Küba'nın ekonomik sistemi nedir ?

Hypophrenia

Global Mod
Global Mod
Kuba'nn Ekonomik Sistemi

Kuba, komunist bir sistemi benimseyen ve Dogu Bloku ulkeleri arasnda yer alan, kucuk bir ada devletidir. Kuba, ksmen serbest piyasa ekonomisine gecis yapms, ancak halen komunist bir ekonomik sistemi kullanmaktadr. Bu makalede, Kubann ekonomik sisteminin temel ozellikleri tartslacaktr.

Kuba Ekonomisinde Rol Oynayan Gucler

Kuba ekonomisinde komunist temel uzerine, devletin tekelinde olan cok sayda uretim, dagtm ve sats isletmesi vardr. Devlet, uretim, dagtm ve sats isletmelerinin her asamasn kontrol etmektedir. Ayrca, ulkede calsanlarn maaslarn belirleyen, fiyatlar ve ucretleri duzenleyen ve borclarnn odenmesini saglayan bir devlet kontrolu vardr.

Rekabetin Olmadg Topluluk Merkezli Pazar Ekonomisi

Kubada, ulke capnda rekabetci bir pazar yoktur. Ulkede kucuk olcekli, topluluk merkezli bir pazar ekonomisi vardr. Bu ekonomide, devletin kontrol ettigi uretim, dagtm ve sats isletmeleri, ihtiyac karslamak icin uretilen mal ve hizmetleri uretir. Kubada uretilen mal ve hizmetler, ulke capnda degil, topluluk merkezli olarak dagtlr.

Kuba'nn Para Birimi: Peso

Kuba, kendi para birimi olan peso kullanr. Peso, Kuba devleti tarafndan baslan ve kontrol edilen bir para birimidir. Peso, Kuba'da kullanlan onemli bir para birimidir, ancak ulkede kuresel para birimleri de kullanlmaktadr.

Kuba'nn Ulusal Egilimleri

Kuba, ulusal egilimleri ve politikalaryla ekonomisini kontrol etmeye calsmaktadr. Kuba, ekonomik faaliyetleri denetlemek ve kontrol etmek icin ulusal egilimler ve politikalar gelistirmistir. Bunlar arasnda, ithalat kstlamak, devletin kontrol ettigi uretim, dagtm ve sats isletmelerinin denetimini saglamak, doviz kurlarnn kontrolunu sklastrmak ve ekonomik faaliyetlerin surekli izlenmesi saylabilir.

Sonuc

Kubann ekonomik sistemi, komunist temellere dayanmaktadr.