2021 yılının en uygun atletleri belirli oldu

Birgul

New member
2021 Dünya Atletizm Birliği (World Athletics) Ödülleri’nde, bayanlarda Jamaikalı Elaine Thompson-Herah, erkeklerde ise Norveçli Karsten Warholm en güzel atlet seçildi.

Tertipten yapılan açıklamaya bakılırsa, Monako’da düzenlenen merasim ile 2021 yılının en âlâ atletlerine mükafatları verildi.

Pandemi niçiniyle bir yıl ertelemeli düzenlenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda 100 metre ve 200 metrenin yanı sıra 4×100 metre bayrak finalinde altın madalya kazanan 29 yaşındaki Thompson-Herah, yılın en âlâ bayan atleti ödülünün sahibi oldu.

‘DÜNYANIN EN DÜZGÜNÜ OLMAK İÇİN ÇABA EDECEĞİM’

Tokyo’da 100 metrede olimpiyat rekorunu da kıran Jamaikalı atlet, merasimde yaptığı konuşmada, “Her yılı başka olarak değerlendiriyorum. Bu yıl dünya rekorunu kırmaya hayli yaklaştım. Her şeyi başarabilirim. Dünyanın en güzeli olmak için çabamı sürdüreceğim.” dedi.

400 metre engelli kategorisinde Elmas Lig’de bu yıl dünya rekoru kırmasının akabinde bu süreyi Tokyo 2020’de daha da kısaltarak rekorunu tazeleyen 25 yaşındaki Karsten Warholm ise 2021’in en güzel erkek atleti unvanın aldı.

Mükafatı kazandığı için epeyce memnun olduğunu vurgulayan Norveçli sportmen, “Tokyo’da yarışı bitirdiğim süreyi görür görmez, ‘Bir yanılgı olmalı!’ diye düşündüm. Zira bu biçimde bir rekorun gelebileceğini, yarış sırasında hiç fark etmemiştim.” diye konuştu.