için etkinliğe gelen Londralı 23 yaşındaki inşaat mühendisi Alastair Johnson-Ferguson'u yenerek gerçekleştirdi. erkekler mağlup finali.

Jakins, yarı finalini iki atış farkla kazandıktan sonra ilk atışında Johnson-Ferguson'un atkestanesini parçaladı (yarışmacılar kimin ilk olacağını görmek için yazı tura atar). Etkileyici bir başarı; özellikle de ne kadar sert vurursanız, kendi atkestanenizin parçalanma riski de o kadar büyük olur.

Jakins daha sonra bir gazeteciye boyalı ve gerçek bir atkestanesinden neredeyse ayırt edilemeyen sahte bir çelik atkestanesi gösterdi ve gazeteci daha sonra organizatörleri bilgilendirdi ve işte dramanın doruk noktasına ulaştığı yer burasıydı.

Erkekler finalinde olağandışı bir durum olup olmadığını belirlemek için bir soruşturma yürütülecek ve video görüntüleri incelenecek. Yaklaşık yarım yüzyıl süren bir denemeden sonra, Kral Conker tacını güvence altına almak için, zaferi garanti edecek kadar güçlü ve yok edilemez bir çelik atkestanesi kullanarak hile mi yaptı? Katı kurallara uyulmasını sağlamak için her maçı yakından izleyen hakemler aldatılmış mıydı?

Sözcü St. John Burkett, “Biz çok ciddi bir organizasyonuz ve Conkers'ı ciddiye alıyoruz” diyor Sporcu. “Soruşturmayı düzgün bir şekilde yürütmek istiyoruz. Daha önce böyle bir şey yaşadığımızı sanmıyorum. Bu yüzden her şeyin açık ve şeffaf olduğundan emin olmalıyız.”

Conkers'ta kafataslarının ortaya çıkarılması alışılmadık bir durum değil. Fındığı sirkeye batırmanın, kavurmanın, hatta reçineyle enjekte etmenin, cevizin gücünü arttırdığına inanılıyor.

Conkers oyunu 200 yılı aşkın süredir oynanıyor (Jacob King/PA Images, Getty Images aracılığıyla)

Burkett, “Bir yaşındaki atkestanesi kullanabilirsiniz ya da iki kez şampiyon olan vaftiz babam her zaman en iyi atkestanesinin domuzdan geçen atkestanesi olduğunu söylerdi” diyor. “Domuz onu çiğnemeden, bir domuzun ağzına atkestanesinin nasıl sokulabileceğine dair her zaman uzun bir hikaye anlatırdı. O zaman diğer taraftan çıkan atkestanesini bulmak için onu takip etmelisin.”

Dolayısıyla insanların bir atkestanesi dövüşünü kazanmak için aşırı çabalara başvurması elbette alışılmadık bir durum değil. Peki Kral Conker aynı zamanda karanlık sanatlarla da ilgileniyor muydu?

Yarışmada 30 yıl boyunca Jakins'in yanında jüri olarak görev yapan Rick Murphy, yarı final zaferini yönetti ve erkekler finalinde yarıştan sadece birkaç metre uzaktaydı.

“Dünya Kupası'nda hile yapabilmeniz pek olası değil” diyor Sporcu30 Eylül'den sonra savaşa hazır yaklaşık 3.500 Conker'ın komite tarafından seçilerek aralarında Jakins'in de bulunduğu gönüllüler tarafından hazırlanacağı ve daha sonra rastgele çantalara yerleştirilerek seçilecek çeşitli yerlere götürüleceği belirtiliyor. Bu, bir suçlunun bir suçluyu hazırlama ve seçme olasılığını büyük ölçüde azaltır. Yargıçlar ayrıca her türlü el çabukluğuna da çok dikkat ediyorlar.

“A Murphy, çelik atkestanesinin ağırlığının yaklaşık 10 kat daha fazla olacağını söylüyor. “Yani eğer bir oyuncu onunla vurmaya başlarsa, dinamikler normal bir toplayıcınınkinden o kadar farklı olacaktır ki deneyimli bir hakem bunu hemen fark edecektir. Tamamen farklı ve çok daha hızlı sallanırdı ya da oyuncunun ağırlık nedeniyle atkestanesi üzerinde sallanmak için çok daha fazla kaldırması gerekirdi. Bütün bunları hesaba katarsak hile yapma ihtimaliniz çok düşük.”

