16 yaşındaki Lily Yohannes, ilk maçında USWNT'de gol atan üçüncü en genç oyuncu oldu

semaver

New member
Ajax'ın orta saha oyuncusu Lily Yohannes, Salı gecesi Güney Kore'ye karşı oynanan hazırlık maçında 82. dakikada gol atarak ABD kadın milli takımının gelmiş geçmiş en genç üçüncü golcüsü oldu.

Yohannes bu maçta bulunarak zaten tarih yazdı. 16 yaşındaki oyuncu sahaya çıktığında 2001'den bu yana milli takımda forma giyen en genç oyuncuydu ve 17. yaş gününden önce ilk kez forma giyen sekizinci oyuncuydu. Attığı goller onu USWNT'de Kristine Lilly ve Tiffany Roberts'tan sonra en genç golcü yaptı.

USWNT'nin 3-0 kazanmasının ardından TNT Sports'a konuşan Yohannes, “Bu gerçekten bir rüyanın gerçekleşmesi” dedi. “Senaryoyu kafamda defalarca tekrarladım. Bana koşan takım arkadaşlarımın desteği bunu daha da özel kıldı.”

DAHA DERİNE GİT

Bu geçen yılın USWNT'si değil; Dunn ve Yohannes'in golleri de bunu kanıtlıyor

Yohannes nasıl gol attı?

Hazırlık maçı bir oyuncunun milli takıma bağlı olduğu anlamına gelmese de, Lily Yohannes'in 72. dakikada gelişi, takımın Dünya Kupası sonrası devam eden yenilenmesinde bir başka adım oldu. Aklını Sam Coffey'den uzaklaştırıp kanatlarda oynaması için kendisine biraz özgürlük tanındı ve bu da hemen hoşuna gitti. Bazı noktalarda kendisinden saygıdeğer Ji So-yun'un etrafında manevra yapması da istendi; bu, ilk görevi için büyük bir zorluktu, ancak hem kendine olan güvenini hem de Yohannes'in kendi yeteneklerine göre yükselmesine veya yükselmesine izin verme isteğini gösteren önemli bir görevdi. bırakmak.

Yohannes “Fly”ı seçti ve ilk golünü attı; kaleci Kim Jung-mi'nin tam altından gelen sakin bir şut.

Yohannes henüz 16 yıl 358 günlükken adını rekorlar kitabına yazdırdı.

LILY İÇİN HAYALLERDEKİ KİŞİ!!!!#USWNT X @VW pic.twitter.com/RWlOYpLSjj

— Amerika Birleşik Devletleri kadın milli futbol takımı (@USWNT) 5 Haziran 2024
“Lily bir topçudur. Antrenman kampına geldiği günden itibaren 16 yaşında bir çocukta göremeyeceğiniz paslar yaptı” dedi forvet Sophia Smith. “Tecrübeli oyuncuların böyle paslar yaptığını göremezsiniz. Kendinden emin ve sakin. Onun bu oyuna gireceğini biliyorduk, o da geldi ve bunun onu şaşırtmasına izin vermedi.

“Dışarda çok doğal görünüyordu ve gol atmak inanılmazdı ve kesinlikle hak edilmişti.” Steph Yang

Lily Yohannes kimdir?

Springfield, Virginia'da doğan Yohannes, erken çocukluğunu Etiyopyalı ve Eritreli gurbetçilerden oluşan bir toplulukta kardeşleri ve babasıyla birlikte futbol oynayarak geçirdi. Aile Hollanda'ya taşındığında Yohannes, Ajax Amsterdam'ın kadın akademisine girdi ve sonunda bu sezon takımın müdavimi oldu.

Bu sezon 20 maçta forma giyen oyuncu, 5 gol atıp 4 asist yaptı. Bunu yaparak Ajax'ın, Emma Hayes ve Chelsea'ye yenildiği UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finale yükselmesine yardımcı oldu.

USWNT orta saha oyuncusu Rose Lavelle Salı günü yaptığı açıklamada, “O şimdiye kadar tanıştığım 16 yaşındaki en olgun çocuk” dedi. “Gerçekten onun benden daha olgun olduğunu hissediyorum. Çok etkileyiciydi. Ona şöyle dedim: '100. maçımı her zaman hatırlayacağım çünkü bu Lily'nin ilk maçı ve ilk golüydü.'

Gerekli okuma

(Fotoğraf: Brad Smith / ISI Fotoğrafları / USSF / Getty Images)