Amerika’nın bir sonraki büyük sürat patencisi Hollandalılar için geliyor

semaver

New member
HEERENVEEN, Hollanda — Halihazırda sporun en iyileri arasında yer alan 18 yaşındaki Amerikalı sürat patencisi Jordan Stolz, bu hafta sonu çığlık atan 12.500 Hollandalı taraftarın önünde ilk Dünya Sürat Pateni Şampiyonasında yarışacak.

Neredeyse hepsi onu kaybetmesi için zorlayacak.

Taraftarlar yurttaşları için tezahürat yapacaklar, evet, ama aynı zamanda Stolz’un önümüzdeki on yıl boyunca spora hükmetme potansiyelini hemen fark etmemesini de umacaklar. Bu şampiyonalarda gurur, kelimenin tam anlamıyla ve mecazi olarak Hollanda topraklarına giriyor.

Bu sezona kadar, koronavirüs pandemisi ve sürat pateninin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki popülaritesinin olmaması nedeniyle birkaç düzineden fazla yarışta seyircilerin önünde nadiren ata binmişti. Bu hafta Hollanda’nın ünlü sürat pateni katedrali Thialf’ın stantlarında verdiği bir röportajda Stolz, başına gelecekler konusunda heyecanlı görünüyordu.

Stolz, “Genel olarak boş bir arenada kaymak biraz sıkıcı,” dedi. “Yani bir kalabalık varsa, kesinlikle yoğunlaşacaktır.” “Kaza yapmamı istiyorlarsa, umarım bu olmaz.”

Koçu Bob Corby, bu olasılık karşısında başını döndürdü. Corby bir e-postada “Kötü adam olmaya hazır mı?” diye sordu. “Ah evet! Kesinlikle buna hazır!” Corby, “Hollandalıları yenmeyi çok seviyor!”

Hollandalı sürat patencileri, 1998 Nagano Oyunlarından bu yana herhangi bir Olimpiyat Oyununda en çok madalyayı kazanan sporcular ve ülke birçok profesyonel takımı destekliyor. Yaklaşık 18 milyon nüfusa sahip Hollanda’da sekiz adet tamamen kapalı sürat pateni sahası vardır; Amerika Birleşik Devletleri’nde iki tane var.

En iyi Hollandalı patenciler, gururun kendileri için en büyük tehditlerden biri olduğunu açıkça kabul ediyor. O sezon mücadele eden bir Olimpiyat şampiyonu olan Thomas Krol, Stolz’u 1.000m ve 1.500m yarışlarında Krol’un yurttaşları Hein Otterspeer ve Kjeld Nuis ile birlikte favori olarak belirledi.

Krol, “En büyük favori olduğumu söylemeyi umuyordum ama gerçekçi olmalıyım,” dedi. “1000’deki favoriler Hein ve Jordan. Ve 1.500’de ayrıca Kjeld ve Jordan.

Hollandalılar ne kadar gurur duymak isteseler de, potansiyeline ulaştıkça onu koruyorlar.

Stolz’un sezonun en dramatik yarışı, iki hafta önce Polonya’da gerçekleşti. 1.500 metrede dünya rekorunu elinde tutan ve etkinlikte iki kez Olimpiyat şampiyonu olan Nuis ile eşleşti.

Nuis, son 200 metreye girerken oldukça büyük bir liderliğe sahipti, ancak Stolz, son virajda mükemmel bir çizgi çizdi ve ileri doğru döndü ve görünüşe göre, Nuis gözle görülür şekilde soldukça son düzlükte daha da fazla güç kazandı.

Nuis yarıştan sonra Hollandalı yayıncı NOS’a “Yorgun bacaklarla geldiğini düşündüm” dedi. “Ve sonra dayak yersin.”

Nuis, rakipleri için “Dünya Kupası’nda bugün olduğundan daha iyi olacak” uyarısında bulundu.

İkisi arasında daha da kayda değer bir etkileşim, Kasım ayında Heerenveen’de düzenlenen bir Dünya Kupası etkinliği sırasında meydana geldi.

NOS ile bir röportaj sırasında istendiğinde Stolz, 1.500 metrede Nuis’in parkur rekorunu kırma şansının “yüzde 10’dan fazla olmadığını” söyledi. Ancak röportajla ilgili makalenin başlığı, Stolz’un ders rekoru kırma “hayalleri” kurduğunu belirtiyor.

Yaklaşmadı ve dokuzuncu oldu. Yarıştan sonra Nuis, manşetinden dolayı NOS’u azarladı. “18 yaşındaki bir çocuğun ağzına laf sokmaktan hoşlanmıyorum” dedi.

Nuis, gurur savunmasının, başarılı olmaya başladığında ve insanların ondan dünya şampiyonluğu kazanmasını beklemeye başladığında, kendi erken kariyer mücadelelerinden kaynaklandığını söyledi. “Herkes ‘Ahh, tabii ki kazanacaksın’ dedi. Bir atlete söylemesi en zor şey bu: “Kolay olacak.” Hiçbir zaman kolay olmadı. Jordan, ya da iyi sürüyorsam, bunu kolaymış gibi göstereceğiz ama öyle değil.”

Kazanma baskısı çok büyük ve sakatlayıcı olabilir. Nuis, beklentilerle başa çıkmak için “zihinsel eğitime” başladığını söyledi. Krol, dünya şampiyonası madalyalarını kazandıktan sonra bir spor psikoloğu çalıştırdığını, ancak her yarışı olimpiyatlara katılıp kazanamayacağına dair bir referandum olarak görmeye başladığını söyledi.