Murphy, süslü cübbesiyle etkinlikte mutlu bir şekilde dolaşan ve fotoğraflar için poz veren Jakins'i otuz yıldır tanıyor ve tüm iddiaları reddeden ve çelik somunu çocukları eğlendirmek için kullandığını söyleyen 82 yaşındaki kişiye son derece şüpheci yaklaşıyor. Bunu kırmak gibi imkansız bir görevle karşı karşıya kalmak oyunun imajına zarar verecektir.

“Erkekler finalinde ringdeydim ancak resmi jüri üyelerinden biri değildim” diyor. “İzleyicilere ve basın mensuplarına görüşlerini engellemek yerine görme şansı vermek için birkaç metre geri çekildim ve (sonuç olarak) görüşüm kısmen engellendi.

“Her şey o kadar hızlı oldu ki, kelimenin tam anlamıyla ilk vuruşta, atkestanesi parçaları etrafta uçuşuyordu. Aslında bu insanların düşündüğü kadar nadir bir durum değil. İlk turda ilk atışta kendi atkestanem kırıldı. 'Tanrım, ne oldu daha bitmedi mi?' gibiydi.”

Ancak Murphy'nin hiçbir şüphesi yoktu.

“Sana nedenini anlatacağım” diye ekledi. “Yarı finalde de hakemdim ve durum benzerdi: iki gol. Yine atkestanesini rastgele çektiğini gördüm. Conker'ın hareket ettiğini gördüm. Elini cebine koyduğunu görmedim, bu yüzden tuhaf bir şey olmadığından oldukça emindim.

“David'i çok iyi tanıyorum ve her ne kadar yarışmayı kazanma hırsını gerçekleştirmek istese de bunu yaparken hile yapmayacağından eminim.”

Bu atkestanelerinin tamamı şampiyonalarda kullanıldı (Jacob King/PA Images, Getty Images aracılığıyla)

Televizyon ve radyo haberlerinin yanı sıra yazılı medyadaki hikayeleri de içeren olaydan bu yana gösterilen ilgi, yalnızca bir talebe yanıt veren Jakins'ten değil, oldukça heyecan yarattığından hikayenin biraz karanlıklaştığı nokta burası. yorum reddedildi Sporcu.

İlk raporlar, Johnson-Ferguson'un etkinlikten sonra organizatörlere şikayette bulunduğunu ve bunun da başkan Jim Packer'ın kendisini “zavallı bir zavallı” olarak damgalamasına yol açtığını ileri sürdü. Ancak erkekler ikincisi artık biraz sakinleşmiş gibi görünüyor.

Johnson-Ferguson, “10 yaşımdan beri oynamamıştım ve bunu sadece eğlence için yapıyordum” diyor Sporcu. “Tamamen adildi ve hiçbir şeyle sorunum olmadı.

“Onu (Jakins) atkestanesini bir çantaya koyduğunu ve başka bir çantadan çıkardığını gördüm. Öyle oldu ama muhtemelen kazandığı atkestanesini hatıra olarak sakladı. Çok eğlenceli bir gündü ve harika bir atmosfer vardı. Hoşuma gitti ama o zamandan beri yaşananlar yüzünden gölgelendi.”

“Başkan tarafından zavallı bir zavallı olarak anılmak hoş değildi. Bunun kaygısız bir hikaye olacağını düşünmüştüm ve genel olarak öyle, ancak kimse adının ulusal haberlerde çamura bulanmasından hoşlanmaz. Ertesi gün bana tekrar dönüp dönmeyeceğimi sorsaydın evet derdim ama şimdi emin değilim.”

Hikaye henüz bitmedi. Bu makalenin yayınlandığı sırada soruşturma devam ediyordu. Ama şimdilik kral tacını elinde tutuyor.

Ancak önümüzdeki birkaç gün içinde ne olursa olsun, Jakins'in çelik gibi deli adamı uzun süre Conker'in kötü şöhretini sürdürecek.

(En üstteki resim: Meech Robinson'un çizimi; fotoğraflar Getty Images'dan)