Beşiktaş Kulübü Lideri Çebi, Galatasaray’ı Dolmabahçe’ye davet etti

semaver

New member
Siyah-beyazlı kadronun Vodafone Park’taki idmanını takip eden basın mensuplarıyla bir ortaya gelerek açıklamalarda bulunan Çebi, Galatasaray’ın gündemde olan erteleme talebi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Çebi, sarı-kırmızılı kulüpten kendilerine erteleme talebi gelmediğini belirterek, “Futbol maçlarının ertelenmesi ile ilgili yönetmelik nettir. Havanın biçimine bakılırsa kulüplerin haline göre oynadıkları maçlara nazaran değişiklik gösteremezler. bu biçimde daha evvel yapılan uygulamalara haksızlık olur. Bunun kuralı belirlidir. Alana çıkılır, görüş alanı müsaitse, top zıplıyorsa maç oynanır. Bu kurallar haricinde ölçüsüz karar almayı gerektirecek bir durum olduğunu düşünmüyoruz. Hava kaideleri maça mahzur teşkil edecekse oynanmaz. Teşkil etmiyorsa oynanır.” sözlerini kullandı.

Ülke puanına katkı veren tek kadronun Galatasaray olmadığını vurgulayan Çebi, “Konu sahanın top oynanır biçimde olmasıysa bizim alanımız müsait. Galatasaray dilek ettiği takdirde maçını burada ya da Olimpiyat Stadı’nda oynayabilir. İsterse Barcelona maçını da burada oynayabilir. İstanbul’da Galatasaray’ın rahatlıkla saha yeri uygun bir stat bulup oynayabileceğini ve bunun için maçın ertelenmesi gerektiğini düşünmüyorum.” dedi.

“KARARIN SONUÇLARINI BİRKAÇ AY İÇİNDE GÖRECEĞİZ”

Merkez Hakem Konseyinin hakemlerle ilgili aldığı sonucu pahalandıran Çebi, bu dönem tüm kulüplerin hakemlerden şikayetçi olduğunu belirterek şunları söylemiş oldu:

“Bu dönem bundan öncedenki dönemlerden farklı olmak üzere hakem kusurlarından sıkıntı yanan kulüplerimiz var. Neredeyse tamamı diyebiliriz. Hakemlerle ilgili bu sene konuştuk, ilgili makamlara şikayette bulunduk. 20 grubun tamamı birden bu sene hakemlerin kararları ve idare usulleriyle ziyan ettiklerini, hasar gördüklerini söz ettiler. Durum bu biçimdeyken federasyonun bu konudan fazlaca etkilendiğini ve çözmek için yola çıktığını gördüm. En son hakem yanlışlarının artarak devam ettiğini görmelerinden dolaylı bu biçimde bir tahlil bulduklarını görüyoruz. Federasyon üst konseydir, onların kararlarına en azından hürmet duyup sonuçlarını görmemiz lazım. Bu sonucun sonuçlarını birkaç ay ortasında bakılırsaceğiz. Umarım devam edecek hakemler federasyon ve kulüpleri sıkıntı durumda bırakmadan maçları yönetmeye devam ederler. Beklentim ve temennim budur. Federasyonun sonucun yanlış olduğunu söylemek yanlışsız değildir. vakit içindema olarak yanlış olduğunu söyleyen kulüp liderleri oldu fakat buna şu an için katılmıyorum. sonuçları pahalandırmak için çabucak hemen erken. sonuçları görmeden bir yorumda bulunmayı gerçek bulmuyorum.”

