Warriors’tan Draymond Green danışmanlığa başlıyor ve en az üç hafta sahalardan uzak kalması bekleniyor: kaynaklar

semaver

New member
Lig kaynakları, Golden State Warriors forveti Draymond Green’in danışmanlığa başladığını ve uzaklaştırma nedeniyle en az önümüzdeki üç hafta sahalardan uzak kalmasının beklendiğini söyledi.

NBA, bir gece önceki maçta Phoenix Suns’ın pivotu Jusuf Nurkić’in suratına yumruk attığı için Green’e Çarşamba günü süresiz uzaklaştırma cezası verdiğini duyurdu. NBA’in genel başkan yardımcısı ve basketbol operasyonları başkanı Joe Dumars, yaptığı açıklamada Green’in “tekrarlanan sportmenlik dışı davranış geçmişinin” kararda bir etken olduğunu söyledi.

Lig kaynaklarına göre, 33 yaşındaki Green’in cezalı olduğu süre boyunca danışmanlık alması ve Warriors ve NBA ile birlikte çalışması bekleniyordu. Green ve organizasyon çevresindekiler, dört kez NBA şampiyonu olan oyuncunun anlayışlı olduğunu ve takıma tam anlamıyla geri dönmek için gereken süreçten geçmeye hazır olduğunu söyledi. Bu kaynaklar, Green’in mahremiyetine saygıdan dolayı, Green’in görüşmesinin ayrıntılarını açıklamadı.

Üç haftalık bir zaman dilimi, cezasının yaklaşık on iki maça kadar uzayacağı anlamına geliyor.

Green’in en son olayı – kariyerinden 20. kez çıkışı – Salı günü Warriors ve Suns arasında oynanan maçın üçüncü çeyreğinde meydana geldi. Green, köşede Nurkić’e karşı post pozisyonu için güreşiyor gibi göründü, arkasını döndü ve sağ koluyla Nurkić’in suratına vurdu. Nurkić düştü ve yaklaşık bir dakika orada kaldı.

Yetkililer inceleme için oyunu duraklattı ama bu çok uzun sürmedi. Green atıldı ve bunu inkar bile etmedi. Hemen soyunma odasına koştu.

Green, maçın ardından Nurkić’ten özür diledi. Bunun kasıtsız olduğunu ve kollarını sallayarak faul satmaya çalıştığını söyledi.

“Bildiğiniz gibi yapmak istediğim şeyler için özür dilemiyorum ama Yusuf’tan özür diliyorum. Çünkü ona vurmak niyetinde değildim” dedi Green. “Kollarımla çağrı satıyorum.”

Green’in cezası, NBA kariyerinde altıncı, bu sezon ise ikinci cezası oldu. Lig ayrıca Kasım ayında Green’i Minnesota Timberwolves’a karşı Rudy Gobert’i boyunduruk altına alan bir tartışmaya karışması nedeniyle beş maç uzaklaştırmıştı. Geçen sezon iki kez tek maçlık ceza almıştı; birincisi toplam 16 teknik faul nedeniyle, ikincisi ise play-off’larda Sacramento Kings’in forveti Domantas Sabonis’e vurduğu için.

DAHA DERİNE GİT

Draymond Green’in cezalılarına bir bakış

Warriors koçu Steve Kerr, Green’in süresiz olarak uzaklaştırılmasının, 12. yıllık tecrübeli oyuncunun değişiklik yapmasına yardımcı olması açısından mantıklı olduğunu düşündüğünü söyledi.

“Benim için bu basketboldan çok daha fazlası. Önemli olan Draymond’a yardım etmek.” dedi Kerr. “Bunun Draymond için geri adım atıp yaklaşımını ve hayatını değiştirmesi için bir fırsat olduğunu düşünüyorum ve bu kolay bir şey değil. Bu, ‘Tamam, beş maç sonra iyileşecek’ diyeceğiniz bir şey değil.”

Warriors (12-14), Green’in oyundan atılmasından bu yana 2-1 durumda. Önceki beş maçlık cezasında 2-3’tü.

Gerekli okuma

(Fotoğraf: Meg Oliphant/Getty Images)