Jessica Pegula hala ilk büyük unvanını arıyor

semaver

New member
Jessica Pegula, Wimbledon’ın devasa görüşme odasına şapkasını takarak girdi ve boş alana baktı. Pegula, Cristina Bucsa’ya karşı ikinci tur galibiyetiyle ilgili kendisini sorgulayacak medyanın olmadığını fark ederek kıkırdadı, ayağa kalktı ve dışarı çıktı.

Pegula, dikkat ondan başka yöne çekildiğinde asla tamamen şok olmuyor. Amerikalı kadınlar arasında dünyanın 3. numarası ve iki hafta önce Kanada Açık’ı kazanan 29 yaşındaki Pegula, hiçbir Grand Slam turnuvasında tekler yarı finaline çıkamadı. Bu yılki Avustralya Açık ve Wimbledon da dahil olmak üzere büyük turnuvalarda çeyrek final karşılaşmalarında 0-6 arasında yer aldı. Geçen yıl iki setlik yakın bir yarışta Iga Swiatek’e yenildiği Amerika Açık, onun bu sezonki son şansı.

1.70 boyundaki Pegula’nın Aryna Sabalenka kadar güçlü bir servisi yok. Ve 1 Numaralı Swiatek gibi gösterişli hareketleri yok. Pegula duygusal açıdan da bocalayabiliyor; örneğin üçüncü sette Wimbledon şampiyonu Marketa Vondrousova’ya karşı 4-1 öne geçtiğinde. Bunun yerine onları diğerlerinden ayıran şey tutarlılıklarıdır.

2019’dan bu yana koçu olan David Witt, “Top atışları gerçekten çok iyi” dedi. “Bu kadar temiz gol atan bir oyuncu düşünebilseydim, bu olurdu [former No. 1] Lindsay Davenport.”

Pegula’nın oyunu dayanıklı ve güvenilirdir. Geniş bir kanat açıklığına sahiptir ve forehand ve backhand’de muazzam bir güçle vuruş yapar. Coco Gauff’la çiftlerde elde ettiği başarı, onu son derece yetkin bir voleybolcu yaptı.

Ayrıca birçok vatandaşının katıldığı tiyatro oyunlarından da titizlikle kaçınıyor.

Pegula, Temmuz ayında Wimbledon’da verdiği bir röportajda “Oldukça rahatladım, oldukça rahatladım” dedi. “Beni duygulandırmak, heyecanlandırmak veya üzmek için çok şey gerekiyor. Belki bu ABD Açık için iyidir çünkü dengede kalmamı sağlıyor.”

Pegula için açık durum karışık bir durum. Bir Buffalo yerlisi (ailesi NFL’nin Buffalo Bills takımına ve Ulusal Hokey Ligi Buffalo Sabres takımına sahip), New York’taki taraftarların desteğinden hoşlanıyor ama kaosla mücadele ediyor.

2020’de üçüncü tura çıkmadan önce dört kez Açık’a katılmayı başaramayan Pegula, “Açık’ın gerçekten sıcak ve kalabalık olduğunu düşünüyorum” dedi. “Her şey sana karşı.” O kadar çok şey oluyor ki. Genellikle hiperaktifsinizdir ve havanız tükeniyormuş gibi hissedersiniz. Çok fazla enerji var ve bu gerçekten eğlenceli olabilir ama aynı zamanda oldukça zorlu da olabilir. Bunu dengelemeyi öğrenmelisin.”

Denge, on yıl önce kendisini ABD Açık’tan uzak tutan, kariyerini tehdit eden diz ve kalça yaralanmalarını atlatan ve ardından geçen Haziran ayında annesinin kalp krizinin getirdiği duygusal kargaşayla karşı karşıya kalan Pegula için özellikle önemli.

Pegula’yla çalışan eski bir Top 5 oyuncusu olan Jimmy Arias, bir keresinde Pegula’ya iki tür rakibin olduğunu anlatmaya çalışmıştı: Bir aslan ve bir fare. Pegula, korkunç vuruşlarıyla uzun zamandır bir aslandır. Üstlenmesi gereken şey fare kısmıydı.

Arias, “Nükleer bir patlamada hayatta kalan tek hayvan faredir” dedi. “JP bir aslanın silahlarına sahipti ama bir farenin zihniyetine ihtiyacı vardı. Kazmayı, pençelemeyi ve kazımayı öğrenmesi gerekiyordu. Eğer şimdi başı dertteyse, bu durumdan kurtulmanın bir yolunu bulabilir.”

Pegula şunu anlıyor; Yalnızca yürütme zor olabilir.

“Kendimi iyi bir konuma getirmek için her şeyi yapıyorum” dedi. “Turnuvanın ilerleyen aşamalarında kendime biraz daha güveniyorum ve büyük anlarda daha agresif oluyorum.”

Ve eğer başarılı olmazsa ve Binbaşı’yı kazanamazsa kendini tatmin olmamış mı hissedecek?

“Yarın emekli olmak zorunda kalsaydım çok mutlu olurdum” dedi. “Kendime ve diğer birçok insana çok şey kanıtlayan muhteşem bir kariyere sahip oldum. Elbette daha fazlasını yapmak istiyorum ama gerçekten zor zamanları ve çok büyük düşüşleri atlattım. Buradan çıkmak başlı başına bir zaferdi.”