“BİZİM MİSYONUMUZ BİR ŞEYLERİN DÜZELMESİNİ TALEP ETMEKTİR”

Genç hakemlerin önlerinin açılması gerektiğini aktaran Çebi, Beşiktaş’ın bu kararda dahli olmadığını vurgulayarak şunları kaydetti:

“neticelerinın düzgün olmasını diliyorum. Tahminen beyanlarımda, taleplerimde daha genç hakemlere yer verilmesi talebim bu biçimde bir algı oluşturmuş olabilir lakin bu hakikat değil. Federasyonla Beşiktaş olarak sonucun formuyla, hakemlerin isimleriyle kalanlarla gidenlerle ilgili görüş alışverişimiz olmamıştır. Kulüp lideri arkadaşlarımız bu işe dahli olmadığını söz ettiler birlikte olduğumuz görüşmede. Beşiktaşlılar olarak kimsenin hakkına hukukuna tecavüz edecek öbür kadroların, kamuoyunun hemfikir olmadığı sonucu kendimiz için talep edecek kurum değiliz. Kendimize güzel şeyler yapılsın diğerlerine ziyan verilsin talebinde bulunmayı kendimize yakıştırmayı. Bu mevzuyla ilgili daha evvel beyanatlarım var. Federasyona gittiğimi, ilgililere meseleleri aktardığımı, daha genç hakemlerin önlerinin açılmasını, eskilerin üzerlerine yapışmış biroldukça hususta yanıt vermek zorunda kaldıklarını söylemiştim. Taze kan değişikliğinin gerçek olacağını söz etmiştim. Bizim bakılırsavimiz bir şeylerin düzelmesini talep etmektir. sonucu federasyon verecektir. Aldıkları karara hürmet duyuyorum.”

IFAB Teknik Yöneticisi David Elleray’nin raporu beklenmeden bu biçimde bir sonucun alınmasını eleştirenlere de karşılık veren Çebi, “Onun hazırlayacağı rapor hangi hakem yeterli hangi hakem makus hangisi başarılı hangisi başarısız istikametinde değil, sistem için bir rapor hazırlanıyor. Bu raporun beklenmesini gerektirecek bir durum olduğunu düşünmüyorum.” dedi.

Hakem atamalarının muhakkak bir sistemi olması gerektiğini de söyleyen Lider Çebi, “Hakem kurumunun yıpratıldığını düşünüyorum. Hakem atamaları bir matematiğe dayanmalı. Birkaç kişinin ağzından çıkan ‘Bu maça şunu verdim, bu maça bunu verdim’ biçimde olmamalı. Bu atamalar maçın değerine ve muvaffakiyete nazaran olmalıdır. Hakemler maçı bitirdikten daha sonra haklarındaki tenkitlere karşılık verme hakkına sahip olmalı. VAR konuşmalarının da kamuoyunun önünde açıklanması gerekir. Hakemlerle ilgili hiç bir şeyin kapalı kalmaması gerekir. Şeffaf olunursa, şahısların yönlendirdiği atamalar yapılmazsa hakemler de kamuoyu da rahat edecektir. bu biçimdece baskı azılır ve hakemler daha rahat maç yönetir.” diye görüş belirtti.

YABANCI HAKEM KONUSU İLE İLGİLİ DE KONUŞAN ÇEBİ, ŞUNLARI SÖYLEDİ:

“Yabancı hakem konusuna derbi maçlarda yer verilebileceğini söz ettim. Türk hakemlerini başarısızlıkla itham etmedim. Geçmişte derbilerdeki idarelerinden dolayı taraftarın başında kalan yaşanmışlıkları her maç gündeme getirerek hakemleri üzmelerini engelleyebilmek için yalnızca bu özel maçlarda olabileceğini söz ettim. Hala da tıpkı fikirdeyim. Yaşını almış hakemlerimiz gençlere yer açma ismine buna müsamahayla bakabilmeli. nazaranve devam edenlerin içerisinde Beşiktaş’a ziyan verenler hala var. Gidenler ortasında Beşiktaş’a ziyan vermeyenler var. Beşiktaş olarak bu biçimde bir şeyin ortasında bulunmadık. Federasyon kulüplerden çok baskı görmüştür. Onlar da üst şura olarak bu tahlili bulmuştur. Bu tahlilin kararınu beklemek lazım. Umarım hepimiz için iyi olur. 6 bin hakem var, bunların ortasında 20 adediyle dön dön tıpkı yere geliyoruz. Bu gerçek bir şey değil.”

Lider Çebi ayrıyeten siyah-beyazlı eski futbolcu Anderson Talisca’nın kulübün ekonomik siyasetlerine uygun olması halinde grupta görmek isteyeceğini söylemiş oldu.