Aliya İzzetbegoviç’in ismi Bangladeş’te yaşatılacak

Zakariya

Global Mod
Global Mod
Bangladeş’te bulunan Sadakataşı takımı cami, yetimhane, okul ve şadırvandan oluşan Aliya İzzetbegoviç Eğitim Kompleksinin açılışını gerçekleştirdi. Dernek takımı yardım çalışmalarının devamında Arakanlı mültecilere Ramazan yardımı ulaştırdı.

Ülkelerinde yaşadıkları katliamlar niçiniyle komşu ülke Bangladeş’e 1,3 milyon Arakanlı sığınmış durumda. Derme çatma çadırlar ve bambudan yapılan konutlarda barınan Arakanlı mülteciler eğitim, sıhhat ve barınma üzere temel haklardan yoksun olarak hayatlarını sürdürüyor. Arakanlı mültecilere nizamlı olarak insani yardım ulaştıran Sadakataşı Derneği, kamplarda yaşanan eğitim sorunun tahliline katkı sağlamak için projelendirdiği Aliya İzzetbegoviç Eğitim Kompleksinin açılışını gerçekleştirdi.

Ramazan yardımları

Bölgede bulunan Sadakataşı grubu mülteci kamplarında yaşayan Arakanlı ailelere Ramazan yardımları ulaştırdı. Yardım çalışmaları kapsamında 1300 aileye besin kumanyası, 400 aileye zekât dağıtımı gerçekleştirildi. Kurulan iftar sofralarında 855 mülteci ile bir ortaya gelindi.

Aliya İzzetbegoviç Eğitim Kompleksi

Bangladeş’in Chittagong kenti yakınlarında yer alan Cakaria bölgesinde Arakanlı yetimler için projelendirilen Aliya İzzetbegoviç Eğitim Kompleksinin açılışı Sadakataşı grubu tarafınca gerçekleştirildi. Açılış programına AK Parti İstanbul Milletvekili Eyüp Özsoy, Sadakataşı Derneği Genel Lideri Kemal Özdal, dernek grubu ve bölge halkı iştirak sağladı.

Aliya İzzetbegoviç Eğitim Kompleksinin inşa edildiği Chittagong, başşehir Dakka’ya 260 kilometre uzaklıkta olup ülkenin güneydoğu bölgesinde yer almaktadır. Kent on binlerce Arakanlı mülteciye mesken sahipliği yapmakta. Bölgede yaşayan Arakanlı mülteciler barınma, güvenlik, sıhhat ve eğitim başta olmak üzere biroldukça haktan yoksun hayatlarını sürdürüyor.

Eğitim kompleksinin tamamlanmasıyla birlikte 240 öğrenci bu projede eğitim bakılırsacek. Bambudan meskenlerde yahut kamp haricinde bulunan çadırlarda ömürlerini sürdüren 50 yetim ise yatılı olarak eğitimlerini komplekste bakılırsacek. Toplamda 2204 metrekare alan üzerine inşa edilen eğitim kompleksinde 4 öğretmen, müdür ve 2 aşçı misyon alacak.

Lütfiye Küçük Camii

Aliya İzzetbegoviç Eğitim Kompleksi içerisinde 500 metrekare alan üzerine inşa edilen Lütfiye Küçük Camii Sadakataşı takımı tarafınca ibadete açıldı. 2 kat alan üzerine projelendirilen mescitte 600 kişi bir arada ibadet edebilecek.

Türkiye mazlumların yanında olmaya devam edecek

Eğitim merkezinin açılış programında konuşan Eyüp Özsoy yaptığı açıklamada; ‘‘Nerede bir mazlum nerede bir muhtaçlık sahibi var ise Türkiye her vakit onların yanında olmuş ve olmaya devam edecektir. Bugünde hem Bangladeşli tıpkı vakitte Arakanlı kardeşlerimize yardım etmek için buradayız. Açılışını yapacağımız Aliya İzzetbegoviç Camii ve Külliyesi inşallah bu beraberliğimizin ve kardeşliğimizin değerli nişanelerinden birisi olacaktır. Sadakataşı Derneği’mizin o aşkla o şevkle o heyecanla yapmış olduğu bu hoş yapıtta emeği olan katkısı bulunan tüm kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Ayrıyeten başta dernek liderimiz Kemal Beyefendi olmak üzere Sadakataşı Derneği’nin tüm mensuplarına da yapmış oldukları hoş hizmetlerden dolayı teşekkür ediyor hepsine başka farklı tebrik ediyorum’’ Tabirlerini kullandı.

240 öğrenci eğitim nazarancek

Sadakataşı Derneği Genel Lideri Kemal Özdal yapılan yardım çalışmaları daha sonra yaptığı konuşmada; ‘‘Dernek olarak kurulduğumuz tarihten itibaren Arakanlı mültecilere nizamlı olarak insani yardım ulaştırıyoruz. Bugünde Ramazan çalışmaları kapsamında bulunduğumuz mülteci kamplarında zekât ve kumanya dağıtımları gerçekleştirdik. Kurduğumuz iftar sofralarında kardeşlerimizle bir ortaya geldik. Bosna’nın birinci cumhurbaşkanı olan Aliya İzzetbegoviç’in ismini verdiğimiz eğitim kompleksinin açılışını gerçekleştirdik. Komplekste 240 öğrenci ülke ve dini müfredat içeren eğitim bakılırsacek. Yardımların buraya ulaşmasında katkısı bulunan tüm hayırseverlere teşekkür ediyoruz’’ dedi.

Takviye olmak için

Bu yılda Ramazan sevincini muhtaçlık sahipleriyle bir arada yaşamak için yardım davetinde bulunan Sadakataşı, kumanya ve market kartı bedelini 300 TL, bayramlık bedelini 450 TL, fitre ve fidye bedelini 40 TL, iftar bedelini ise 50 TL olarak belirledi.

Ayrıyeten RAMAZAN yazıp 2989’a SMS göndererek 10 TL takviyede bulunabilirsiniz. www.sadakatasi.org.tr sitesinden online bağış yapabilir ve derneğin 0216 614 04 61 numaralı irtibat telefonuna ulaşarak yetkililerin yönlendirmesiyle zekât, sadaka, fitre, bayramlık, iftar ve kumanya bağışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.