25 dakikada iki NCAA şampiyonluğu mu? Britton Wilson buna hazır.

semaver

New member
Bu yılın en iyi kolej koşucularından biri olan Arkansas’tan Britton Wilson, Cumartesi gecesi Austin, Teksas’ta düzenlenen NCAA Division I açık hava atletizm şampiyonasında 400 metre koşacak. Sadece 25 dakika sonra pistte bir tur daha atacak – ancak bu sefer önünde 10 engel olacak.

Wilson, her iki yarışta da zafer için güçlü bir rakip. Bununla birlikte, şampiyonaların etkinlik takvimi nedeniyle, 400 metrelik olağandışı çifti ve ardından 400 metrelik engelleri nefes kesecek kadar kısa bir sürede tamamlamaya çalışması gerekiyor.

Wilson, kariyerinde yarışlar arasında kısa molalar vermesine rağmen, “Hiç bu kadar kısa bir geri dönüş süresi elde etmemiştim” dedi.

25 dakikalık mola verimli kullanılmalıdır. “Bitiş çizgisinde birinin bana atıştırmalıklar ve Gatorade getirmesini sağlayacağız” dedi.

Geçen ay Baton Rouge, La.’daki Güneydoğu Konferansı Şampiyonası’nda yarışlar arasında uzun süreli dinlenme lüksüne sahipti ve burada her iki yarışı da kazandı.

“Birkaç ısınma adımı yapacak zamanım oldu,” dedi. “Ancak bu sefer bunu yapmayacağız çünkü çok kısa ve 400m’nin tüm sprintinden hala ısınmış olacağım. Bir sonraki yarış için iyi olacak.”

Wilson, çoğunlukla zaman kısıtlamaları konusunda kayıtsız görünüyor – o kadar ki, 400m engelleri geçtikten bir saatten daha az bir süre sonra takım arkadaşlarıyla 4x400m bayrak yarışında yarışabilir, ancak bu yarış günü bir karar olacaktır.

Cumartesi günkü 400 metre 400 engelli ön izlemesinde, Perşembe günü her iki yarışın yarı finalinde 30 dakikalık bir ara vererek koştu ve her iki elemede de en hızlı zamanı belirledi.

Wilson her zaman farklı etkinlikler ve sporlar denemiştir. Daha gençken jimnastikçi ve amigoydu ve bazı atletizm etkinliklerinde yarıştı.

“Ortaokulda 200’ü koştum” dedi. “Lisede hemen hemen her şeyi denedim. Kapalı alanda 55 metre, 400, 500 metre yaptım. Uzun atlamayı da denedim. Daha sonra 400 engelli yaptım. Lise koçum temelde bunda iyi olabileceğimi düşündüğünü söyledi.

Haklıydı.

NCAA toplantısından sonra, 22 yaşındaki Britton, Ağustos ayında Budapeşte’deki Dünya Şampiyonasında ve ardından Paris’teki 2024 Olimpiyatlarında yarışma hedefiyle üniversitenin son bir sezonunu bırakıp profesyonel olacak. Özgeçmişinde şimdiden 2022 Dünya Şampiyonası’ndan 400m engellide beşinci ve 4x400m bayrak yarışında altın madalya aldı.

Daha fazla ikiye katlandığında, “Kesinlikle bunu yapmaya devam etmek istiyorum. Birincisi, bunu yapmaktan gerçekten hoşlanıyorum. İkincisi, diğer birçok sporcunun sahip olmadığı ve benim yapabileceğim bir şeye sahip olduğuma inanıyorum. Bunu bir profesyonel olarak birinci yılımda yapmaktansa profesyonel kariyerimde daha da ilerleyene kadar bekleyeceğim.”

Peki profesyonel bir sporcu olduğunda hangi etkinliği seçecek? “Bilmiyorum – Koçumla birlikte oradayken karar vereceğim” dedi. Arkansas koçu Chris Johnson ile çalışmaya devam edecek. “Tek soru, hangisiyle kendimi daha rahat hissettiğim.”

Çiftler 400m ve 400m engelli, en azından az sayıda çok yetenekli kadın arasında küçük bir trend haline geldi. Tokyo Olimpiyatları’nda 400 metre engellide bronz madalya kazanan Hollandalı Femke Bol, aynı zamanda 400 metre engellide Avrupa şampiyonluğu kazandı.

Ancak çiftler 400’deki en büyük isim, yakında 400 ms’den fazla yarışmayı planlayan ve bu etkinlikte 38 yaşında dünya rekoru kırdığından açıkça bahseden Tokyo 400 m engellide altın madalya kazanan Amerikalı Sydney McLaughlin-Levrone olabilir. Uluslararası bir madalya söz konusu olduğunda, her iki yarışmada da Wilson’ın önünde durabilir. Ancak Wilson, bunun dostça bir rekabet olduğunu söylüyor.

Wilson, “Sydney’i seviyorum,” dedi. “Geçen yıl içinde oldukça yakınlaştık ve o inanılmazdı, neredeyse benim için bir akıl hocası gibiydi.”

Çok sayıda olay, Wilson’ı hedeflerini daha da genişletmeyi düşünmeye devam etmekten alıkoymadı. 800 metre geleceğin olabilir mi? “Kesinlikle,” dedi. “Çok isterim. Bu sporda daha önce hiç yapmadığımız şeyleri yapmak için kendimize meydan okuyabilmemizi gerçekten seviyorum. Umarım 200’ü de deneyebilirim.”

Ancak hayalindeki olay – 100 metrelik engeller – muhtemelen çok ileri gidiyor, dedi.

“Bunda iyi olmak istiyorum,” dedi. “Ama deneyeceğimi sanmıyorum.”