Geçen yıl Stolz, 17 yaşında Pekin’deki Olimpiyat Oyunlarına katılmaya hak kazandı, ancak en iyi sonucu 13. oldu. Bu oyunlarda Amerika Birleşik Devletleri takım takibinde bronz madalya kazanan Joey Mantia, “Olimpiyatlar yepyeni bir canavar” dedi. “İlk kez gelen birçok harika sporcu görüyorsunuz; ilk kez sayılan deneyimdir.

Takip eden aylarda Stolz, sürat pateninde doğrudan zirveye ulaştı. Çoğu dört Dünya Kupası yarışı kazandı ve toplamda dokuz madalya topladı. Altı Dünya Kupasının sadece beşinde mücadele etmesine rağmen sezonu 500m, 1.000m ve 1.500m’de ilk beşte tamamladı.

Kaçırdığı Dünya Şampiyonası, geçen ay Almanya’nın Inzell kentinde düzenlenen ve Stolz’un sürat pateninde dört altın madalya ve iki bronz madalya toplayarak ‘çok yönlü’ unvanı kazandığı Dünya Gençler Şampiyonası ile çarpıştı.

Bu olağanüstü dört aylık yarışmada, sürat pateninde öne çıkan yıldızlar, neredeyse hayal bile edilemeyecek gibi görünen gelecekteki başarıları gururla tahmin ediyor.

Mantia, “Yoluna devam ederse, üçünü birden olmasa da birkaç kısa mesafe dünya rekoru kıracak,” dedi. “Bir sonraki Olimpiyatlarda beş yarışta madalya şansı olduğunu düşünüyorum.”

Dünya rekorlarının tahminleri – zaten iki genç dünya rekoruna ve bu hafta sonu da kıracağı 500 metrede ABD ulusal rekoruna sahip – yeterince görkemli değilse, Stolz ciddi bir şekilde belki de dünyanın en büyük sürat patencisi ile karşılaştırılıyor. her zaman.

Hem Amerika hem de Hollanda milli takımlarına koçluk yapan Olimpiyat madalyalı Gerard Kemkers, “Bunu söylemeye cesaret edemiyorum çünkü bu büyük bir karşılaştırma, ama açıkçası günümüzün Eric Heiden’ına benziyor” dedi.

Sadece bir avuç Dünya Kupası etkinliği kazanan 18 yaşındaki bir çocuğu, 18 yaşında ilk dünya şampiyonluğunu kazanan ve ardından 21 yaşındayken 1980 Olimpiyatlarında beş altın madalyanın hepsini kazanan Heiden ile karşılaştırmak açıkça haksızlık ve erken.

Sağa?

Stolz koçu Corby, “Hayır, onları karşılaştırmanın haksızlık olduğunu düşünmüyorum” dedi. “Yaşından dolayı onları karşılaştırmamak zor.”

İkisi arasındaki paralellikler esrarengiz. Her ikisi de Wisconsin’den geliyor, ikisi de 17 yaşında Olimpiyatlara katılmaya hak kazandı ancak madalya kazanamadı ve her ikisi de sonraki sezona 18 yaşında başladı. Heiden ilk Dünya Şampiyonasını 18 yaşında kazandı ve Stolz bu başarıyı bu hafta sonu geliştirebilir.

Stolz’u Heiden ile karşılaştırmayan birkaç kişiden biri, paten kariyerinin ardından tıp fakültesine giden ve ortopedi cerrahı olan ve diğerlerinin yanı sıra Sacramento Kings için çalışan Heiden. Bunun yerine, Heiden başka bir atletik dahiyi canlandırıyor. “LeBron James’in çaylak yılında sahaya çıkıp onu gördüğüm zamanı hatırlıyorum. Jordan’ın etrafında gördüğüm şey, onun etrafındaki bu auraydı” dedi.

Bununla birlikte, Heiden yıldızlığa yükselişinden bahsederken gururdan da söz ediyor olabilir. Heiden, “1777’de erkekler dünya çok yönlü şampiyonasını kazandım” dedi. “Gelecek hafta sonu Gençler Dünya Şampiyonasına gittim; bir çocuğun elinden şeker almak gibiydi. Sprint Dünya Şampiyonasına gittim ve özgüvenim tavan yaptı.”

Sponsorlardan, hayranlardan ve medyadan Stolz’un zamanı ile ilgili talepler şimdiden artıyor ve yakında Nuis ve Krol’un yaşadığı baskı da onu bulacak. Önümüzdeki üç yıl içinde herkesin ondan beklediği kadar iyi performans gösterirse, Milano ve İtalya Cortina d’Ampezzo’da yapılacak 2026 Kış Oyunlarında Amerikan takımının yüzlerinden biri olacak.

Stolz, ilk yarışından üç gün öncesine iyimserlikle baktı. Kendini güvende ve hazırlıklı hissediyor ve sürece odaklanmayı tercih ediyor. “Mükemmel bir yarışsa ve hala madalya almamışsam, o zaman bunu kabul etmeliyim.”

Yaklaşımı basit bir spor olan sürat pateni için uygundur. Ön hazırlık ve yeterlilik yoktur. Tekrarlar yok. Bir yarış vardır ve en iyi zamana sahip patenci kazanır. Stolz ilk Dünya Şampiyonası altın madalyasının peşinden koşarken, her genç tarafından tanınabilecek bir yaklaşımı benimsedi.

Stolz, “Ya hep ya hiç olduğunda, ya hep ya hiçmiş gibi peşine düşmelisin,” dedi. “Yani sanırım onu göndermem gerekecek.”